Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

03. júla 2009

Vyhlásili nominácie na Zlatého gunáraEurópsky festival humoru a satiry Kremnické gagy sa uskutoční v banskom meste Kremnica 28. až 30. augusta. Organizátori tohto podujatia dnes oznámili nominácie na medzinárodnú cenu Zlatý gunár a ...Zdieľať
BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - Európsky festival humoru a satiry Kremnické gagy sa uskutoční v banskom meste Kremnica 28. až 30. augusta. Organizátori tohto podujatia dnes oznámili nominácie na medzinárodnú cenu Zlatý gunár a ďalšie osobitné ocenenia. O víťazoch rozhodne počas festivalu Akadémia humoru.


V kategórii Divadelné inscenácie, kabarety sú nominované slovenské divadlá Commedia (P. Uher, V. Benko: Statky-zmätky, alebo ako sa Giani Schicchi dostal cez posteľ k majetku), GUnaGU (V. Klimáček: Som Hot Dog) a študenti herectva Akadémie umení (K. Čapek, T. Mischura: Škandálna aféra Jozefa Holouška). O Zlatého gunára sa uchádzajú hudobné produkcie Funny Fellows a Zuzana Haasová zo Slovenska, Perkalaba z Ukrajiny a The Mob Stories z Belgicka. V kategórii Pouličné a pohybové produkcie (žonglovanie, kúzla, ilúzie, sochy a podobne) sú nominovaní Ivan Alonzo CIRCOACTIVO zo Španielska, La Compagnie Bris de Banane z Francúzska a Theater Leela Christopha Priesnera z Rakúska. Česká republika má väčšinové zastúpenie v kategórii Produkcie pre deti, kde súťaží Divadlo Alfa (Tří mušketíři) a Divadlo Lokvar (Aucassin a Nicoletta) a jeden slovenský zástupca - Katedra bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave (R. Vašíček: O čiernom klobúku a farebnej lopte). Zlatého gunára udelia tiež v kategórii Karikatúry, fotografie a iné výtvarné diela, kde nominovali Svetozára Mydla, Ivana Popoviča a Martina Šútovca zo Slovenska, Jenöa Dallosa z Maďarska, Henryka Sawku z Poľska a Ivajla Ninova z Bulharska. V kategórii Literárne a žurnalistické diela bude o ocenenie bojovať Slawomir Mrožek z Poľska (Opica a generál, 2009) a Slováci Lajos Grendel (Fejtóny v denníku SME v rokoch 2008 až 2009 s prihliadnutím na satiricko-humoristickú trilógiu U nás v New Honte, Kráľ Matej v New Honte a Hromadný hrob v New Honte, 2005 až 2006), Jana Juráňová (Žila som s Hviezdoslavom, 2008) a Boris Filan (Bratislavské krutosti, 2008). Počas Kremnických gagov sa uskutoční aj národná súťaž v improvizácii a umeleckom prednese, kde sa predstavia trojčlenné družstvá a víťazní recitátori národných súťaží na Slovensku a v Česku.

V Kremnici udeľujú tiež osobitné ceny. Na Cenu Stana Radiča za objav roka nominovali Reného Štúra a Svetozára Malachovského za projekt OOOPS!, Juraja Šebestu za knihu Keď sa pes smeje (2008), Eli Elias za knihu Zdochnuté srdce (2009) a dvojicu Zuzana Porubjaková a Viktor Horján za herecký výkon v hre Som Hot Dog. Neoddeliteľnou súčasťou odovzdávania ocenení je aj udelenie ceny Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane. Tento rok na túto cenu nominovali Ibrahima Maigu za úplne serióznu kandidatúru do Európskeho parlamentu, moderátorku Barboru Rakovskú za prejavenie skutočného moderátorského talentu v relácii Slovensko má talent, Vladimíra Čečota za interpretáciu, produkciu, predaj a dôsledné samovykúpenie CD Domovina, vďaka čomu získal Zlatú platňu, a lídra skupiny Desmod Kulyho za bratskú výpomoc a vstup ruských vojakov na slovenské billboardy.

Európsky festival humoru a satiry je medzinárodnou prehliadkou kultivovaného humoru, nezávislej satiry a veselej recesie s dlhoročnou tradíciou. Koná sa každý rok na konci augusta v centre stredovekého baníckeho a minciarskeho mesta Kremnica. Na trinástich interiérových scénach a exteriérových pódiách prezentuje svoje najlepšie produkcie približne tristo úspešných autorov, divadelníkov, hudobníkov, bábkarov, výtvarníkov, mímov, klaunov, recitátorov a pouličných umelcov zo Slovenska, Českej republiky a mnohých ďalších európskych krajín. Najnovšie humoristické diela a výkony z poslednej sezóny hodnotí medzinárodná Akadémia humoru, ktorá v jednotlivých umeleckých žánroch udeľuje cenu Zlatý gunár.

Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy Ján Fakla.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nominácie AHS na Kremnické gagy 2008 (8. 7. 2008)nasledujúci článok >>
Nová Škoda Octavia RS a Octavia Scout už v predaji aj na Slovensku
<< predchádzajúci článok
V Austrálii objavili tri nové druhy dinosaurov