Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. marca 2020

Koronavírus: Na Slovensku zomrel pacient pozitívne testovaný na Covid-19, Taliansko má už viac ako 100-tisíc prípadov (online)Na Slovensku sa počet potvrdených prípadov koronavírusu zvýšil o 22 na 337. Nové čísla oznámilo v pondelok na obed ministerstvo zdravotníctva.Zdieľať
Koronavírus: Na Slovensku sa otvára viac predajní, Česko už hlási 16 obetí a Španielsko takmer 7000 (online)

 

 

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:46 Počet obetí sa vo Francúzsku prehupol cez 3000, v pondelok ich pribudlo 418 a celkovo ich je 3024. Nakazených koronavírusom je 44 450 ľudí.

21:25 Počty prípadov nového koronavírusu v ťažko zasiahnutých krajinách ako Taliansko a Španielsko sa podľa šéfa krízového tímu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Michaela Ryana „potenciálne stabilizujú“, ako však tvrdí, nie je čas uvoľňovať prísne opatrenia určené na obmedzenie a sledovanie jeho šírenia. „Teraz musíme vírus potlačiť a to sa nestane samé od seba,“ povedal novinárom na pravidelnej tlačovej konferencii.

21:09 V Česku v pondelok stúpol počet obetí o 7 na 23 a celkový počet potvrdených prípadov sa podľa údajov ministerstva zdravotníctva zvýšil na 2956. V krajine už spolu urobili 43 498 testov.

20:55 Slovenský obranca a kapitán „medveďov“ Zdeno Chára posla odkaz obyvateľom Bostonu.

 

20:42 Slovenská filharmónia pozýva do digitálnej koncertnej siene, od stredy 1. apríla bude koncerty zverejňovať v pravidelných časoch.

20:24 Vládny špeciál do Bratislavy priviezol 56 Slovákov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:16 V Česku predĺžili súčasné obmedzenia a opatrenia až do 11. apríla.

19:44 V prešovskej fakultnej nemocnici pribudla od štvrtka jediná pozitívne testovaná pacientka na ochorenie Covid-19. Hospitallizovaní sú aj ďalší štyria ďalší pacienti s potvrdenou nákazou.

19:35 Nemecko nechce zmierňovať opatrenia proti koronavírusu, aby ľuďom nedávali len falošnú nádej.

19:16 Do New Yorku v pondelok pripláva armádna nemocničná loď s 1000 lôžkami, ktorá má mestu pomôcť zvládať obrovský nápor nakazených novým koronavírusom.

19:01 Decodom ohlásil hromadné prepúšťanie, o prácu príde 903 zamestnancov.

18:39 Po prepustení z bojnickej nemocnice v pondelok zomrel pacient pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19.

O úmrtí pacienta v domácej liečbe informovala na svojom portáli televízia Joj s tým, že má ísť o 60-ročného muža. Ministerstvo zdravotníctva úmrtie muža potvrdilo, presnú príčinu smrti však musí určiť pitva.

„Môžeme potvrdiť, že ide o pacienta, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. Aktuálne čakáme na výsledky pitvy, ktorá ukáže, čo bolo primárnou príčinou úmrtia,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

18:22 Taliansko je už druhou krajinou sveta s viac ako 100-tisíc potvrdenými prípadmi, počet obetí sa zvýšil na 11 591.

18:03 Ministerstvo zahraničných vecí adresovalo výzvu Slovákom, ktorí sa chcú z Tirolska vrátiť domov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:50 V Španielsku sa novým koronavírusom nakazilo už 12 298 zdravotníkov. V deviatich regiónoch už bola prekročená kapacita dostupných lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

17:27 Letka ministerstva vnútra prvýkrát zabezpečila repatriáciu Slovákov z Dublinu a Helsínk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:04 Koronavírus zasahuje aj do sveta športu – futbalový MŠK Žilina je v likvidácii.

16:39 V čase pandémie nového koronavírusu kleslo na Slovensku darcovstvo krvi o 74 percent.
 
