Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. januára 2022

Ruskí vojaci nesmú prejsť cez ukrajinskú hranicu, USA by reagovali rýchlou a tvrdou reakciouAk Rusko pošle svoje ozbrojené sily na Ukrajinu, Spojené štáty a ich spojenci zareagujú rýchlo a tvrdo. V Berlíne pred tým varoval americký minister zahraničných veci Antony Blinken, ktorý o napätej ...Zdieľať
aptopix_iceland_united_states_russia_56847 9bd444a9e9244bb19ed59551c9fb0f5a 676x456 20.1.2022  - Ak Rusko pošle svoje ozbrojené sily na Ukrajinu, Spojené štáty a ich spojenci zareagujú rýchlo a tvrdo. V Berlíne pred tým varoval americký minister zahraničných veci Antony Blinken, ktorý o napätej situácii vo východnej Európe vo štvrtok diskutoval s diplomatmi z Nemecka, Francúzska a Spojeného kráľovstva.


Ak akékoľvek ruské vojenské sily prejdú cez ukrajinskú hranicu a spáchajú nové agresívne činy proti Ukrajine, stretnú sa s rýchlou, tvrdou, jednotnou reakciou Spojených štátov a našich spojencov a partnerov,“ vyhlásil šéf americkej diplomacie.

Moskva úmysel napadnúť suseda popiera


Rusko v blízkosti hraníc s Ukrajinou zhromaždilo odhadom 100-tisíc vojakov, čo by podľa Západu mohlo predznamenávať inváziu. Moskva úmysel napadnúť svojho západného suseda popiera, a vo štvrtok kontrovala s tvrdením, že Západ plánuje na Ukrajine provokácie. Rusko pritom požaduje od Západu a NATO záruky, že sa Seveoratlantická aliancia nerozšíri o Ukrajinu a ďalšie bývalé sovietske štáty a ani tam nebude rozmiestňovať zbrane ani vojakov. Západ to považuje za neprijateľné, ale je ochotný rokovať o menej drastických opatreniach.

Blinken vo štvrtok zdôraznil, že USA a ich partneri sú jednotní v postoji voči akciám Moskvy a poznamenal, že americkí diplomati absolvovali viac ako 100 stretnutí so spojencami, „aby zabezpečili, že pokiaľ ide o Rusko, hovoríme a konáme spolu jedným hlasom“. „Táto jednota nám dáva silu, silu, ku ktorej by som mohol dodať, ktorej sa Rusko nevyrovná a nemôže vyrovnať. Preto v prvom rade budujeme dobrovoľné spojenectvá a partnerstvá. Preto nás chce Rusko nezodpovedne rozdeliť,“ povedal minister.

Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková počas konferencie nevylúčila prípadné uvalenie sankcií na plynovod Nord Stream 2, ktorý spája Rusko s Nemeckom. „Ak by nastala ďalšia eskalácia, na stôl budú predložené všetky opatrenia,“ povedala.

Riešenie problémov nebude rýchle


Na margo sankcií v prípade invázie sa separátne vyjadrila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas online ekonomického fóra v Davose. Európska únia podľa nej „odpovie masívnymi ekonomickými a finančnými sankciami“. „Dúfame, že sa útok nestane, ale ak sa stane, sme pripravení,“ povedala.

V súvislosti so vzniknutou situáciou Blinken už v stredu navštívil Ukrajinu a v piatok sa vo švajčiarskej Ženeve stretne s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. „Čelíme náročným problémom a ich riešenie nebude rýchle. Určite si nemyslím, že ich vyriešime zajtra v Ženeve,“ skonštatoval americký minister.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ruskí vojaci nesmú prejsť cez ukrajinskú hranicu, USA by reagovali rýchlou a tvrdou reakciou © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na východe Ruska začali náhle kontrolovať bojaschopnosť vojsk (14. 1. 2022)
 Na východe Ukrajiny sa rozmiestnili ruskí žoldnieri (24. 12. 2021)
 Moskva varuje NATO pred sťahovaním jadrových zbraní do východnej Európy (1. 12. 2021)
 Americkí diplomati dostali od Ruska výzvu na odchod do konca januára (1. 12. 2021)
 Putin žiada od NATO záruky, ktoré by vylúčili jeho ďalšie rozširovanie smerom k ruským hraniciam (1. 12. 2021)
 Proti Zemanovi a ruskému vplyvu demonštrovali v mestách tisíce ľudí (30. 4. 2021)
 Ruský parlament reagoval na Zemanove vyjadrenia o Vrběticiach (26. 4. 2021)
 Zeman: Vrbětice treba vyšetriť, cudzí agenti nesmú páchať terorizmus (25. 4. 2021)
 Vyhostení ruskí diplomati na Slovensku porušovali medzinárodné dohody, naznačil premiér (25. 4. 2021)
 Solidarita voči Česku sa neprejavuje „bezdôvodným vyhostením“ ruských diplomatov, mysli si Takáč zo Smeru (24. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri mierne vzrástla
<< predchádzajúci článok
Zložky ministerstva vnútra riešili 400 mimoriadnych udalostí, najviac ich bolo pri povodniach