24hod.sk    Šport    NHL

03. novembra 2005

Slováci zariadili víťazstvo Atlanty

V utorňajších zápasoch NHL sa bodovo presadilo šesť slovenských hokejistov.

Najúspešnejšie si počínala trojica Slovákov v drese Atlanty, ktorí sa o víťazstvo svojho tímu na ľade minuloročného víťaza Stanley Cupu Tampy Bay pričinili dovedna šiestimi bodmi. Najlepší z nich Peter Bondra si pripísal svoj piaty gól v sezóne a stihol pridať ešte aj dve asistencie. Druhú zo svojich presných prihrávok adresoval staršiemu z bratov Hossovcov Mariánovi, ktorý rovnako svojím piatym gólom v aktuálnom ročníku strhol v tretej časti hry prvýkrát v zápase víťazstvo na stranu Atlanty. Asistenciu na gól Kovaľčuka v 60. min si pripísal aj posledný zástupca v drese Thrashers Ronald Petrovický.
Až v troch nočných stretnutiach sa muselo rozhodovať v predĺžení. Najbližšie k samostatným nájazdom boli diváci v New Yorku, kde domáci Islanders hostili Boston. Ostrovania sa v prvej tretine rýchlo ujali vedenia 2:0 aj zásluhou Miroslava Šatana, ktorý asistoval pri oboch góloch. Hosťom sa však dvakrát podarilo vyrovnať, a tak sa muselo rozhodnúť v nadstavenom čase. Fanúšikovia sa už tešili na trestné strieľania, ale necelých 29 sekúnd pred koncom predĺženia rozhodol Bates. Predlžovať sa muselo aj v Montreale, kam pricestovala Florida. Bodovo sa presadil Richard Zedník, ktorý v úvodnej časti hry strelil svoj druhý gól v sezóne a poslal domácich do rýchleho vedenia 2:0. Hostia z Floridy však dokázali vývoj stretnutia v druhej a tretej tretine otočiť aj zásluhou asistencie Branislava Mezeia. Canadiens však dotiahli zápas do predĺženia, keď 8,1 sekundy pred koncom skóroval v presilovej hre Begin. V stretnutí New Jersey - Pittsburgh ťahal za kratší koniec v predĺžení tentoraz domáci tím. Za tučniakov rozhodol svojím piatym gólom v sezóne obranca Sergej Gončar. Vo zvyšných štyroch stretnutiach sa z víťazstva tešili už len domáce tímy. V Anaheime sa opäť zišla dvojica Selänne - Kariya. Úspešnejší bol fínsky hráč, keď káčeri porazili predátorov 4:1. Edmonton porazil Columbus 5:1 a dosiahol tak svoje tretie víťazstvo za sebou. Detroit porazil na vlastnom ľade Chicago 4:1. Svoju 300. asistenciu v NHL si pripísal Čech Róbert Lang. V stretnutí Calgary - Minnesota, ktoré sa skončilo víťazstvom plameňov 3:0, sa v drese hostí opäť nepredstavil Marián Gáborík, ktorý stále laboruje so zranením.

