Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2020

29. februára 2020

Voľby 2020: Moratórium sa skončilo, Matovičovo OĽaNO podľa exit pollov jasne zvíťazilo (online)V sobotu sa na Slovensku konali desiate voľby do Národnej rady SR (NR SR) od nežnej revolúcie v roku 1989. Rozhodnúť o zložení parlamentu mohlo približne 4 445 000 voličov.Zdieľať

Líder hnutia OĽaNo Igor Matovič počas volebnej noci v centrále strany OĽaNO po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Trnava, 29. február 2020. Foto: SITA/Jakub Julény

Volebné miestnosti boli otvorené od 07:00 do 22:00. Niektoré volebné okrsky však predĺžili hlasovanie o 15 alebo 30 minút, dôvodom boli rôzne incidenty a aj dve úmrtia v Banskej Bystrici a Veľkom Krtíši. Koniec moratória zostal vytýčený na 23:00.

Medzi podnetmi pre volebnú komisiu bolo aj upozornenie, že v niektorých zoznamoch voličov sa nachádzali aj mená zosnulých osôb.

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

  • online (minúta po minúte)

23:14 Nálada v centrále Slovenskej národnej strany (SNS) v Bratislave je zatiaľ pokojná a pokorná. Do centrály prišli už všetci ministri a prichádzajú aj podpredsedovia. V centrále zatiaľ chýba predseda strany Andrej Danko, ktorý by sa však počas volebnej noci mal v centrále objaviť. Strana si ešte pred zverejnením prvých exit pollov neúspech nepripúšťala.

„Čakáme na prvé exit polly a výsledky. SNS urobila pre Slovákov a Slovensko veľa, preto dúfame v dobrý volebný výsledok. V centrále máme skoro všetkých podpredsedov a už aj všetkých ministrov. Všetci, ktorí sme z Bratislavy, sme tu. Predseda strany Andrej Danko sa určite dostaví, no zatiaľ tu nie je,“ uviedla podpredsedníčka strany Gabriela Matečná.

V strane sú pred zverejnením prvých exit pollov pozitívne naladení. „Som realista. SNS urobila toho dosť veľa, aby sa nemusela báť o výsledok. Možno nie všetky naše kroky boli dobre odmedializované. Naša mediálna komunikácia bude mať svoje výsledky, no napríklad kvôli médiám si ľudia možno zle odkomunikovali udalosti, ktoré otriasli slovenskou spoločnosťou. S týmito udalosťami SNS nemala nič spoločné, no médiá nás možno príliš v tomto smere spojili s vládnucimi stranami. Neúspech si nepripúšťam,“ povedal v centrále SNS podpredseda strany Anton Hrnko.

23:07 Do parlamentu by sa malo dostať 8 strán. Podľa výsledkov exit poll Televízie Markíza voľby by malo vyhrať OĽaNO s 25,8 percenta, Smer-SD je na druhom mieste 14,9, a na treťom je koalícia PS/Spolu so ziskom 9,7. Nasleduje prekvapivo SaS  , ktorá by mala získať 8,3 percenta  nasleduje Za ľudí  so ziskom 7,8 a Sme Rodine, ktorá získala 7,5 percent hlasov.

Do parlamentu by sa mali dostať aj s prekvapujúcim výsledkom 6,5 percenta a KDH, ktorá získala 5,1 percenta hlasov.  Do parlamentu by sa nedostali MKS-MKO s 3,8 percenta, Dobrá voľba, ktorá by mala získať 2,8 a SNS s 2,4 percenta. Most-Híd by mal získať 2 percenta a Vlast 1,9.

Podľa výsledkov exit poll TV Markíza by v novom parlamente OĽaNO malo 45 miest, Smer-SD 26 a PS/SPolu 17. Nasledujú SaS s 15 mandátmi, Za ľudí so 14, Sme Rodina 13, ĽSNS 11 a KDH 9 poslaneckých mandátov

23:03 Víťazom volieb by podľa exit pollu agentúry Median SK pre verejnoprávnu RTVS bolo hnutie OĽaNO so ziskom 25,3 percenta hlasov. Druhou najúspešnejšou stranou by bol Smer-SD s 13,9 percentami a za nimi PS/Spolu a ĽSNS zhodne po 8,8 percenta. Päticu najúspešnejších uzatvára Sme rodina so 7,5 percentami. Do parlamentu by sa ešte dostali strana SaS s 6,4 percentami, Za ľudí s 5,6 percentami a KDH s 5 percentami.

22:49 Predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker verí v dobrý výsledok. Do volebnej centrály v kaviarni na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí prišiel pred pol deviatou, následne sa privítal s hosťami.

„Snažili sme sa. Ja viem, že od septembra nebolo veľa času, ale myslím si, že sme mali dobrú, férovú, korektnú a myslím, že aj peknú kampaň,“ uviedol na krátkom brífingu pre novinárov. Strana na túto noc pozvala okrem novinárov všetkých 150 kandidátov a 30 hostí. V kaviarni sú zatiaľ desiatky ľudí, vládne príjemná atmosféra.

Ako dodal predseda Dobrej voľby, strana chce dosiahnuť viac ako päť percent, nechce však predbiehať, pretože si je vedomý zverejnených prieskumov. „Keď sa opýtate kohokoľvek tu, tak nikto nepochybuje, že to cez päť bude, ale ja musím byť v tom v očakávaní, ja tomu verím,“ konštatoval. Jeho deň prebiehal veľmi podobne ako ktorýkoľvek iný. Po tom, ako odvolil, bol vonku a robil tatarák, na ktorý pozval aj novinárov.

