Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. septembra 2010

Tonyho Blaira privítali v Írsku vajíčka a topánkyBývalý britský premiér Tony Blair pricestoval v sobotu do Dublinu predstaviť svoju knihu pamätí. Okolo 200 demonštrantov ho však neprivítalo práve priateľsky. Po tom, čo dorazil ...Zdieľať
tony blair Foto: SITA/AP

DUBLIN 4. septembra (WEBNOVINY) - Bývalý britský premiér Tony Blair pricestoval v sobotu do Dublinu predstaviť svoju knihu pamätí. Okolo 200 demonštrantov ho však neprivítalo práve priateľsky. Po tom, čo dorazil pred jedno z kníhkupectiev, kde sa mala prezentácia konať, sa na jeho auto zosypala spŕška vajíčok, topánok a plastových fliaš, informovali britské média a svedkovia. Podľa ich údajov však expremiér zasiahnutý nebol.
Mieroví aktivisti a propalestínski demonštranti držali plagáty s nápismi "Blair klamal, milióny umreli" či "Zatvorte ho za genocídu". Keď sa niektorí z nich pokúsili k nemu priblížiť, polícia ich zadržala.

Vo svojej autobiografickej knihe s názvom Cesta, ktorá sa v stredu dostala na pulty kníhkupectiev, obhajuje Blair svoje rozhodnutie vstúpiť v roku 2003 po boku USA do vojny v Iraku. Venuje sa v nej najmä rokom, počas ktorých bol britským premiérom, opisuje doteraz neznáme podrobnosti dôležitých medzinárodných rokovaní, či vyznáva sa z ľútosti, ktorú prechováva voči obetiam ním toľko podporovanej vojny v Iraku. Britské médiá však najviac z knihy vypichujú pasáže, kde hovorí o svojom nástupcovi v premiérskom úrade Gordonovi Brownovi. Nevraživosť medzi oboma politikmi bola verejnosti aj doteraz dobre známa, až teraz však vychádza na povrch celá hĺbka sporu.

Zisk z predaja knihy chce Blair venovať dobročinnej organizácii, ktorá podporuje vojnových veteránov.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenské lietadlo muselo núdzovo pristáť
<< predchádzajúci článok
Vietor vyvrátil v Tatrách viac ako 7 000 stromov