Výsledky NHL

Anaheim - Nashville 4:1 (0:1, 3:0, 1:0). Góly: 21. McDonald, 26. Hedström, 39. S. Niedermayer, 58. Kunitz - 4. Perreault, Montreal - Florida 5:4 po predĺžení (2:1, 1:1, 1:2 - 1:0). Góly: 3. Rivet, 5. ZEDNÍK, 23. Bouillon, 60. Begin, 64. Ryder - 16. Gelinas, 37. Horton, 49. Weiss, 56. Weiss, N.Y. Islanders - Boston 4:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0). Góly: 1. Kvaša (ŠATAN), 12. Niinimaa (ŠATAN), 45. Campoli, 65. Bates - 15. Scatchard, 31. Boynton, 59. Thorton, New Jersey - Pittsburgh 3:4 po predĺžení (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1). Góly: 27. Langenbrunner, 53. Gionta, 58. Rasmussen - 36. Recchi, 37. Pirjeta, 44. Talbot, 62. Gončar, Edmonton - Columbus 5:1 (1:1, 2:0, 2:0). Góly: 10. Harvey, 23. Hemský, 38. Smyth, 55. Torres, 55. Hemský - 17. Klesla, Detroit - Chicago 4:1 (1:0, 2:1, 1:0). Góly: 16. Maltby, 28. Lebda, 36. Shanahan, 52. Williams - 39. Aucoin, Tampa Bay - Atlanta 4:6 (2:2, 1:1, 1:3). Góly: 5. Richards, 18. Richards, 25. Lecavalier, 56. Prospal - 12. Modrý (BONDRA), 19. BONDRA, 29. Kozlov, 44. MARIÁN HOSSA (BONDRA), 53. Modrý (MARIÁN HOSSA), 60. Kovaľčuk (PETROVICKŻ), Calgary - Minnesota 3:0 (1:0, 0:0, 2:0). Góly: 20. Phaneuf, 45. Iginla, 60. Iginla.

Robitaille si zlomil nohu

Veterán Los Angeles Kings Luc Robitaille bude svojmu klubu z Kalifornie chýbať pre zlomeninu pravej nohy dva až štyri týždne. Historicky najproduktívnejší ľavý krídelník NHL napriek zraneniu odohral posledné zápasy, no po tom, čo bolesti neustúpili, navštívil klubového lekára a vyšetrenie magnetickou rezonanciou odhalilo zlomeninu.
Tridsaťdeväťročný spoluhráč slovenských reprezentantov Ľubomíra Višňovského a Pavla Demitru nazbieral v prebiehajúcej sezóne sedem bodov za 4 góly a 3 asistencie. Kings sa musia okrem Robitailla zaobísť v najbližšom čase i bez obrancu Mika Weavera, ktorý si takisto poranil nohu. Na miesto Weavera vedenie LA povolalo z farmy v Manchestri mladého obrancu Richarda Petiota.

NHL s diváckym rekordom

Zámorská hokejová NHL zaznamenala nový divácky rekord za mesiac október. Po ročnej odmlke sa vyšplhala priemerná návštevnosť na 16 820 divákov na zápas, čo prekonalo doterajší rekord z októbra 2001 (16 289). Hokejové arény boli od 5. októbra, keď súťaž znovu odštartovala, do 31. októbra zaplnené v priemere na 91,2 percenta. Až 23 z 30 štadiónov profiligy prekročilo čísla zo sezóny 2003/2004. Napríklad hala Pittsburghu Mellon Arena, kde bol hlavnou príčinou nárastu návštevnosti príchod talentovaného nováčika
Sidneyho Crosbyho, zaregistrovala nárast o 31 percent v porovnaní s októbrom 2003. Na obhajcu Stanleyho pohára Tampa Bay sa prišlo do St. Pete Times Forum pozrieť o 26 percent viac ľudí ako pred dvoma rokmi. Značný prílev divákov zaznamenali aj v Calgary (23 percent), Caroline (21 percent) či vo floridskom Sunrise, kde hrávajú domáce stretnutia miestni Panthers (19 percent). Višňovský cenu nezískal

Dve mesačné hokejové ocenenia v zámorí udelili v NHL brankárovi Mannymu Legacovi a útočníkovi Ericovi Staalovi.
Legace z Detroitu dostal titul Defenzívny hráč mesiaca za októbrových desať víťazstiev, ktorými vytvoril rekord profiligy. Staal priviedol Carolinu k najlepšiemu štartu v histórii klubu a s 22 bodmi tróni na čele kanadského bodovania celej súťaže. Na defenzívnu cenu nominovali aj slovenského obrancu LA Ľubomíra Višňovského spolu s jeho torontským kolegom Bryanom McCabom a českým brankárom Nashvillu Tomášom Vokounom. Na ofenzívny titul kandidovali aj dve najväčšie postavy medzi útočníkmi uplynulých rokov Čech Jaromír Jágr a Švéd Peter Forsberg. (TASR)