Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. septembra 2009

Novácke chemické závody podali návrh na konkurzSpoločnosť Novácke chemické závody, a.s. (NCHZ) podala návrh na konkurz. Firma tak urobila v stredu na základe analýz súčasnej situácie v podniku a po zvážení všetkých možných alternatív ...Zdieľať
BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Spoločnosť Novácke chemické závody, a.s. (NCHZ) podala návrh na konkurz. Firma tak urobila v stredu na základe analýz súčasnej situácie v podniku a po zvážení všetkých možných alternatív postupu a na základe výsledkov rokovaní po udelení pokuty Európskou komisiou (EK). Vedenie chce týmto krokom chrániť podnik pred veriteľmi a chce naďalej pokračovať vo výrobe. "Manažment veľmi citlivo zvážil všetky možnosti, ako ochrániť ľudí a fabriku. Urobíme všetko pre to, aby sme zachovali kontinuitu výroby. Jediným riešením pre manažment spoločnosti bolo požiadať Okresný súd v Trenčíne o ochranu pred veriteľmi,“ informoval predseda predstavenstva NCHZ Miroslav Šuba.


Európska komisia udelila chemickým závodom pokutu v júli tohto roka vo výške 19,6 mil. eur za údajnú účasť v chemickom karteli. Pokuta, ktorá bola uložená NCHZ, je najvyššou spomedzi všetkých účastníkov kartelu a predstavuje jednu tretinu celkovej sumy pokuty uloženej komisiou. "Prekvapila nás drastická výška pokuty. Myslíme si, že podľa európskych princípov má komisia konať tak, aby jej rozhodnutia neboli likvidačné. NCHZ sú kľúčovým podnikom v regióne. Zamestnávajú približne 2 tisíc ľudí a sú naň prepojené ďalšie priemyselné odvetvia doma aj v zahraničí. Podnikli sme voči EK dostupné právne kroky, aby sme chemičku ochránili,“ vysvetlil situáciu Šuba. Vedenie podniku NCHZ podalo žalobu na Súd prvej inštancie do Bruselu voči rozhodnutiu EK a požiadalo súd o predbežné opatrenie pozastavenia výkonu jej rozhodnutia.

Podľa júlovej správy EK slovenská chemická firma NCHZ a jej bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Rozhodla o tom komisia, ktorá dokopy v ôsmich prípadoch udelila pokuty v sume 61,12 mil. eur. Podľa komisie totiž mali v rokoch 2004 a 2007 pokutované spoločnosti stanoviť ceny a rozdeliť si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom, ktoré sa využívajú najmä v oceliarskom priemysle, vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP).

Okrem NCHZ pritom EK pokutovala aj nemeckú firmu Almamet, rakúsku Donau Chemie, nemecko-rakúsku Ecka Granulate, slovinský energetický Holding Slovenske elektrarne za jej bývalú dcérsku spoločnosti TDR Metalurgija, nemeckú SKW Stahl Metallurgie a jej bývalé materské spoločnosti Evonik Degussa a Arques industries. Na cenových dohodách sa mala podieľať aj holandsko-švédska firma Akzo Nobel, ktorej však bola napokon celá pokuta v navrhovanej výške 17,4 mil. eur odpustená, keďže existenciu kartelu oznámila komisii. Spomedzi všetkých pokutovaných firiem tak NCHZ musia zaplatiť pokutu najvyššiu.

Na jeseň minulého roka sa stala stopercentným vlastníkom NCHZ cyperská spoločnosť Disor Holdings Limited. Cyperský investor kúpil slovenského exportéra chemických produktov od spoločností patriacich do skupín 1. garantovaná a Penta. Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Do NCHZ sa chystá daňová a finančná kontrola (7. 10. 2009)
 Pokuta EK môže akcionárov 1. garantovanej obrať o majetok (6. 8. 2009)nasledujúci článok >>
Disney Channel sa v sobotu predstaví v ponuke UPC
<< predchádzajúci článok
Retrospektívna výberová výstava slovenských architektov, dizajnérov a študentov

Novácke chemické závody podali návrh na konkurz - diskusné fórum čitateľov