Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. mája 2012

Astorka uvedie Kafkov ZámokDramatizáciu svetoznámeho románu Franza Kafku Zámok predstaví 1. júna bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90. V sídle divadla na Námestí SNP 33 v bratislavskom Starom Meste sú ...Zdieľať
roman polak BRATISLAVA 30. mája - Dramatizáciu svetoznámeho románu Franza Kafku Zámok predstaví 1. júna bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90.


V sídle divadla na Námestí SNP 33 v bratislavskom Starom Meste sú naplánované dve predpremiéry - 1. a 2. júna a následne premiéra až 7. júna. Všetky predstavenia sa začnú o 19:00. Diváci sa na príbeh plný Kafkovho nezameniteľného humoru a satiry na spoločenské vzťahy môžu tešiť v dramatizácii a réžii Romana Poláka.

Ústrednú postavu diela - zememerača K. zahrá Juraj Loj a v ostatných úlohách sa predstavia medzi inými: Marián Labuda ml., Zita Furková, Anna Šišková, Ady Hajdu, Lucia Vráblicová či Boris Farkaš. Agentúru SITA o tom informovala dramaturgička divadla Andrea Dömeová.

Slovenskí diváci sa s interpretáciou klasických textov v podaní režiséra Romana Poláka stretávajú už niekoľko desaťročí. Polák napríklad začiatkom 90. rokov 20. storočia dramatizoval úspešne Kafkov Proces. Jeho inscenácie Cyrana, Kupca benátskeho, Uja Váňu, Vraždy sekerou v Svätom Peterburgu - Zločin a trest a ďalších klasických diel patria medzi najúspešnejšie v Astorke.

Inscenácia Kafkovho Zámku sleduje podľa Dömeovej príbeh zememerača K. Od jeho zobudenia sa v divnej dedine nasledujú stretnutia s miestnymi obyvateľmi. Pretože ho, nevedno prečo, v obci ani na zámku príliš nechcú, kontakt K. s dedinčanmi je sériou komických až groteskných výstupov s podivnými obyvateľmi obce.

Zememerač je však pre miestne mladé dievčatá veľmi zaujímavý zjav - do ich dediny prišiel krásny mladý muž a ešte k tomu cudzinec, dodala Dömeová.

Na dramatizácii Zámku pre divadlo pracoval s režisérom Polákom Dano Majling a použili pri tom preklad Perly Bžochovej. Dramaturgičkou inscenácie bola Andrea Dömeová, scéna je z dielne Toma Cillera a kostýmy od Zuzany Štefunkovej Rusínovej, pod hudbu k hre sa podpísala Lucia Chutková.

Podrobnosti o inscenácii a o ďalšom programe divadla možno nájsť na jeho webstránke - http://www.astorka.sk.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rozhovor: Festival Astorka privíta veľa významných zahraničných tvorcov (14. 11. 2011)
 Rozhovor: Milovníci v Astorke oslávili „stovku“ (21. 9. 2011)
 Sławomir Mrożek: Zábava v Astorke (15. 9. 2011)
 Recenzia: Cesta dlhého dňa do noci v Astorke (20. 6. 2011)
 Astorka zavŕši úspešnú divadelnú sezónu hrou dramatika Eugena O'Neilla (6. 6. 2011)
 Gazdova krv nešuští papierom (24. 3. 2011)
 Rozhovor: Astorka je stále verná Slobodovým dielam (4. 2. 2011)
 Astorka na 1. apríla dvadsaťročná (30. 3. 2010)
 Astorka získala v Belehrade cenu Dona Quijota (18. 3. 2010)
 Astorka uvedie hru Túlavé srdce (4. 6. 2009)nasledujúci článok >>
Po Slovensku bude putovať výstava profesionálnych fotografií
<< predchádzajúci článok
Lana Del Rey musela zrušiť koncerty v Japonsku