Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

01. júna 2013

Spevák, ktorý koncertoval pre pápeža aj Havla, takmer zomrelAmerický spevák Lou Reed v apríli podstúpil transplantáciu pečene, ktorá mu zachránila život. Jeho manželka Laurie Anderson to prezradila v rozhovore pre britský denník The Times. ...Zdieľať
reed BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Americký spevák Lou Reed v apríli podstúpil transplantáciu pečene, ktorá mu zachránila život.


Jeho manželka Laurie Anderson to prezradila v rozhovore pre britský denník The Times. "Bolo to mimoriadne vážne. Zomieral. Nemyslím si, že sa z toho niekedy úplne zotaví, ale o niekoľko mesiacov určite začne naplno žiť. Už pracuje a cvičí tai-chi. Som veľmi šťastná, je to pre neho nový život," vyhlásila.

Líder skupiny The Velvet Underground sa zveril do rúk clevelandským lekárom, ako totiž povedala Anderson, v jeho rodnom New Yorku sú nekvalitné nemocnice. Sedemdesiatjedenročný Reed musel pre operáciu zrušiť niekoľko aprílových koncertov vrátane vystúpenia na hudobnom festivale Coachella.

Lou Reed nikdy nezaznamenal výrazný komerčný úspech, no napriek tomu sa ním inšpirovali mnohí interpreti, ako napríklad R.E.M., The Strokes, Interpol alebo The White Stripes.


Koncertoval pre Jána Pavla II. aj Václava Havla

V roku 1965 založil s Johnom Caleom, Sterlingom Morrisonom a Angusom MacLiseom formáciu The Velvet Underground. Skupina sa na komerčnej scéne nikdy nepresadila, keďže ich maximom bolo 171. miesto v americkom rebríčku Billboard 200 za debutový album The Velvet Underground & Nico (1967). Album, na obale ktorého je veľký žltý banán Andyho Warhola, však zaradil magazín Rolling Stone na 13. priečku v rebríčku najvplyvnejších nahrávok histórie.

Reed zo skupiny v roku 1970 odišiel a následne odštartoval sólovú kariéru. Odvtedy vydal 22 štúdiových albumov, zatiaľ posledný nahral spoločne s kapelou Metallica a nazval ho Lulu (2011).

Lou Reed - Perfect Day


V roku 1990 obnovil činnosť skupiny The Velvet Underground, s ktorou vystúpil na benefičnom podujatí Nadácie Cartier vo Francúzsku a koncertoval s ňou aj v roku 1993. O tri roky neskôr kapelu uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.

O spevákovi vznikla aj dokumentárna snímka Lou Reed: Rock and Roll Heart (1998), ktorá vyhrala Grammy v kategórii Najlepšie dlhometrážne hudobné video.

V roku 1998 si vystúpenie Reeda vyžiadal počas svojej návštevy Bieleho domu Václav Havel. Vtedajší americký prezident Bill Clinton mu vyhovel a v Bielom dome sa tak pre českého prezidenta hrali aj skladby Sweet Jane či Perfect Day.

V máji 2000 zaznamenal Reed ďalší míľnik vo svojej kariére, keď v Ríme koncertoval pred pápežom Jánom Pavlom II. V roku 2001 zase vystúpil s Lucianom Pavarottim, s ktorým si zaspieval svoj najväčší hit Perfect Day. Vlani sa predstavil ako headliner úvodného dňa hudobného festivalu Pohoda.

Lou Reed - Sweet Jane


Informácie zverejnila webstránka www.digitalspy.co.uk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Matt Smith odchádza zo seriálu Pán času
<< predchádzajúci článok
V Nemecku otvorili kaviareň, v ktorej sa platí len za čas

Spevák, ktorý koncertoval pre pápeža aj Havla, takmer zomrel - diskusné fórum čitateľov