Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. novembra 2011

Rozhovor: Festival Astorka privíta veľa významných zahraničných tvorcovSiedmy ročník Festivalu Astorka spojeného s pozvaniami tak vynikajúcich susedných českých umelcov, ako aj okolitých krajín ponesie predvianočnú atmosféru.Zdieľať
Festival Astorka, Začína sa 21. novembra práve predstavením Dejvického divadla, cez vystúpenia Švandovho a Ansámbl s. r. o. (Česká republika), Vologodského štátneho činoherného divadla, tvorcov z Poľska a Maďarska. V scénických rozhovoroch sa zaskvie Miroslav Noga a po večerných predstaveniach vám zahrajú mnohé zoskupenia.Piaty ročník nám priblíži v nasledujúcich slovách manažérka a dramaturgička divadla Andrea Domeová.


> Spomínam si na prvý ročník festivalu, vaše prvé kroky, divadelné zážitky,
> českých kolegov, zvučné mená...  Od toho prvého sa tento bude líšiť asi len
> skúsenosťami, no veľkoleposť a kvalitný výber zostal...


Práve sme pripravovali fotografický prehľad festivalu na úvodnú „živú“ znelku, a tak sme znovu videli, aká úžasná atmosféra vždy vládla na našom festivale. To bol ten správny prínos nášho festivalu, že okrem mnohých dobrých predstavení sme ponúkli aj príjemný priestor na stretnutie so zahraničnými divadelníkmi a skvelú zábavu aj po skončení divadla. Aj to k nám priťahuje divákov. Stretnúť sa s tvorcami z presláveného Kretaköru či s herečkou, ktorá hrala u režiséra Kieslowského, s Ivanom Trojanom, Miroslavom Krobotom, ktorý skvelé hrá napríklad v Nebelovi... to nemáme možnosť každý deň.


> Samozrejme, Švandovo divadlo, ako po iné roky, ani teraz nesklame. Ani
> svojim výberom a ni obsadením... Sú to vaši stáli hostia...

Švandovo divadlo sa už roky venuje aj súčasným či spoločenským problémom a majú na repertoári skutočne dobré hry, aké sa u nás na Slovensku takmer vôbec neinscenujú (témy odsunu sudetských Nemcov, holocaustu, súčasnej klímy na politickej ale i umeleckej či popovej scéne so sarkastickým nadhľadom...) – žiaľ, hrajú to na svojej veľkej scéne a k nám sa nezmestia. Prinášajú ale provokatívnu hru Spoveď masochistu, ktorá je dokonca zaradená na prestížnu prehliadku do Paríža ako jedna z najlepších súčasných drám v Čechách.


> Pokračujete aj v tradícii večerných dialógov s umelcami. Minuloročnú Zuzku
> Kronerovú vystrieda Mirko Noga.

Kto pozná českú verziu Scénických rozhovorov, vie, že David Hrbek pripravuje unikátne podujatia na ktoré sa v Prahe často nedá dostať. Samozrejme, Suzanne Vega, Havel a Lou Read a Hapka a Jakubisko a Toscanini... prilákajú davy. No častokrát sú pozvané osobnosti z vedy, techniky, teda nie úplne verejne známe, a ľudí to zaujíma. Mirka Nogu si vybral niekedy na jar a je skvelé, že tento výborný herec bude mať svoje Scénické rozhovory práve v roku, kedy vytvoril prekrásnu postavu Gazdu v Gazdovej krvi a dostal za ňu aj Dosky.

> Témy sú tento rok rôznorodé, ale ak by si mala tématicky zhrnúť smerovanie tohto ročníka festivalu, ako by znelo?  Sú to osudy, životy známych individualít?

Zhodou okolností máme hry o dvoch slávnych maliarov, ale nebol to zámer, skôr príjemná náhoda. Vologodské štátne činoherné  divadlo príde s inscenáciou o významnom gruzínskom maliarovi Pirosmanim a bude to vôbec prvýkrát, čo hrajú na Slovensku, preto je ich príchod veľmi očakávaný. No a hru o Picassovi túžime vidieť, pretože informácia, že mu nacisti chceli zničiť obrazy je pre mnohých z nás nová a v inscenácii vystupujú skvelá Vilma Cibulková a Milan Kňažko.


 
> Festival je počas každého ročníka obohatený hudobnými vstupmi a možnosťou
> rozprávať sa s umelcami.Bude to aj tento rok?
> A, výber hudby?

Všetko dobré z minulých rokov zostáva. Večerné debaty, koncerty (Oskar Rózsa, Boboš Procházka atď., naši slávni a nám drahí jazzmani a bluesmani), fotografická dielňa Pavla Breiera a jej výstavy. Máme sa naozaj na čo tešiť.


> Na hosťujúce predstavenia, ako aj na inscenácie Astorky, reaguje divák
> pozitívne. Našiel si cestu uľ aj na novembrový festival?

V tejto chvíli je už na všetky predstavenia predaných viac ako polovica lístkov a už viem o dvoch, ktoré sú vlastne vypredané. Minulý rok, bol na niektoré predstavenia taký nátresk, až to z organizačného hľadiska nebolo príjemné, hoci ten záujem nás veľmi veľmi teší.

Viac info: Festival Astorka 2011

Autor: Jana Horvátová

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rozhovor: Milovníci v Astorke oslávili „stovku“ (21. 9. 2011)
 Sławomir Mrożek: Zábava v Astorke (15. 9. 2011)
 Recenzia: Cesta dlhého dňa do noci v Astorke (20. 6. 2011)
 Astorka zavŕši úspešnú divadelnú sezónu hrou dramatika Eugena O'Neilla (6. 6. 2011)
 Gazdova krv nešuští papierom (24. 3. 2011)
 Rozhovor: Astorka je stále verná Slobodovým dielam (4. 2. 2011)
 Astorka na 1. apríla dvadsaťročná (30. 3. 2010)
 Astorka získala v Belehrade cenu Dona Quijota (18. 3. 2010)
 Astorka uvedie hru Túlavé srdce (4. 6. 2009)
 Červená princezná Galina Brežnevová v Astorke (6. 5. 2009)nasledujúci článok >>
Rapper Common predstavil tracklist nového albumu
<< predchádzajúci článok
Peter Cmorik vydáva nový singel

Rozhovor: Festival Astorka privíta veľa významných zahraničných tvorcov - diskusné fórum čitateľov