Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. septembra 2018

Vládna koalícia v Nemecku dopláca na spor okolo šéfa tajnej službyNa ilustračnej snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová.Zdieľať
Na ilustračnej snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP
Berlín 23. septembra (TASR) - Podpora strán nemeckej vládnej koalície sa znížila po tom, ako sa dostali do sporu okolo medzičasom odvolaného šéfa vnútroštátnej spravodajskej služby, ktorý verejne protirečil kancelárke Angele Merkelovej v otázke útokov na cudzincov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, zverejnených v nedeľu.


Prieskum inštitútu Emnid pre nedeľňajšie noviny Bild am Sonntag ukázal, že strany tzv. únie CDU/CSU - Merkelovej Kresťanskodemokratická únia a bavorská Kresťanskosociálna únia - si za týždeň pohoršili o dva percentuálne body na terajších 28 percent.

Ich partner vo veľkej koalícii, Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), dosiahla podporu 17 percent opýtaných, čo je podobne o bod menej než pred týždňom.

Znamená to, že v prípade, ak by sa voľby konali v súčasnosti, by tieto tri strany so spoločnou podporou len 45 percent nedokázali vytvoriť vládu, píše v správe agentúra DPA.

Približuje, že ide o vôbec najnižšiu popularitu spolkovej veľkej koalície CDU/CSU a SPD v tomto prieskume.

Protiimigračná krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) si tento týždeň polepšila o bod na 16 percent. Rovnaký nárast podpory zaznamenali zelení s terajšími 14 percentami a strana Ľavica s 11 percentami. Liberáli zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) sa udržali na deviatich percentách.

V prieskume sa vzorky 2368 respondentov pýtali na otázku: "Ktorej strane by ste odovzdali hlas, ak by sa spolkové voľby konali budúcu nedeľu?"

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Maldivách sa začali prezidentské voľby
<< predchádzajúci článok
AKO Z FILMU: Piráti v Nigérii uniesli 12 ľudí zo švajčiarskej lode

Vládna koalícia v Nemecku dopláca na spor okolo šéfa tajnej služby - diskusné fórum čitateľov