Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. júla 2013

Rozhovor: Dramaturgička Divadla Astorka Andrea Dömeová nezaháľa ani v leteO divadle hovorí s láskouZdieľať
Snehulienka skvelej predstaviteľky tragických i groteskných charakterov, Zity Furkovej a vojaci (Lukáš Latinákom, Marián Miezga) Hoci sa v Divadle Astorka ešte len zatvorili dvere za posledným tohtosezónnym divákom, divadlo na svojej stránke už ponúka predbežný septembrový program. Herci a tvorivý tím majú za sebou úspešné obdobie, kedy získali viaceré ocenenia, umelci sa predstavili v mnohých polohách a v rôznych predstaveniach. Na budúcu sezónu sa pripravujú na zahraničné cesty a rovnako priateľské kontakty s inými divadlami privedú iné divadlá na scénu Divadla Astorka do Bratislavy. Dramaturgička Andrea Dömeová  bdie tak nad výberom, ako i úpravou predstavení. Jej vzťah k divadlu a kolegom ju zaväzuje ku kvalitnej práci a zodpovednosti. Ani horúce leto ju preto neodradilo od toho, aby zodpovedala na otázky týkajúce sa práce….Pracuje totiž aj v lete.
 
Andrejka, ak by sme mali zhodnotiť uplynulú sezónu, rada by som začala práve Festivalom Astorka 2013, ktorý ju takpovediac uviedol. Bol to už ôsmy ročník a ak si spomenieš na úplne prvý ročník, na Jiřího Bartošku, absurdnú dramatiku, hostí, rozptyl národností, ako by zneli tvoje slová?
 
V porovnaní s prvými ročníkmi sme už celé divadlo zohraný tím, takže z organizačného hľadiska máme jednoduchšiu cestu. Čo sa týka výberu divadiel, tie sú čiastočné dané, pretože väčšina sú to naše partnerské divadlá, ale pri výbere hier preferujeme súčasné texty, hlavne také, aké sa u nás vôbec nehrajú. České, poľské i maďarské divadlo je pri výbere tém progresívnejšie ako slovenské, preto som rada, že sme u nás mohli predstaviť ako úplne prvý na Slovensko hry, ktoré sa tu predtým a poväčšine ani potom neuvádzali.
 
Čiže, istotne posun vpred...
Divadlo Astorka je výnimočné svojou dramaturgiou, jej výberom, stvárnením, ale rovnako aj liahňou vynikajúcich talentov, ktoré sa dokážu pohrúžiť aj do hlbšieho textu a priniesť ho na javisko vo svojom tele...
 
Máme šťastie, že robíme s najlepšími režisérmi, scénografmi aj hudobnými skladateľmi. A čo sa týka hereckého súboru, ten je unikátny. Už na začiatku sa tu zoskupili herci, ktorých skúsenosti a chuť pokračovať na vysokej umeleckej úrovni starého Korza predurčili divadlo k tomu najlepšiemu na Slovensku. O pár rokov prišli „chalaňi“ a s nimi úplne nová éra a teraz nedávno ďalší štyria mladí, vynikajúci Majo Labuda ml. a nesmierne úžasné herečky, dve Zuzky a jedna Rebeka. Vzájomne sa obohacujeme. Oni zbierajú skúsenosti a my sme osviežení ich energiou a pracovitosťou.
 
Pamätám si aj sezóny, kedy bolo úsilie skôr k trendom komerčným, ale páči sa mi, že popritom Astorka zostáva pri tom „starom, overenom“, ale najmä kvalitnom.
 
My sme nikdy nesiahli po hre, s ktorou by sme vopred kalkulovali, toto sa bude divákom páčiť, alebo ideme robiť komédiu, lebo po tom diváci túžia. Napokon aj najúspešnejší titul minulej sezóny je Dostojevskij. A kto by už dnes vopred rátal s tým, že Dostojevskij bude kasový trhák...?
 
Na budúcu sezónu sa chystáte vycestovať, a to neraz...
 