Krátko po deviatej Drucker všetkým hosťom poďakoval za odvedenú prácu. Prítomných povzbudil, že Dobrá voľba nie je projektom pre jedny voľby. Verí, že môžu na Slovensko priniesť slušnosť a profesionalitu.

„Každý je napätý, spätné odozvy však boli veľmi pozitívne. Všetci sme sa do toho vložili, chceli sme urobiť, čo sa dá. Verím, že to vyjde,“ konštatoval Michal Sýkora. Otázkou podľa neho je, čo urobí vo voľbách veľká účasť. Ako uviedla Anna Ghannamová, strana očakáva ten najpozitívnejší výsledok. „Osobne mám z toho veľmi dobrý pocit, urobila som úplne všetko, čo bolo v mojich silách,“ uzavrela.

 

22:44 Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Zajac verí, že po vyhlásení výsledkov vypukne na volebnej centrále strany oslava. Povedal to po svojom príchode do volebnej centrály krátko pred desiatou hodinou večer.

Zajac verí, že KDH sa po štyroch rokoch opäť vráti do parlamentu. „Očakávame volebný výsledok nad päť percent. V kampani sme urobili možno dvakrát toľko ako pred štyrmi rokmi. Mali sme dobre rozdelenú kandidačnú listinu. Dnes rozhodne volič, či tú päťpercentnú hranicu prekročíme,“ povedal podpredseda KDH.

22:39 V Košiciach sa predpokladá vyššia volebná účasť ako v minulých parlamentných voľbách, kedy účasť dosiahla viac ako 56 percent. Agentúre SITA to potvrdili viacerí členovia okrskových komisií v mestských častiach KVP, Ťahanovce, Sever a Luník IX.

„Priebeh volebného dňa bol pokojný, kľudný, bez nejakých väčších závad a problémov. Predbežne odhady hovoria o vysokej účasti a podľa odhadov členov okrskových komisií to vyzerá na účasť okolo 60 percent,“ uviedol pre agentúru SITA šéf okresnej volebnej komisie v Košiciach Vojtech Vank.

Okrem roztržky vo volebnej miestnosti, keď muž pod vplyvom alkoholu odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov a následne napadol predsedu a člena komisie, o čom informovala polícia, neevidujú v okrskoch žiadne problémy, alebo narušenie priebehu volieb.

22:32 Atmosféra pred centrálou strany Smer-SD.

 

22:28 Priaznivci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si musia pri vstupe do volebného štábu v hale v Trnave nechať odmerať telesnú teplotu. Hnutie to zdôvodňuje koronavírusom. Do športovej haly má prísť približne dvetisíc ľudí spomedzi verejnosti.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany O¼aNO
Atmosféra volebnej noci v centrále strany OĽaNO v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Trnava, 29. február 2020. Foto: SITA/Jakub Julény.

22:20 Exprezident Andrej Kiska prišiel do volebnej centrály strany Za ľudí dobre naladený. Kiskova strana volebnú noc trávi na nábreží Dunaja v bratislavskom hoteli Devín. Exprezident sa tiež vyjadril, že dúfa v zostavenie vlády demokratickou opozíciou.

VO+LBY: Volebná noc v centrále strany Za ľudí
Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska prichádza do volebnej centrály strany Za ľudí v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 29. február 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

22:09 Do parlamentu by sa malo dostať osem strán. Vzhľadom na moratórium do 23:00 Televízia Markíza o 22:00 odvysielala výsledky exit pollu, ale iba percentá bez menovania strán. Podľa nich víťazná strana získala 25,8 percenta, na druhom mieste 14,9 percenta, na treťom mieste 9,7 percenta. Nasledujú strany so ziskom 8,3 percenta na štvrtom mieste , na piatom 7,8 percenta a na šiestom 7,5 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostali ešte dve strany so ziskom 6,5 percenta a 5,1 percenta hlasov.

22:00 Takmer všetky volebné miestnosti sa zatvorili, niekde sa však hlasuje dlhšie.

21:50 Do svojej straníckej centrály v Liberálnom dome prišiel už aj predseda Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

 


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Priebežné a kompletné výsledky volieb: Parlamentné voľby 2020 na Slovensku (29. 2. 2020)
 Ako hlasovať v parlamentných voľbách? Krúžkujete najviac štyroch kandidátov a pozor aj na prípadnú pokutu (29. 2. 2020)
 Voľby 2020: Pellegrini vyzval ľudí, aby posudzovali kandidátov nielen podľa rečí, ale aj doterajších skutkov (26. 2. 2020)
 Voľby 2020: Andrej Danko vyzval Slovákov voliť, odporučil počúvať hlas srdca a svedomia (26. 2. 2020)
 Voľby 2020: Najviac peňazí na online reklamu dala mimoparlamentná strana, Smer minul o polovicu menej (26. 2. 2020)
 Voľby 2020: Politickí lídri vyzvali v predvolebnej diskusii na účasť vo voľbách (25. 2. 2020)
 Voľby 2020: Ako chcú politické strany naložiť s diaľnicami a rýchlostnými cestami? (24. 2. 2020)
 Parlamentné voľby 2020: Volebná infolinka (24. 2. 2020)
 Parlamentné voľby 2020: Ako vybaviť hlasovací (voličský) preukaz (29. 1. 2020)
 Parlamentné voľby budú 29. februára 2020, kampaň sa začne v utorok (4. 11. 2019)nasledujúci článok >>
Voľby 2020: kompletné výsledky volieb (online): Parlamentné voľby 2020 na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Thatcherová nazývala svoje outfity podľa svetových lídrov, niesli meno po Gorbačovovi aj Reaganovi

Voľby 2020: Moratórium sa skončilo, Matovičovo OĽaNO podľa exit pollov jasne zvíťazilo (online) - diskusné fórum čitateľov