Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. mája 2020

V boji s koronavírusom hrá veľkú rolu aj genetika, vedci preto budú skúmať DNA pacientovNová britská štúdia bude skúmať DNA pacientov s ochorením COVID-19 s cieľom zistiť, ako ovplyvňuje náchylnosť k infekcii.Zdieľať
V boji s koronavírusom hrá veľkú rolu aj genetika, vedci preto budú skúmať DNA pacientov

Výskumníci chcú zozbierať vzorky od 20-tisíc pacientov, ktorí boli alebo sa v súčasnosti nachádzajú na jednotkách intenzívnej starostlivosti a ďalších 15-tisíc, ktorí mali mierne alebo stredne vážne príznaky.

Vzorky poskytlo takmer dvetisíc osôb

Lekári veria, že analýza DNA im pomôže odhaliť genetické variácie, ktoré ovplyvňujú priebeh ochorenia u rôznych ľudí a možno aj poukáže na konkrétne lieky, ktoré by mohli pacientom pomôcť. Vzorky už poskytlo takmer dvetisíc osôb.

Na projekte za 28 miliónov libier (v prepočte takmer 32 miliónov eur) spolupracujú Edinburgh University a niekoľko nemocníc Národnej zdravotnej služby (NHS) s pomocou britskej vlády a konzorcia výskumníkov z Genomics England a Genetics of Mortality in Critical Care.

Vedúci štúdie Kenneth Baillie vyhlásil, že gény zohrávajú úlohu v tom, ktorí ľudia sú vážne chorí a ktorí sa z COVID-19 rýchlejšie zotavia. Lekári chcú zozbierať vzorky DNA od pacientov zo 170 jednotiek intenzívnej starostlivosti a dúfajú, že sa im napokon podarí získať na základe súhlasu vzorky od všetkých ľudí s ochorením COVID-19 vo Veľkej Británii.

V boji s vírusom hrá veľkú rolu genetika

Starší ľudia a osoby s inými chorobami majú vyššie riziko vzniku vážnejších príznakov ochorenia ako mladí a zdraví. Genetika môže objasniť, prečo ochoreniu doteraz podľahlo vo Veľkej Británii dvakrát viac mužov ako žien.

Odborníci sa budú zaujímať tiež o to, či gény majú vplyv na vážnu zápalovú reakciu, ktorú zrejme vyvoláva koronavírus, a ktorá si vyžiadala niekoľko detí na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Vedec David Bentley zo spoločnosti Illumina vyhlásil, že genetika pravdepodobne zohráva veľkú rolu v tom, ako sa imunita ľudí dokáže popasovať s infekciou.

Výskum o genetike vírusu Covid-19

Ďalší britský výskum sa zase zameriava na genetiku samotného vírusu. Sue Hill, vedúca vedecká pracovníčka pre genomiku v rámci NHS, vyhlásila, že tak budú môcť „dramaticky lepšie porozumieť“ ochoreniu COVID-19.

„Mohlo by nám to pomôcť identifikovať, či základné genomické rozdiely vplývajú na to, ako ľudia reagujú na vírus a prečo majú niektorí mierne alebo žiadne symptómy, zatiaľ čo iní sú vo vážnom stave,“ povedala.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudli štyria nakazení, Matovič a Sulík sa zhodli v otázke nájmov a "špicľovací zákon" dostal stopku (online) (13. 5. 2020)
 Premiér Babiš oznámil, kedy by Česko mohlo otvoriť hranice so Slovenskom (13. 5. 2020)
 Niektoré reštaurácie nemohli otvoriť terasy, problémom je aj nariadenie hygienikov proti Covid-19 (13. 5. 2020)
 Trnavská automobilka pridá druhú zmenu, zamestnanci pracujú v rúškach a okuliaroch (13. 5. 2020)
 Záchranári riešili neuveriteľný prípad. Dôchodkyňa zo strachu pred koronavírusom vypila dezinfekciu (13. 5. 2020)
 Koronavírusu podľahol mladý sumo zápasník, ktorý odmietol liečbu (13. 5. 2020)
 Gréci spustili masívne testovanie na COVID-19 v rómskej osade, počet nakazených tam rapídne stúpol (13. 5. 2020)
 Pracovníčku predávajúca cestovné lístky na železnici opľul muž, o dva týždne zomrela na COVID-19 (13. 5. 2020)
 Pandémia koronavírusu tak skoro nezmizne, podľa vedcov až v roku 2022. Popísali tri scenáre vývoja (13. 5. 2020)
 Matovič a Sulík prišli na riešenie problému platenia nájmov v prevádzkach zatvorených pre Covid-19 (13. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Poľský parlament odsúhlasil zmenu pravidiel pre prezidentské voľby, nový termín zatiaľ nestanovil
<< predchádzajúci článok
Nie je žiadny dôvod začať uvažovať o brexite Veľkej Británie bez dohody, tvrdí minister Korčok

V boji s koronavírusom hrá veľkú rolu aj genetika, vedci preto budú skúmať DNA pacientov - diskusné fórum čitateľov