16.18
Vrchol pandémie nového koronavírusu sa na Slovensku očakáva o 110 dní. Pľúcnu ventiláciu vtedy bude potrebovať približne 1000 ľudí a okolo 7000 ľudí bude hospitalizovaných so závažnejšími príznakmi ochorenia COVID-19. Na tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že takýto vývoj sa očakáva vtedy, ak budú platiť súčasné opatrenia na zníženie šírenia nákazy.

15:57 Zamestnanci pracujúci z domu viac ako štyri hodiny počas pracovného dňa majú nárok na stravné lístky.

15:36 Maďarský parlament schválil premiérovi Viktorovi Orbánovi a jeho vláde mimoriadne právomoci na boj s koronavírusom. Podľa agentúry Reuters zahŕňajú neobmedzený mandát na výkon funkcií, vláda tiež môže prijímať nariadenia bez súhlasu parlamentu.

Viktor Orbán, maďarský premiér
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP.

15:13 Spoločnosť Slovak Investment Holding (SIH) rozbieha nový program finančnej pomoci pre malé a stredné podniky na preklenutie súčasných opatrení proti šíreniu koronavírusu.

15:00 Viac ako štvrtina firiem v nemeckom priemysle plánuje počas najbližších troch mesiacov využiť možnosť zamestnávania na skrátené pracovné úväzky. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informoval v pondelok mníchovský inštitút Ifo. Dopyt po skrátenej práci je najvyšší od roku 2010, keď sa začali vyhodnocovať údaje. Ešte začiatkom roka využitie tohto nástroja očakávalo len o čosi viac ako 15 percent nemeckých firiem.

Najvyšší dopyt po skrátenom pracovnom čase podľa inštitútu Ifo signalizujú automobilový priemysel (41 % oslovených firiem), strojárstvo (33 %) a výroba elektrických zariadení (32 %).

Skrátený čas už zaviedlo 9,3 percenta väčších priemyselných výrobcov. Medzi menšími firmami je najvyšší podiel zamestnancov s kratšími úväzkami v segmente výroby a spracovania kovov, ako aj v textilnom priemysle (zhodne 23 %). V chemickom priemysle a potravinárstve zatiaľ skrátený pracovný čas nie je témou dňa, uzatvára mníchovský inštitút.

14:42 Prvé záchranné ekonomické opatrenia od Matovičovej vlády prišli v poslednej chvíli, tvrdí Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.

 

14:36 Pohrebníctva vo Švédsku sa dohodli, že rakvy s obeťami ochorenia COVID-19 by mali byť označené špeciálnym symbolom, aby ich neotvárali.

14:27 Pri súčasných opatreniach by mal byť na Slovensku najvyšší počet nakazených približne v máji. Podľa ministerstva zdravotníctva bude v čase najväčšieho rozšírenia ochorenia potrebné zabezpečiť pľúcnu ventiláciu pre 1000 ľudí a 7-tisíc nemocničných lôžok pre hospitalizovaných.

14:21 Vedci z prestížnej Oxfordskej univerzity dokonca predpokladajú, že koronavírusom sa už polovica Britov infikovala bez toho, aby o tom vedela. Dôvodom sú mierne príznaky u mnohých nakazených.

14:13 Je oficiálne známy nový termín letnej olympiády v Tokiu, ktorá sa mala uskutočniť tento rok.

14:04 Na pracoviskách Ministerstva vnútra SR sa v stredu 1. apríla mení pracovný čas. Klientom budú k dispozícii každú stredu od 13:00 do 16:00, počas ostatných dní v týždni platí, že pre pandémiu koronavírusu fungujú klientské centrá, oddelenia dokladov a dopravných inšpektorátov v skrátenom režime od 8:00 do 11:00. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu vnútra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:57 Najmladšia obeť ochorenia Covid-19. - 10 mesačné bábätko

13:44 Dobrodružná a romantická plavba na luxusnej výletnej lodi Zaandan sa zmenila na horor pre jej 1250 pasažierov a 580 členov posádky.

13:23 Španielsko už má 85 195 potvrdených prípadov, čo je už viac ako hlási Čína (81 470). Počet obetí sa zvýšil na 7340.

13:16 Školy na Slovensku sú v súčasnosti zatvorené, ale postupne sa prešlo aj na online výučbu.

