Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. februára 2023

SpaceX otestovala dosiaľ najsilnejší raketový systém Starship, Musk chce z ľudí spraviť „multiplanetárne bytosti“ (video)Spoločnosť SpaceX vykonala kľúčový test svojho nového raketového systému Starship. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Starship by sa mala ...Zdieľať
spacex_starship_test_12512 8102144cf4974778a30120193b9983e3 676x495 10.2.2023  - Spoločnosť SpaceX vykonala kľúčový test svojho nového raketového systému Starship. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Starship by sa mala počas svojho prvého letu stať najsilnejším prevádzkovaným raketovým systémom v dejinách. V prípade, že bude SpaceX spokojná s výsledkami štvrtkového testu, mohlo by sa to podľa BBC stať v nasledujúcich niekoľkých týždňoch.

Zmluva medzi SpaceX a NASA


Test, počas ktorého inžinieri na niekoľko sekúnd súčasne spustili 31 z 33 motorov rakety, sa uskutočnil vo výskumno-vývojovom stredisku SpaceX v Boca Chica pri texasko-mexickej hranici.

Zakladateľ a výkonný riaditeľ SpaceX Elon Musk na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter informoval, že tím jeden motor vypol ešte pred testom a ďalší sa vypol sám, takže im zostalo 31 motorov, no „to je stále dosť motorov na dosiahnutie obežnej dráhy“.

 


Musk má pre zariadenie vysoké očakávania, chce ho použiť na posielanie satelitov i ľudí na orbitu a ďalej do vesmíru. Podľa BBC už tiež americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uzavrel so SpaceX zmluvu, na základe ktorej by mala Muskova firma vyvinúť verziu pre program Artemis zameraný na opätovné pristátie ľudí na Mesiaci.

Musk má vysoké očakávania


Samotný Musk sa pritom sústreďuje na Mars, dlhodobo má ambíciu dostať ľudí na Červenú planétu, zriadiť tam kolónie a ako hovorí, spraviť z ľudí „multiplanetárne bytosti“. Hovorí tiež o cestovaní z miesta na miesto, keď by sa mohli pasažieri rýchlo presúvať z jednej strany planéty na druhú.

Ak sa Starship podarí sprevádzkovať, prinesie prielom nielen v množstve nákladu, ktorý dokáže vyniesť do vesmíru.

Koncept je navrhnutý tak, aby mohol byť celý opakovane použitý - Super Heavy booster i vesmírna loď v hornej časti by sa mali vrátiť na Zem a mohli by ich opätovne použiť. To by malo priniesť obrovské úspory nákladov v porovnaní s konvenčnými raketami na jedno použitie.

SpaceX by mala teraz vyhodnotiť dáta z testu, preveriť, prečo nedokázala naštartovať všetkých 33 motorov aj to, či nevznikli škody na štartovacej rampe. Musk pritom podľa BBC hovoril o pokuse vyslať systém Starship na orbitu koncom februára alebo v marci.
 Zdroj: SITA.sk - SpaceX otestovala dosiaľ najsilnejší raketový systém Starship, Musk chce z ľudí spraviť „multiplanetárne bytosti“ (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SpaceX úspešne otestovala štart a pristátie lode Starship, na palube však vypukol požiar (video) (6. 5. 2021)
 Štart pilotovanej kozmickej lode Space-X odložili kvôli počasiu o deň (14. 11. 2020)
 PRVÝ LET S POSÁDKOU na rakete spoločnosti SpaceX bude v júni 2019 (6. 10. 2018)nasledujúci článok >>
Love Story v Cirque du Soleil – OVO, chytí za srdce malých i veľkých!
<< predchádzajúci článok
Video: Kapela Sám Sebou zložila krásnu pieseň pre svoje deti s názvom Vďaka Bohu