Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júna 2023

Ruskí vojaci zničili Kachovskú priehradu na juhu Ukrajiny. Ukrajina nariadila evakuácie okolo priehrady KachovkaHrozí zaplavenie viacerých obcí aj mesta Cherson, ktoré začalo s evakuáciou. Vodu z priehrady používa na chladenie aj Zaporižská jadrová elektráreň.Zdieľať
Ruskí vojaci zničili Kachovskú priehradu na juhu Ukrajiny. Ukrajina nariadila evakuácie okolo priehrady Kachovka

„Ruské okupačné sily vyhodili do povetria vodnú elektráreň Kachovka. V súčasnosti zisťujeme rozsah škôd, rýchlosť a objem vody a pravdepodobné oblasti zaplavenia,“ uviedlo ukrajinské južné veliteľstvo.

Starosta Novej Kachovky správy o bombardovaní priehrady a vodnej elektrárne označil za nezmysel a poznamenal, že všade v meste je pokoj a ticho. Agentúra Reuters však krátko po tom s odvolaním sa na ruskú agentúru TASS uviedla, že priehrada je skutočne zničená.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už vlani v októbri uviedol, že Rusko chystá na Kachovskej priehrade útok, ktorý by mohol viesť k zatopeniu Chersonu, ktorý leží neďaleko, aj desiatok ďalších obcí. Ruská okupačná správa naopak vyhlasovala, že útok na priehradu plánuje Ukrajina.

Ohrozená jadrová elektráreň

Vodu z priehrady používajú aj v rámci chladiaceho systému najväčšej jadrovej elektrárne v Európe. Ukrajinská vojenská správa Zaporižskej oblasti vo februári uviedla, že ak bude hladina priehrady naďalej klesať, bude jej chladenie ohrozené.

„Aj keď pokles hladiny vody nepredstavuje bezprostredné ohrozenie jadrovej bezpečnosti, môže sa stať zdrojom obáv, ak tak bude ďalej pokračovať,“ konštatoval vtedy riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok urgentne zvolal zasadanie svojej Národnej bezpečnostnej rady v súvislosti s explóziou na priehrade Nova Kachovka na rieke Dneper na juhu Ukrajiny.

Ukrajina v utorok ráno obvinila Rusko, že vyhodilo do vzduchu veľkú priehradu Nova Kachovka na rieke Dneper v južnej Chersonskej oblasti, a nariadila evakuácie ľudí zo záplavových zón.

Ukrajina: V ohrozenej zóne pri priehrade je 16.000 ľudí; zaplavilo viacero dedín


Viacero dedín zostalo "úplne alebo čiastočne" zaplavených po poškodení Ruskom okupovanej priehrady Nova Kachovka v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti. Evakuácie civilistov z postihnutých lokalít v povodí rieky Dneper sa už začali, uviedli v utorok tamojšie ukrajinské úrady. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"V kritickej zóne na pravom brehu v Chersonskej oblasti je približne 16.000 ľudí," spresnil na sociálnych sieťach ukrajinský gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin.

Ako dodal, k záplavám v dôsledku poškodenia priehrady došlo v ôsmich oblastiach pozdĺž Dnepra a upozornil, že hladina vody môže do piatich hodín dosiahnuť kritickú úroveň.

Prokudin podľa agentúry DPA uviedol, že evakuácie sa začali na ľavom brehu rieky Dneper (ukr. Dnipro), kde sa nachádza aj oblastná metropola Cherson.

Priehrada Nova Kachovka, ktorú ruské sily obsadili na začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu, do veľkej miery zásobuje vodou ukrajinský Krymský polostrov, nelegálne anektovaný Moskvou ešte v roku 2014, pripomína AFP.

Priehrada bola na rieke Dneper vybudovaná za sovietskej éry v roku 1965. Ide o jednu z najväčších stavieb tohto druhu na Ukrajine.

Rusko na začiatku invázie vo februári minulého roka obsadilo aj Chersonskú oblasť, počas uplynulej jesene sa však ukrajinskej armáde podarilo sčasti ju oslobodiť - vrátane rovnomenného hlavného mesta Cherson. Priehrada Nova Kachovka však zostala pod kontrolou ruských jednotiek. Pred možnou sabotážou na priehrade Nová Kachovka varujú ukrajinské úrady už niekoľko mesiacov, píše DPA.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zbrane pre Ukrajinu sú určené len na obranu, tvrdí Belgicko a vyšetruje ich použitie v Rusku (5. 6. 2023)
 Ukrajina je dobre pripravená na svoju protiofenzívu. Hrozí eskalácia konfliktu? (5. 6. 2023)
 Slováci markantne zmenili názor, čoraz menej ľudí viní Rusov z rozpútania vojny na Ukrajine (5. 6. 2023)
 Vrtuľníky, S-300 aj BVP-1. Slovensko patrilo k najväčším poskytovateľom pomoci Ukrajine (4. 6. 2023)
 Prigožin vyhlásil, že bude brániť Belgorodskú oblasť aj bez povolenia rezortu obrany (4. 6. 2023)
 Ukrajinské straty v Bachmute sú 7,5-krát nižšie ako ruské, tvrdí Danilov (4. 6. 2023)
 Rusi prišli v bojoch o strategicky nevýznamný Bachmut o viac než šesťdesiattisíc vojakov, hovorí konzervatívny odhad (3. 6. 2023)
 Prímerie na Ukrajine nebude bez stiahnutia ruskej armády, vraví Blinken. Zmrazenie súčasných línií nezabezpečí mier (2. 6. 2023)
 Stíhačky F-16 chce pre Ukrajinu zadovážiť deväť krajín a ďalšie sa možno pripoja, zaznelo z oficiálneho miesta (2. 6. 2023)
 Rusi zaútočili na Kyjev desiatimi raketami Iskander, padajúce úlomky však zabili niekoľko ľudí (1. 6. 2023)nasledujúci článok >>
Zásahový tím potvrdil najmenej štyri medvede v Ružomberku
<< predchádzajúci článok
Zelenskyj sa poďakoval vojakom za správy, ktoré očakáva a hovorí o ruskej panike