Hneď na začiatku sezóny ideme do Prahy na Dni Astorky v Prahe, kde ako každý rok v Švandovom divadle na Smíchově odohráme niekoľko predstavení. Býva to vždy úspešný a veľmi inšpirujúci zájazd. Minulý rok sme hrali Cestu dlhého dňa do nociSen svätojánskej noci a ohlasy na sociálnych sieťach prichádzajú dodnes, hlavne na Cestu. Kafkov Zámok predstavíme v Prahe, na čo sa veľmi tešíme, pretože je o toto predstavenie obrovský záujem, napokon ako o všetko, čo v Prahe súvisí s Kafkom. Možno znovu pôjdeme do Prahy aj s Gazdovou krvou, pretože ohromný úspech na festivale „Slovenské divadlo v Praze“, teraz v máji, ponúkol ďalšie možnosti. V novembri cestujeme s Na koho to slovo padne do Kanady. Takže po Európe, USA, Austrálii idú chlapci dobyť aj tento kus sveta.
 
 
Na koho to slovo padne, ktoré patrí tiež k úspešným predstaveniam, je z dielne zosnulého Petra Mankoveckého a piatich konškolákov, svojho času tvorcov Partičky. Astorka však nerobí rozdiely, pretože ste neraz pod svoju strechu prevzali študentské predstavenie Konzervatória či VŠMU... Prvý svoj priestor u vás dostala ešte ako študentka v „zakázanom predstavení“ aj Petra Vajdová...Čiže, študenti sú u vás vítaní.
 
Všetko závisí od toho, aké hra vyžaduje obsadenie. No dominantné je obsadiť interných hercov. Sme súborové divadlo, preto hľadáme hry v prvom rade pre našich hercov.
 
 
Aby som sa vrátila k cestovaniu, ako to celé prebieha v ten konkrétny deň? Toto by isto mnohých zaujímalo...
 
Nie je to nič zaujímavé. Cestuje sa autobusom, potom je skúška, predstavenie, väčšinou v noci cesta späť. A ráno povinnosti. Dosť náročné fyzicky, psychicky aj časovo.
Ale dvakrát sa stalo, že cesta do zahraničia s „ Na koho“, padla práve na sviatky hercov a oni sú vtedy vždy krásne oblečení, v oblekoch. Takže z lietadla vystúpili vystrojení a úplne odlišní od väčšinou pohodlne a športovo oblečených cestujúcich a budili obzvlášť veľkú pozornosť. O to viac, že šli na stretnutia v rámci medzinárodnej spolupráce, takže ich dvakrát videli tí istí kolegovia z divadiel z celej Európy. A mysleli si, že to je taký náš národný zvyk, že Slováci jednoducho cestujú v oblekoch.
 
Takže, máte aj veľa zaujímavých historiek z ciest...Sezóna 2012/2013 sa však už skončila, herci oddychujú... S čím ste ju teda ukončili?
 
Zažili sme úžasné skúšobné obdobie s Mirkom Krobotom - podaril sa nám nový Idiot. Mali sme veľký úspech s Cestou dlhého dňa do noci, Snom svätojánskej noci, Idiotom, Čudným popoludním Doktora Zvonka Burkeho, Gazdovou krvou, ako aj s ostatnými inscenáciami v zahraničí aj doma. Aj z hľadiska návštevnosti to bola výnimočne dobrá sezóny z hľadiska. Viac si divadlo už ani nemôže priať, asi len to, aby sa nám tak darilo aj v budúcnosti.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Premiéra Idiota v Divadle Astorka v réžii Mirka Krobota. (21. 1. 2013)
 Astorka uvedie Kafkov Zámok (30. 5. 2012)
 Rozhovor: Festival Astorka privíta veľa významných zahraničných tvorcov (14. 11. 2011)
 Rozhovor: Milovníci v Astorke oslávili „stovku“ (21. 9. 2011)
 Sławomir Mrożek: Zábava v Astorke (15. 9. 2011)
 Recenzia: Cesta dlhého dňa do noci v Astorke (20. 6. 2011)
 Astorka zavŕši úspešnú divadelnú sezónu hrou dramatika Eugena O'Neilla (6. 6. 2011)
 Gazdova krv nešuští papierom (24. 3. 2011)
 Rozhovor: Astorka je stále verná Slobodovým dielam (4. 2. 2011)
 Astorka na 1. apríla dvadsaťročná (30. 3. 2010)nasledujúci článok >>
Film o Mandelovi bude mať premiéru na MFF v Toronte
<< predchádzajúci článok
GZA z Wu-Tang Clanu sa predstaví v Prahe