Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. októbra 2009

Do NCHZ sa chystá daňová a finančná kontrolaDo spoločnosti Novácke chemické závody, a.s. (NCHZ) sa chystá daňová a finančná kontrola. "Rôzne čísla nekorešpondujú s realitou, preto požiadame Ústredné daňové riaditeľstvo o daňovú ...Zdieľať
BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) -Do spoločnosti Novácke chemické závody, a.s. (NCHZ) sa chystá daňová a finančná kontrola. "Rôzne čísla nekorešpondujú s realitou, preto požiadame Ústredné daňové riaditeľstvo o daňovú kontrolu a ministerstvo financií o vykonanie finančnej kontroly od roku 2003 do dneška," povedal pre agentúru SITA minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.


Podľa ministra slovenská vláda vstúpi do sporu medzi Európskou komisiou a spoločnosťou NCHZ. “V záujme ochrany zamestnancov NCHZ slovenská vláda vstúpi ako vedľajší účastník do sporu na Európskom súdnom dvore s tým, že zároveň budeme apelovať na to, aby tá pokuta bola zmiernená. Hovoríme len o NCHZ, nehovoríme o 1. garantovanej, ktorá spôsobila počas jej vedenia túto chybu," konštatoval minister. Ministerstvo spravodlivosti má teraz preštudovať potrebné materiály a rozhodnúť, akým spôsobom slovenská vláda do sporu vstúpi.

Európska komisia (EK) udelila chemickým závodom pokutu vo výške 19,6 mil. eur za údajnú účasť v chemickom karteli. Pokuta, ktorá bola uložená, je najvyššou spomedzi všetkých účastníkov kartelu a predstavuje jednu tretinu celkovej sumy pokuty uloženej komisiou. Novácka chemička podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel. Vedenie chce týmto krokom chrániť podnik pred veriteľmi a zabezpečiť pokračovanie vo výrobe. "Vyhlásenie konkurzu bolo absolútne predčasné. Na to vôbec nenastala doba," reagoval minister Jahnátek.

Prípadný krach Nováckych chemických závodov by pritom podľa Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR postihol celú slovenskú chémiu. Značná časť slovenských chemičiek je totiž na uvedenú spoločnosť obchodne napojená. Zväz preto žiada štátne i súkromné inštitúcie o podporu pri hľadaní riešení na záchranu podniku, a tým aj približne 2 000 priamo ohrozených miest a ďalších asi 5 000 miest ohrozených u dodávateľov.

Podľa júlovej správy EK slovenská chemická firma NCHZ a jej bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Rozhodla o tom komisia, ktorá dokopy v ôsmich prípadoch udelila pokuty v sume 61,12 mil. eur. Podľa komisie totiž mali v rokoch 2004 a 2007 pokutované spoločnosti stanoviť ceny a rozdeliť si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom, ktoré sa využívajú najmä v oceliarskom priemysle, vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP).

Na jeseň minulého roka sa stala stopercentným vlastníkom NCHZ cyperská spoločnosť Disor Holdings Limited. Cyperský investor kúpil slovenského exportéra chemických produktov od spoločností patriacich do skupín 1. garantovaná a Penta. Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Súd rozhodol o začatí konkurzného konania voči NCHZ Nováky (29. 9. 2009)
 Krach nováckej chemičky by postihol celé odvetvie (23. 9. 2009)
 Novácke chemické závody podali návrh na konkurz (17. 9. 2009)
 Pokuta EK môže akcionárov 1. garantovanej obrať o majetok (6. 8. 2009)nasledujúci článok >>
Magna chce zbierkou pomôcť podvyživeným deťom vo svete
<< predchádzajúci článok
SR vraj nepríde kvôli “nástenke“ z eurofondov ani o korunu

Do NCHZ sa chystá daňová a finančná kontrola - diskusné fórum čitateľov