Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. januára 2011

Stav NCHZ je taký, že si firma vyžaduje rozsiahle investície



V spoločnosti Novácke chemické závody, a.s. (NCHZ) v konkurze nebol doteraz podľa jej riaditeľa Ondreja Macka ani jeden akcionár strategický. Ako ďalej konštatoval na stredajšej schôdzi ...



Zdieľať
novacke chemicke zavody Foto: nchz.skBRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) - V spoločnosti Novácke chemické závody, a.s. (NCHZ) v konkurze nebol doteraz podľa jej riaditeľa Ondreja Macka ani jeden akcionár strategický. Ako ďalej konštatoval na stredajšej schôdzi veriteľov, každý mal záujem podnik kúpiť a neskôr zarobiť na predaji. Návratnosť investície takéhoto obchodu v segmente chémia je neporovnateľná s inými chemickými spoločnosťami na Slovensku. V prípade záujmu niektorého subjektu o NCHZ by išlo podľa Macka zrejme len o posilnenie už existujúceho podielu na trhu.


Ako ďalej uviedol, stav podniku je taký, že si vyžaduje rozsiahle finančné investície. Celkové investície išli doteraz len na údržbu. "V súčasnosti sa opravuje len to, čo sa pokazí, nič viac," povedal Macko. Napríklad len investícia do nových pecí by si vyžiadala 6,6 mil. eur, pričom výroba jednej pece trvá podľa Macka zhruba tri mesiace. Spoločnosť je z pohľadu možného predaja vzhľadom na trhovú metódu NPV (čistá súčasná hodnota) za súčasného stavu nepredateľná. Podľa Macka má firma dokonca zápornú hodnotu.

Najväčšia časť problémov fabriky je podľa Macka spojená s vysokou nákladovosťou výroby. Nemá koncepciu a stratégiu, a preto sa neustále vykazuje strata. V rámci zadlženosti spoločnosti externé zdroje tvoria až 80-percentný podiel, pričom ideálny stav by podľa Macka bol niekde medzi 30 až 40 %.

Previazanosť troch závodov NCHZ (chémia, plasty, karbid,) je podľa Macka vymyslená dobre a ani jedna výroba sa nedá zatvoriť samostatne, pretože by to mohlo narušiť chod zvyšných závodov, pričom by sa mohli ešte viac zvýšiť náklady a korekcia straty by sa nedostavila, práve naopak. Treba podľa neho analyzovať prepojenie nákladov a fungovania.

Zastavenie výroby v podniku ako celku by sa takisto spájalo s určitými nákladmi. "Aj to niečo stojí," skonštatoval. Zároveň doplnil, že v prípade zatvorenia a neobnovenia výroby by prišlo o prácu približne 1700 ľudí, čím sa zvýši nezamestnanosť.

Druhou možnosťou podľa Macka je reengineering, čo znamená zásadné prehodnotenie a radikálnu rekonštrukciu procesov. Išlo by o nový pohľad na spoločnosť, nový dizajn a znovupostavenie celého podniku. Tento proces by podľa Macka bol možný v priebehu dvoch rokov. Obchod však musí byť podporený technológiami, čím by vznikli sofistikovanejšie produkty.

Práve o ďalšom osude fabriky by mali rozhodovať veritelia na pokračovaní schôdze. Podľa posledných informácií z konca decembra chcel Fond národného majetku SR (FNM) ako veriteľ Nováckych chemických závodov (NCHZ) podporiť také riešenie, aby boli vytvorené podmienky na zákonnú a transparentného súťaž čo najvyššieho počtu záujemcov o kúpu majetku chemičky. Vstup do súťaže vtedy nevylúčila ani firma M-Energo, ktorá je tiež veriteľom podniku a ako jediná predložila ponuku na kúpu chemičky v sume 2 mil. eur. Konkurzný správca NCHZ Miroslav Duračinský ju však odmietol a v zmysle zákona o strategických podnikoch ju ponúkol FNM. Využitie zákona z Ficovej éry však odmietla premiérka Iveta Radičová aj minister hospodárstva Juraj Miškov. Po vypršaní lehoty účinnosti zákona o strategických podnikoch žiadna právna norma povinnosť prevádzkovať fabriku konkurznému správcovi neukladá. To znamená, že oprávnenie prevádzkovať podnik bude závislé od kladného hospodárskeho výsledku fabriky a rozhodnutia zástupcov veriteľov.

Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta. V súčasnosti vo firme pracuje zhruba 1 800 zamestnancov.

Novácka chemička sa dostala do problémov po tom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že NCHZ, ako aj ich bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Novácke chemické závody budú na predaj (17. 5. 2010)
 NCHZ s novým správcom konkurznej podstaty (28. 12. 2009)
 Ministri označili chemičku za strategický podnik (2. 12. 2009)
 O ďalšom osude NCHZ rozhodnú podľa Jahnátka veritelia (5. 11. 2009)
 Európsky súd zamietol odklad pokuty pre NCHZ (30. 10. 2009)
 Slovensko vstupuje do sporu medzi NCHZ a európskym súdom (9. 10. 2009)
 Do NCHZ sa chystá daňová a finančná kontrola (7. 10. 2009)
 Súd rozhodol o začatí konkurzného konania voči NCHZ Nováky (29. 9. 2009)
 Krach nováckej chemičky by postihol celé odvetvie (23. 9. 2009)
 Novácke chemické závody podali návrh na konkurz (17. 9. 2009)



nasledujúci článok >>
Pre úplatky zatkli šéfa dopravných policajtov v Senci
<< predchádzajúci článok
Britská Barclays prepustí tisíc zamestnancov