Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. októbra 2009

Európsky súd zamietol odklad pokuty pre NCHZSúd prvého stupňa Európskeho spoločenstva zamietol návrh spoločnosti Novácke chemické závody, a. s. (NCHZ) na odklad výkonu rozhodnutia Európskej komisie o udelení pokuty za kartel. "Súd tento ...Zdieľať
BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Súd prvého stupňa Európskeho spoločenstva zamietol návrh spoločnosti Novácke chemické závody, a. s. (NCHZ) na odklad výkonu rozhodnutia Európskej komisie o udelení pokuty za kartel. "Súd tento návrh zamietol z dôvodu, že spoločnosť nepreukázala naliehavosť potreby odložiť výkon rozhodnutia komisie. Súd preto ani nepovažoval za potrebné preskúmať, či sú splnené iné podmienky na udelenie odkladu výkonu rozhodnutia, ako napríklad existencia zjavne odôvodneného sporu v hlavnom konaní. Zároveň súd z týchto dôvodov taktiež nepovažoval za potrebné rozhodnúť o žiadosti Slovenskej republiky a spoločnosti 1. garantovaná o vstup do konania ako vedľajší účastníci," informoval hovorca slovenského ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.


Podľa júlovej správy Európskej komisie slovenská chemická firma NCHZ a jej bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Rozhodla o tom komisia, ktorá dokopy v ôsmich prípadoch udelila pokuty v sume 61,12 mil. eur. Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 pokutované spoločnosti stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom, ktoré sa využívajú najmä v oceliarskom priemysle, vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka chemička podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.

Na jeseň minulého roka sa stala stopercentným vlastníkom NCHZ cyperská spoločnosť Disor Holdings Limited. Cyperský investor kúpil slovenského exportéra chemických produktov od spoločností patriacich do skupín 1. garantovaná a Penta. Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko vstupuje do sporu medzi NCHZ a európskym súdom (9. 10. 2009)
 Do NCHZ sa chystá daňová a finančná kontrola (7. 10. 2009)
 Súd rozhodol o začatí konkurzného konania voči NCHZ Nováky (29. 9. 2009)
 Krach nováckej chemičky by postihol celé odvetvie (23. 9. 2009)
 Novácke chemické závody podali návrh na konkurz (17. 9. 2009)
 Pokuta EK môže akcionárov 1. garantovanej obrať o majetok (6. 8. 2009)nasledujúci článok >>
Taliani do Vancouveru očkovaní proti prasacej chrípke
<< predchádzajúci článok
Prasacej chrípke podľahlo už 5 700 ľudí

Európsky súd zamietol odklad pokuty pre NCHZ - diskusné fórum čitateľov