Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. apríla 2021

Ruský parlament reagoval na Zemanove vyjadrenia o VrběticiachČeský prezident Miloš Zeman v nedeľňajšom mimoriadnom prejave vyjadril presvedčenie, že v kauze Vrbětice je potrebné postupovať rozvážne a dôkladne ju vyšetriť.Zdieľať
Ruský parlament reagoval na Zemanove vyjadrenia o Vrběticiach

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Viačeslav Volodin v nedeľu povedal, že český prezident Miloš Zeman sa v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach v roku 2014 vyjadril "celkom objektívne". Informovala o tom agentúra TASS.


Leonid Sluckij, predseda výboru pre medzinárodné záležitosti dolnej komory ruského parlamentu (Štátnej dumy), oznámil, že Česko by sa malo Rusku ospravedlniť za kroky, ktoré viedli k zhoršeniu vzťahov medzi týmito dvoma krajinami.

Diplomatickú roztržku medzi Českom a Ruskom spustilo oznámenie z uplynulého víkendu (17.-18. apríla), že výbuch muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne v pondelok vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Český prezident Miloš Zeman v nedeľňajšom mimoriadnom prejave vyjadril presvedčenie, že v kauze Vrbětice je potrebné postupovať rozvážne a dôkladne ju vyšetriť. Ak sa však ukáže, že do výbuchu muničných skladov boli zapletení agenti ruskej rozviedky, malo by za to Rusko zaplatiť.

V prejave takisto konštatoval, že podľa správy českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) neexistujú dôkazy ani svedectvo, že by dvaja ruskí agenti boli vo vrbětickom areáli.

Zeman podľa Volodina hovoril "celkom objektívne" v situácii, keď sa každý skláňa pred Spojenými štátmi. Zeman podľa Volodinových slov takisto nevylúčil, že výbuch mohla spôsobiť aj neprofesionálna manipulácia s výbušninami.

Nedeľňajšie vyhlásenie českého prezidenta podľa Sluckého potvrdzuje, že Praha nemala "reálne dôvody a dôkazy" na vznesenie obvinení voči Rusku a vyhostenie ruských diplomatov.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v nedeľu uviedla, Praha by mala medzinárodnému spoločenstvu povedať, čo presne bolo vo Vrběticiach uskladnené, píše TASS.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zeman: Vrbětice treba vyšetriť, cudzí agenti nesmú páchať terorizmus (25. 4. 2021)
 Vyhostení ruskí diplomati na Slovensku porušovali medzinárodné dohody, naznačil premiér (25. 4. 2021)
 Moskva hrozí ďalšími krokmi proti ambasádam „nepriateľských“ štátov (24. 4. 2021)
 Slovensko reagovalo na udalosti v Česku, ako sa voči najbližšiemu zahraničnému partnerovi patrí (24. 4. 2021)
 Solidarita voči Česku sa neprejavuje „bezdôvodným vyhostením“ ruských diplomatov, mysli si Takáč zo Smeru (24. 4. 2021)
 Rusko čoskoro oznámi reakciu na vyhostenie diplomatov, obvinenia považuje za neopodstatnené (22. 4. 2021)
 Stranu Hlas-SD zaskočil krok vlády, pri vyhostení ruských diplomatov mala postupovať koordinovane s EÚ (22. 4. 2021)
 Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov, oznámil premiér (22. 4. 2021)
 Mesežnikov: Udalosti v Česku ukazujú, že Rusko nie je spoľahlivý partner (19. 4. 2021)
 Útok na Českú republiku je útokom na Slovensko, poslanci sú znepokojení podozreniami o ruských agentoch (19. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Očkovanie proti covidu v Česku funguje, ukazujú celorepublikové dáta
<< predchádzajúci článok
Slováci sa vlani počas pandémie rozvádzali menej, analytici predpokladali opak