12:57 Britská nízkonákladová letecká spoločnosť easyJet uzemňuje celú svoju flotilu pre kolaps dopytu v dôsledku šírenia ochorenia COVID-19.

Letecká firma oznámila, že zaparkovala všetkých 344 svojich lietadiel. Prepravca easyJet zároveň uviedol, že má silnú finančnú bilanciu a „uskutočňuje diskusie s poskytovateľmi likvidity“. Letecká firma ďalej informovala, že dosiahla dohodu s odborovým zväzom Unite o dovolenkách pre palubných zamestnancov.

O uzemnení letov spoločnosť easyJet informovala v čase, keď škótsky regionálny letecký dopravca Loganair oznámil, že pravdepodobne požiada o vládnu núdzovú pomoc. Britská vláda zatiaľ odmieta prípravu záchranného balíka pre letecké odvetvie. Uviedla však, že je pripravená na rokovania s jednotlivými firmami, keď „vyčerpajú ostatné možnosti“.

EasyJet
Lietadlá spoločnosti EasyJet „odparkovené“ na letisku v Lutone. Foto: Jonathan Brady/PA via AP.

12:45 Česko sprísnilo opatrenia pre Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia.

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) o tom informovalo na svojej webovej stránke. Cez Česko je možné vrátiť sa individuálnou prepravou už len s nótou od slovenského veľvyslanectva z krajiny, z ktorej Slováci cestujú. Individuálna preprava z Letiska Václava Havla už nie je možná, no zabezpečuje ju rezort diplomacie autobusmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:33 Bližšie informácie k novým potvrdeným prípadom na Slovensku.

 • muž (19), okres Malacky
 • muž (24), okres Bratislava
 • muž (26), okres Prievidza
 • muž (26), okres Vranov nad Topľkou
 • muž (28), okres Trenčín
 • muž (28), okres Vranov nad Topľou
 • žena (33), okres Banská Bystrica
 • žena (34), okres Bratislava
 • muž (36), okres Senica
 • žena (40), okres Bratislava
 • muž (41), okres Bratislava
 • muž (45), okres Ilava
 • žena (47), okres Nové Zámky
 • žena (49), okres Bratislava
 • žena (53), okres Banská Bystrica
 • žena (53), okres Trenčín
 • muž (55), okres Trenčín
 • muž (57), okres Bratislava
 • muž (57), okres Nové Zámky
 • muž (61), okres Trenčín
 • žena (63), okres Topoľčany
 • muž (73), okres Bratislava

12:20 Počet potvrdených prípadov na Slovensku sa zvýšil o ďalších 22 a celkovo ich je už 337, informovalo ministerstvo zdravotníctva.

12:03 Stránkové hodiny na klientskych centrách, pracoviskách dokladov a dopravných inšpektorátoch sú stále upravené na núdzový režim.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:56 Opatrenia sprísňuje aj Rakúsko, oznámil to kancelár Sebastian Kurz, Okrem iného sa zavádza povinnosť nosiť v obchodoch rúška. Informovala ORF.

11:47 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pochválil Česko za zdravotnícku pomoc Taliansku a Španielsku, ktoré sú najviac postihnuté ochorením Covid-19.

11:40 Epidémia koronavírusu by v USA mohla vrcholiť zhruba o dva týždne. Odhadol to hlavný expert americkej vlády pre infekcie Anthony Fauci.

11:34 Počet nových prípadov koronavírusu v Nemecku, Španielsku, Taliansku a Francúzsku sa začína znižovať. Všimol si analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský, ktorý na sociálnej sieti Facebook zverejnil aj grafy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:26 Požiadavku vyše 200 zamestnávateľov na umožnenie súbehu práce z domu a čerpania ošetrovného na dieťa (OČR) vníma Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v zásade pozitívne.

10:10 Keď pandémia opadne, ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu podľa analytika INESS Martina Vlachynského ostane v rukách ťažko zasiahnutý sektor, ktorý potreboval dofinancovanie ešte pred pandémiou.

11:13 Ruský prezident Vladimir Putin zaviedol týždňové pracovné voľno. Supermarkety, lekárne a nemocnice ostanú otvorené.

