Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. novembra 2019

Utrpenie zvierat v cirkusoch sa od novembra definitívne ukončíIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: plzen.nejlepsi-adresa.cz
Bratislava 1. novembra (TASR) – Agrorezort od piatka definitívne ukončí utrpenie zvierat v cirkusoch. Do platnosti totiž vstupuje vyhláška z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku s cieľom verejného vystúpenia a zoznam zvierat na účely verejného vystúpenia.


V cirkusoch tak nebudú vystupovať šelmy (s výnimkou psa, mačky a fretky), primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny ani žirafy. Agrorezort novelou veterinárneho zákona ustanovil zákaz použiť zviera uvedené v zozname ustanovenom všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným ministerstvom na verejné vystúpenie a na jeho výcvik s cieľom verejného vystúpenia.

Takýto krok pozitívne prijala aj Sloboda zvierat. "Ďakujeme za stovky protestov, tisíce rozdaných letákov a 54.057 podpisov pod petíciou. Zákaz cirkusov je náš spoločný úspech," komentovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Kontrolu nad dodržiavaním týchto ustanovení, ako aj kontrolu ochrany zvierat a dobrých životných podmienok zvierat vykonáva Štátna veterinárna a potravinová správa SR prostredníctvom veterinárnym inšpektorov.

V prípade porušenia zákazu hrozí pokuta až do výšky 20.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V severnej Sýrii začali pôsobiť turecko-ruské hliadky
<< predchádzajúci článok
Sviečku za nenarodené deti je možné prvýkrát zapáliť aj virtuálne