Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. marca 2020

Ako budú vyzerať najťažšie dni pandémie koronavírusu na Slovensku. Vrchol má prísť až v leteV najťažšom dni pandémie koronavírusu na Slovensku by mohlo pľúcnu ventiláciu potrebovať 1 030 pacientov. Na tlačovej konferencii o tom informoval generálny riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana.Zdieľať
Ako budú vyzerať najťažšie dni pandémie koronavírusu na Slovensku. Vrchol má prísť až v lete

Ako uviedol, ide o výrazný pokles oproti predchádzajúcemu scenáru, pretože sa tento počet približuje kapacitám nášho systému.

Ako doplnil predseda vlády SR Igor Matovič, na základe štúdie spred dvoch týždňov vrchol znamenal, že by sme potrebovali päťkrát viac pľúcnych ventilácií, ako máme k dispozícii. „Som veľmi rád, že toto číslo dramaticky po prijatých opatreniach kleslo. Môže to byť splniteľný cieľ. Malo by byť v našich možnostiach a schopnostiach, aby sme ich dovtedy zabezpečili,“ dodal.

Taliansky scenár nám nehrozí

Ako informoval Smatana, keby sme na Slovensku nemali žiadne opatrenia, potrebovali by sme o 55 dní približne 6-tisíc ventilátorov. Ak by zostali pôvodné opatrenia platné od 16. marca, potrebovali by sme 1 850 ventilátorov na približne stý deň.

 

„Aj po zapracovaní nových dát stále platí, že všetky prijaté opatrenia sa ukázali ako adresné a efektívne. Ak sa nám to podarí udržať, veríme, že budeme medzi najlepšími piatimi krajinami, ako Singapur, Taiwan alebo Južná Kórea, ktorým sa to darí efektívne zvládať,“ povedal.

Aj vďaka opatreniam prijatým 24. a 27. marca sa podľa Smatanu podarilo oddialiť kapacitný limit systému až na sedemdesiaty deň. Mali by sme sa tak vyhnúť talianskemu či španielskemu scenáru.

Štyri scenáre a počet nakazených

 

 

 

Nakazí sa len menšia časť populácie

„Ak by sme začali od včera a neboli by v platnosti žiadne opatrenia, mali by sme do 55 dní infikovaných takmer 19 % populácie, čo by bol vrchol, ďalej by to klesalo,“ uviedol Smatana. Takouto krivkou ide podľa neho Taliansko a Španielsko.

Ak by zostali platné opatrenia, ktoré sa zaviedli pred 16. marcom, vrchol by sa dosiahol na 63. deň, mal by však iba približne 15% dosah. Ak by sa nechali opatrenia zavedené 16. marca, vrchol by bol dosiahnutý na stý deň od pondelku v hodnote približne 5,3 %.

Ak zostanú opatrenia platné od 27. marca vrátane otvorenia niektorých prevádzok, vrchol nákazy dosiahne na 110. deň 3,2 %. „Aj napriek tomu, že sa otvorili prevádzky, opatrenia stále znižujú reprodukčnú silu vírusu,“ uzavrel.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Hlavná odborníčka WHO pripustila, že nosenie rúšok nemusí mať žiadaný účinok (31. 3. 2020)
 Prvé ekonomické opatrenia sú pre živnostníkov len barličkou, označili ich slabé miesto a upozorňujú na riziká (31. 3. 2020)
 Talianska vláda predĺžila mimoriadne opatrenia, platia už tri týždne (31. 3. 2020)
 Koronavírus (online): Slovensko má zrejme prvú obeť ochorenia Covid-19, banky povolia odklad splátok úverov (31. 3. 2020)
 Na Pastora vydali zatykač, slúžil omše so stovkami veriacich a vysmieval sa z koronavírusu (31. 3. 2020)
 V Prahe sa snažia nájsť riešenia na situáciu s bezdomovcami, zháňajú im ubytovanie (31. 3. 2020)
 Rodič nemusí oznamovať ukončenie ošetrovného, počet dní uvedie do čestného vyhlásenia (30. 3. 2020)
 Nie je jedno, s akým dlhom vyplávame z krízy. Analytik by prehodnotil 13. dôchodky a nákup stíhačiek (30. 3. 2020)
 Zomrel Alan Merrill, spoluautora hitu I Love Rock ‚n‘ Roll zabil koronavírus (30. 3. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku zomrel pacient pozitívne testovaný na Covid-19, Taliansko má už viac ako 100-tisíc prípadov (online) (30. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Skupina Chiesi zvyšuje podporné opatrenia a oznamuje nové fondy pre zamestnancov, pacientov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v odozve na pandémiu COVID-19
<< predchádzajúci článok
Ravasz sa chce naďalej venovať rómskej problematike, Matovičova vláda jeho návrhy ignorovala

Ako budú vyzerať najťažšie dni pandémie koronavírusu na Slovensku. Vrchol má prísť až v lete - diskusné fórum čitateľov