10:57 Japonská automobilka Toyota pre obmedzenie vyvolané epidémiou koronavírusu zastavuje výrobu vo svojich európskych závodoch. V Číne už svoju produkciu obnovila.

10:43 Bratislavskí policajti asistovali v nedeľu pri prevoze osôb na testy COVID-19 do Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Ako informovala bratislavská krajská polícia, je to jedna z úloh polície počas mimoriadnej situácie. Jednotlivé zložky polície sa denne aktívne spolupodieľajú na mimoriadnych opatreniach a aj naďalej zabezpečujú nepretržitý výkon služby, dodali policajti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:38 Opatrenia Matovičovej vlády na pomoc podnikateľskému prostrediu sú podľa analytika Petra Goliaša (INEKO) adekvátne krízovej situácii aj možnostiam verejných financií. 

10:22 Na Morave v pondelok začali testovať „chytrú“ karantému. Ako informuje Česká televízia, k vyhľadávanie a izolovanou ľudí nakazených novým koronavírusom pomôže hygienikom údaje od mobilných operátorov a bánk. Podobné opatrenie prijala aj Matovičova vláda.

 

9:54 V súvislosti s aktuálnou situáciou týkajúcou sa šírenia koronavírusu na Slovensku niektoré banky dočasne zavádzajú obmedzenia pre poskytovanie hypoték a spotrebných úverov. Neakceptujú niektoré príjmy, zastropovali maximálnu výšku poskytovania úveru a podobne.

9:32 Ministerstvo vnútra upozorňuje na nariadenie, ktoré boli prijaté v súvislosti s ďalšími otvoreným obchodmi a vyzýva prevádzky aj ľudí, aby ich dodržiavali.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:13 Vo veku 69 rokov zomrel americký hudobník Alan Merrill, ktorý je spoluautorom a spevákom pôvodnej verzie hitu I Love Rock ‚n‘ Roll kapely Arrows. Jeho dcéra Laura Merrill vyzvala ľudí, aby zbytočne nevychádzali z domu a pomohli tak zastaviť šírenie vírusu.

8:49 V Česku sa počet potvrdených prípadov zvýšil na 2837, celkovo už urobili 40 700 testov. Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že 11 pacientov sa z choroby Covid-11 vyliečilo a 17 jej podľahlo.

 

8:36 Koronavírusom sa nakazil aj český miliardár Daniel Křetinský, prezradil to v rozhovore pre denník E15.

8:12 Polícia radí, ako sa v súčasnosti správať vonku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:59 USA už majú viac ako 142-tisíc potvrdených prípadov a New York vyše 1000 obetí.

Počet obetí koronavírusu v americkom štáte New York prekročil tisícku. Stalo sa tak menej než mesiac po tom, čo tam potvrdili prvý prípad nákazy. Väčšina ľudí pritom zomrela len v posledných dňoch.

Mesto New York City informovalo večer o 776 obetiach, celkovo ich v štáte registrujú najmenej 1 026. Prvý prípad v štáte zaznamenali 1. marca. Nakazenou osobou bol zdravotník, ktorý sa nedávno vrátil z Iránu. Odvtedy sa nákaza v štáte New York rýchlo rozšírila.

V súčasnosti registrujú v Spojených štátoch viac než 142-tisíc potvrdených prípadov nákazy. Ochoreniu COVID-19 tam doteraz podľahlo už vyše 2 500 osôb. Krajina má medzičasom najvyšší počet nakazených na svete.

7:47 V Británii sa do práce vrátilo okolo 20-tisíc bývalých pracovníkov systému zdravotníctva, aby pomohli v boji proti koronavírusu. Sú medzi nimi lekári, zdravotné sestry a ďalší bývalí profesionáli z tejto oblasti. Oznámil to prostredníctvom viedeoodkazu britský premiér Boris Johnson.

Johnson sa momentálne nachádza v domácej izolácii, keďže aj uňho testy potvrdili vírus. Obyvateľom z domu odkázal, že krajina krízu „spoločne“ prekoná.

Okrem Johnsona mali pozitívne testy na koronavírus napríklad aj minister zdravotníctva Matt Hancock či minister pre Škótsko Alister Jack. Podľa odhadov odborníkov by sa mohol život v Spojenom kráľovstve vrátiť do normálu o šesť mesiacov.

