Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

31. marca 2020

V Británii cvičia psov na rozpoznanie nakazených koronavírusom. Prvé by mali byť pripravené už o šesť týždňovV Británii začali cvičiť psov na odhalenie nakazených novým koronavírusom. Každá choroba má totiž svoj špecifický pach, ktorý sa psy môžu naučiť rozpoznať.Zdieľať
V Británii cvičia psov na rozpoznanie nakazených koronavírusom. Prvé by mali byť pripravené už o šesť týždňov

Výskum podľa britskej BBC uskutočňuje nadácia Medical Detection Dogs v spolupráci s Durhamskou univerzitou a Londýnskou školou hygieny a tropického lekárstva.

Psy by mali odhaľovať nakazených bez príznakov

„V zásade sme si istý, že psy dokážu detekovať COVID-19,„ konštatovala riaditeľka spomínanej nadácie Claire Guestová. Prvou fázou výskumu je podľa nej získať pach koronavíru od pacientov.

 

Ak sa tieto predpoklady potvrdia, psov by mohli za týmto účelom využívať na rozpoznávanie nakazených, ktorí nemajú žiadne príznaky choroby.

„Bolo by to rýchle, efektívne a neinvazívne,“ zdôraznila Guestová s tým, že zdravotníci by mohli testovať na koronavírus len prípady, kde je to nevyhnutné.

Psy odhalia aj horúčku

Profesor James Logan, ktorý sa podieľa na výskume, pripomenul, že psy dokážu vycítiť pach malárie s presnosťou, ktorá je vyššia, než požadujú kritériá Svetovej zdravotníckej organizácie.

Nadácia Medical Detection Dogs tvrdí, že psov by mohli vycvičiť k rozpoznaniu koronavírusu už za šesť týždňov. Dali by sa tiež vycvičiť na to, aby dokázali odhaliť horúčku.

Takýchto psov by potom mohli využívať napríklad na letiskách k rýchlej identifikácii nakazených, čo by mohlo v budúcnosti pomôcť zabrániť ďalšej vlne tejto epidémie.

Podobný výskum už začali aj v Izraeli.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus (online): Slovensko má zrejme prvú obeť ochorenia Covid-19, banky povolia odklad splátok úverov (31. 3. 2020)
 Talianska vláda predĺžila mimoriadne opatrenia, platia už tri týždne (31. 3. 2020)
 Prvé ekonomické opatrenia sú pre živnostníkov len barličkou, označili ich slabé miesto a upozorňujú na riziká (31. 3. 2020)
 Hlavná odborníčka WHO pripustila, že nosenie rúšok nemusí mať žiadaný účinok (31. 3. 2020)
 Ako budú vyzerať najťažšie dni pandémie koronavírusu na Slovensku. Vrchol má prísť až v lete (31. 3. 2020)
 VIDEO: Známe tváre spojilo video šíriace pozitívny odkaz - Život po karanéne (31. 3. 2020)
 Boris Kollár: Banky odložia splátky úverov aj hypoték o 9 mesiacov (31. 3. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku zomrel pacient pozitívne testovaný na Covid-19, Taliansko má už viac ako 100-tisíc prípadov (online) (30. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Zomrela popredná členka Činohry SND Eva Krížiková, bola jednou z najvýznamnejších umelkýň
<< predchádzajúci článok
Huawei P40 Pro je novým kráľom nezávislého fotografického rebríčka DxOMark

V Británii cvičia psov na rozpoznanie nakazených koronavírusom. Prvé by mali byť pripravené už o šesť týždňov - diskusné fórum čitateľov