Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. decembra 2009

Ministri označili chemičku za strategický podnikNovácke chemické závody budú strategickým podnikom a ak s bude majetok podniku v konkurze predávať, musí ho správca ponúknuť štátu. Vláda o tom definitívne rozhodla na svojom stredajšom ...Zdieľať
BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) - Novácke chemické závody budú strategickým podnikom a ak s bude majetok podniku v konkurze predávať, musí ho správca ponúknuť štátu. Vláda o tom definitívne rozhodla na svojom stredajšom rokovaní. "Vláda sa uzniesla, že vydá osvedčenie, že Novácke chemické závody patria do kategórie strategických podnikov. Vyjde to v zbierke zákonov, bude upovedomený správca konkurznej podstaty," povedal po rokovaní vlády minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý návrh predložil.


Podľa ministra bude zatiaľ konkurzné konanie pokračovať štandardne podľa konkurzného zákona s tým, že pokiaľ sa na najbližšej schôdzi výbor veriteľov rozhodne pokračovať v speňažovaní majetku spoločnosti, môže sa štát o kúpu tohto majetku za trhom vygenerovanú cenu uchádzať. Koľko by napokon štát mohol za majetok Nováckych chemických závodov zaplatiť, však Jahnátek momentálne odhadnúť nevie.

Ak by nastal ministrom načrtnutý scenár, a štát by sa stal vlastníkom majetku spoločnosti, nebolo by podľa Jahnátka v jeho záujme si firmu ponechať. "Ja si nemyslím, že Novácke chemické závody patria medzi spoločnosti, ktoré by mal štát dlhodobo spravovať. Podnik by sa mal reštrukturalizovať, znovu postaviť na nohy a potom by mal ísť do privatizácie," povedal Jahnátek.

Nový zákon o niektorých opatreniach týkajúcich sa strategických spoločností dáva štátu prednostné právo odkupovať v konkurze majetok spoločností, ktoré vláda označí za strategicky významné a ktoré sa vplyvom krízy dostanú do hospodárskych problémov. Vznik zákona iniciovala práve situácia v Nováckych chemických závodoch, ktoré do existenčných problémov dostala kartelová pokuta od Európskej komisie. Po jej udelení dala sama spoločnosť návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 O ďalšom osude NCHZ rozhodnú podľa Jahnátka veritelia (5. 11. 2009)
 Európsky súd zamietol odklad pokuty pre NCHZ (30. 10. 2009)
 Slovensko vstupuje do sporu medzi NCHZ a európskym súdom (9. 10. 2009)
 Do NCHZ sa chystá daňová a finančná kontrola (7. 10. 2009)
 Súd rozhodol o začatí konkurzného konania voči NCHZ Nováky (29. 9. 2009)
 Krach nováckej chemičky by postihol celé odvetvie (23. 9. 2009)
 Novácke chemické závody podali návrh na konkurz (17. 9. 2009)
 Pokuta EK môže akcionárov 1. garantovanej obrať o majetok (6. 8. 2009)nasledujúci článok >>
Obete potopeného trajektu v Bangladéši stúpajú
<< predchádzajúci článok
Klientom s hypoúvermi banky pomôžu

Ministri označili chemičku za strategický podnik - diskusné fórum čitateľov