24hod.sk    OH Peking 2008

24. augusta 2008

Zlato vo volejbale pre USA, Brazílčania neobhájili aténsky triumf

Víťazom olympijského turnaja volejbalistov sa na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu po tretí raz v histórii stali reprezentanti USA. Vo finále si poradili s lídrom svetového renkingu, úradujúcimi majstrami ...

PEKING 24. augusta (WEBNOVINY) - Víťazom olympijského turnaja volejbalistov sa na Hrách XXIX. olympiády v Pekingu po tretí raz v histórii stali reprezentanti USA. Vo finále si poradili s lídrom svetového renkingu, úradujúcimi majstrami sveta a obhajcami zlata z Atén 2004, Brazíliou 3:1. Američania na turnaji neprehrali ani jeden zápas, na ceste k zlatu zvíťazili vo všetkých ôsmich dueloch. Potvrdili, že ich triumf v tohtoročnej Svetovej lige nebol náhodný. Zaujímavosťou je, že USA s Brazíliou sa vo finále olympijského turnaja stretli po druhý raz a rovnako ako v roku 1984 v Los Angeles sa tešili Američania. Reprezentanti USA vyrovnali v počte olympijských triumfov bývalý Sovietsky zväz, ktorý takisto získal tri zlaté medaily. Finále: USA - Brazília 3:1 (-20, 22, 21, 23), 116 min, rozhodovali: Wang Ning (Čína) a Hobor (Maď.), 13 000 divákov Zostavy: USA: Millar (11), Ball (4), Priddy (12), Lee (10), Stanley (20), Salmon (13), libero Lambourne (Rooney, Hoff) Brazília: Godoy Filho (14), Heller (9), Nascimento (2), Amaral (15), G. Endres (13), Elagarten, libero Santos (M. Endres /13/, B. Rezende /1/, Santana, Fuchs) Finálový zápas začali Američania dvoma školáckymi chybami, keď pokusy smečiara Stanleyho o zakončenie útoku skončili na anténke ohraničujúcej šírku siete. Evidentne ich to znervóznilo a naopak, Brazílčania sa dostali do bodového úniku, ktorý si už pozornou hrou ubránili. V prvom sete boli lepší, kráľom ihriska bol Godoy Filho známy pod prezývkou Giba. Nástup do druhého dejstva však mali reprezentanti USA ako z veľkej knihy. Obhajcovia zlata z Atén získali prvý bod až vtedy, keď už prehrávali 0:6. Čoskoro to už bolo o sedem bodov (10:3 pre USA) a pozície na ihrisku sa vymenili. Víťazi tohtoročnej edície Svetovej ligy dominovali najmä na bloku, Juhoameričania sa nevedeli proti ich takmer dokonalej obrane presadiť. Nevychádzalo im ani podanie a aj keď v druhej polovici takmer vyrovnali (20:21 z pohľadu Brazílie), prehrali druhé dejstvo 22:25 a začínalo sa od začiatku. V treťom sete to bolo vyrovnané do stavu 9:9, potom však prišla šnúra Američanov a na druhý technický oddychový čas odchádzali so štvorbodovým náskokom (16:12). Taký istý bodový rozdiel bol aj po premenenom setbale a Američania videli už 2:1. Štvrtý set sa dlho vyvíjal v prospech Brazílčanov a zdalo sa, že sa bude rozhodovať až v tajbrejku. Lídri svetového renkingu viedli ešte 20:17, odvtedy však už získali iba 3 body, zatiaľ čo ich súper 8. Na ukončenie zápasu potrebovali Američania dva mečbaly, ale potom sa už mohli tešiť po rokoch 1984 a 1988 zo svojho tretieho olympijského triumfu. Rozhodujúci smeč zaznamenal jeden z najlepších hráčov na ihrisku Clayton Stanley, celkovo autor 20 úspešných bodov. SITA