7:35 Na Slovensku sa za sprísnených podmienok v pondelok otvorí viac predajní, ich zoznam v sobotu na tlačovej konferencii oznámil premiér Igor Matovič.

 • záhradníctva a predajne záhradnej techniky
 • očné optiky
 • služby STK a emisnej kontroly
 • lízingové služby
 • predajne a servis bicyklov
 • notári a advokáti
 • stavebniny
 • galantérie a metrový textil
 • farby, laky
 • predajne inštalácií a elektroinštalácií
 • železiarstva
 • zberné dvory
 • servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky
 • kľúčové služby

7:23 Medzi obeťami v Česku je aj zdravotná sestra z Thomayerovej nemocnice, kde sa na jednom z oddelení nakazilo 24 seniorov, z ktorých jeden tiež chorobe Covid-19 podľahol. Informuje o tom portál Seznam správy.

6:59 Federálne opatrenia proti koronavírusu, ako je napríklad zníženie sociálnych kontaktov, budú v Spojených štátoch platiť najmenej do 30. apríla. Oznámil to americký prezident Donald Trump.

Šéf Bieleho domu pritom ešte nedávno naznačoval, že pravidlá by mohol uvoľniť už na Veľkú noc, teda v polovici apríla. „Najvyššia úmrtnosť by mohla prísť o dva týždne,“ povedal teraz Trump v reakcii na stav pandémie koronavírusu v krajine a súvisiace rastúce obavy z toho, že nemocnice očakávaný nápor pacientov nezvládnu. Poradca Bieleho domu pre oblasť zdravotníctva doktor Anthony Fauci už skôr varoval, že vírus by mohol usmrtiť až 200-tisíc Američanov.

V súčasnosti registrujú v Spojených štátoch viac než 142-tisíc potvrdených prípadov nákazy. Ochoreniu COVID-19 tam doteraz podľahlo už takmer 2 500 osôb. Krajina má medzičasom najvyšší počet nakazených na svete.

6:31 Slovenská pošta na otvorených priehradkách inštaluje dočasnú zábranu medzi zamestnancami a zákazníkmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:15 Na celom svete je už vyše 720-tisíc potvrdených prípadov a takmer 34-tisíc obetí.

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Na Slovensku už máme 315 prípadov.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rodič nemusí oznamovať ukončenie ošetrovného, počet dní uvedie do čestného vyhlásenia (30. 3. 2020)
 Nie je jedno, s akým dlhom vyplávame z krízy. Analytik by prehodnotil 13. dôchodky a nákup stíhačiek (30. 3. 2020)
 Zomrel Alan Merrill, spoluautora hitu I Love Rock ‚n‘ Roll zabil koronavírus (30. 3. 2020)
 Viac ako päťtisíc občanov žiadalo o repatriáciu zo zahraničia, vrátila sa už skoro polovica z nich (29. 3. 2020)
 Prijatím prísnych opatrení išlo Slovensko príkladom, podľa Kollára nás nečaká taliansky scenár (29. 3. 2020)
 Zamestnanci vo Veľkej Británii si pre koronavírus môžu dovolenky odložiť až o dva roky (29. 3. 2020)
 Nákupná panika v obchodoch v treťom marcovom týždni ustala, výrazný prepad tržieb zaznamenali drogérie (29. 3. 2020)
 Prezident Donald Trump nedá New York do karantény, podľa neho to nebude potrebné (29. 3. 2020)
 Matovič predstavil sedem opatrení, nazvali ich „Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO“ (29. 3. 2020)
 Koronavírus: Nakazených na Slovensku je cez 300. Podnikatelia a živnostníci už vedia, ako im štát (ne)pomôže (online) (29. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Zväz automobilového priemyslu vyzýva na „Kurzarbeit“, prvé opatrenia Matovičovej vlády sú nedostatočné
<< predchádzajúci článok
Špecializovaný trestný súd určil deň prvého pojednávania v kauze vraždy exprimátora Hurbanova

Koronavírus: Na Slovensku zomrel pacient pozitívne testovaný na Covid-19, Taliansko má už viac ako 100-tisíc prípadov (online) - diskusné fórum čitateľov