Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2011

Šéfka spravodlivosti navrhla vyzliecť Harabina opäť z taláraPredseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin bude čeliť ďalšiemu disciplinárnemu konaniu. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská dnes podala štvrtý návrh na jeho disciplinárne ...Zdieľať
harabin BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin bude čeliť ďalšiemu disciplinárnemu konaniu.


Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská dnes podala štvrtý návrh na jeho disciplinárne stíhanie pre viaceré pochybenia a porušenie zákona. Žitňanská navrhla Harabina vyzliecť zo sudcovského talára, zároveň navrhuje, aby ÚS SR rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu funkcie predsedu NS SR. Navrhla tiež, aby ústavný súd spojil už existujúce disciplinárne konania vedené proti predsedovi NS SR a požiadala o vytýčenie ústneho pojednávania, keďže disciplinárne konania voči Harabinovi trvajú už veľmi dlho. Žitňanská tiež podala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zasahovania do nezávislosti súdu.

Návrh na začatie disciplinárneho konania obsahuje šesť bodov, v štyroch prípadoch ide podľa ministerky aj o závažné disciplinárne previnenia nezlučiteľné s funkciou sudcu. Štefan Harabin podľa nej porušil zákon v súvislosti s viacerými zmenami senátov. Porušenie zákona konštatoval už pred podaním tohto návrhu Ústavný súd SR v dvoch nálezoch. Jeden súvisí s prípadom Tipos. "Kauza Tipos v tomto smere nie je jediná," zdôraznila. V návrhu tiež ministerka tvrdí, že predseda NS SR poveroval zastupovaním počas jeho neprítomnosti sudcov, hoci mu to zákon neumožňuje. Tretí okruh skutkov sa týka dodržiavania princípu náhodného prideľovania súdnych prípadov pri mimoriadnych opravných prostriedkoch. Znamená to, že v prípadoch mimoriadnych dovolaní boli veci prideľované len do jedného senátu, čo je v príkrom rozpore s dodržiavaním princípu náhodného prideľovania.

"Zmeny právnych predpisov nestačia na zvýšenie dôveryhodnosti justície, pokiaľ vo vysokej justičnej funkcii sú ľudia, ktorí nedodržiavajú zákon a opakovane porušujú svoje zákonné povinnosti. Nikto nesmie stáť nad zákonom, ani sudca, ani predseda súdu," zdôraznila Žitňanská.

Zatiaľ posledný návrh na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi Najvyššieho súd SR Štefanovi Harabinovi dala ministerka 3. augusta. Dôvodom bola skutočnosť, že nepodal odvolanie voči súdnemu verdiktu, ktorým uspela skupina sudcov v tzv. antidiskriminačných žalobách. Ministerka sa domnieva, že Harabin tým porušil svoju povinnosť vykonávať funkciu predsedu súdu svedomito, riadne a včas, porušil ustanovenia zákona o správe majetku štátu, a podľa ministerky porušil aj zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Vzhľadom na to, že už raz bol uznaný vinným zo spáchania závažného disciplinárneho previnenia, mu navrhla najprísnejší trest - odvolanie z funkcie sudcu.

Ústavný súd konštatoval, že predseda NS SR Štefan Harabin je vinný a porušil svoje povinnosti vyplývajúce z povinnosti riadenia súdov a o finančnej kontrole a vnútornom audite tým, že opakovane neumožnil vykonať vládny audit na NS SR. Potrestal predsedu NS SR Štefana Harabina v disciplinárnom konaní. Ako disciplinárne opatrenie mu uložil zníženie funkčného platu o 70 percent na obdobie jedného roka.

Harabin čelí ešte jednému disciplinárnemu stíhaniu, a to za obchádzanie elektronickej podateľne.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Harabin obvinil vládu z obmedzovania justície ako za Hitlera (4. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Francúzsko a Nemecko pripravujú zmeny v zmluve o EÚ
<< predchádzajúci článok
OBRAZOM: Po prvý raz volia Egypťania tak, ako cítia

Šéfka spravodlivosti navrhla vyzliecť Harabina opäť z talára - diskusné fórum čitateľov