Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. októbra 2010

Tuarégovia budú bojovať proti al-KájdeBývalí povstalci z radov Tuarégov, ktorí roky bojovali za samostatnosť severu Mali, ktorý obývajú, sa pripájajú k malijskej vláde a jej armáde a chcú po jej boku ...Zdieľať
tuareg Tuarég

Foto: SITA/AP
KIDAL 11. októbra (WEBNOVINY) - Bývalí povstalci z radov Tuarégov, ktorí roky bojovali za samostatnosť severu Mali, ktorý obývajú, sa pripájajú k malijskej vláde a jej armáde a chcú po jej boku bojovať proti teroristom z miestnej odnože al-Kájdy. S odvolaním sa na informácie z prostredia Tuarégov aj malijskej vlády o tom v pondelok informuje tlačová agentúra AFP. "Čakáme, kedy nám dá malijská vláda zelenú, aby sme vyhnali al-Kájdu z našej púšte," cituje agentúra jedného z veliteľov Tuarégov, ktorý si prial zostať v anonymite.

Agentúra však pripomína, že nie všetci Tuarégovia sú na strane vlády, a časť bývalých povstalcov z tohto etnika sa pripojila naopak na stranu Al-Kájdy v islamskom Maghrebe, dokonca sa Tuarégovia mali podieľať aj na nedávnom únose siedmich cudzincov v nigerskej bani.

Al-Kájda v islamskom Maghrebe získava pod kontrolu stále väčšie časti Mali, Nigeru, Alžírska a Mauritánie. Pre pomerne slabé vlády týchto krajín je preto kľúčové získať na svoju stranu miestne kmene, ktoré práve tieto oblasti dôverne poznajú. "Je to ich domov. Toto sú bojovníci, ktorí môžu získavať spravodajské informácie priamo od príslušníkov vlastných kmeňov," cituje AFP nemenovaného predstaviteľa malijskej vlády.

Vojenskú spoluprácu medzi Tuarégmi a malijskou armádou, dokonca vytvorenie špeciálnych vojenských oddielov tvorených Tuarégmi predpokladá už mierová zmluva medzi vládou a Tuarégmi z roku 2006. Jej plnenie bolo však až donedávna narúšané z oboch strán.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V P. Biskupiciach chcú byť starostkami dve ženy
<< predchádzajúci článok
Začína sa Európsky týždeň miestnej demokracie