Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

29. apríla 2020

Známy nemecký profesor na videu opísal vývoj pandémie: Z koronavírusu sa môže stať prechladnutie



Profesor Christian Drosten patrí medzi popredných nemeckých virológov a odborníkov na nový koronavírus.



Zdieľať
Známy nemecký profesor na videu opísal vývoj pandémie: Z koronavírusu sa môže stať prechladnutie

Už v minulosti sa jeho meno spájalo so skúmaním a testovaním vírusu SARS. Drosten je aktuálne poradcom nemeckého ministra zdravotníctva a jeho názory formujú správanie verejnosti voči SARS-Cov-2.

V rozhovore, ktorý poskytol rakúskej televízii ORF, označil nový koronavírus za nebezpečný a sčasti ho prirovnal k španielskej chrípke. Na rozdiel od nej však usmrcuje najmä staršie generácie.

 

Porovnanie pandémie so silnou sezónnou chrípkou Drosten označil za mylné, pretože smrtnosť koronavírusu je 10 až 20-krát vyššia než pri chrípke. Štúdie podľa Drostena naznačujú, že mu podlieha 0,5 až jedno percento nakazených.

Imunita zrejme nebude dlhodobá

Vedec prognózuje zvládnutie pandémie, aj napriek tomu, že po prekonaní ochorenia získame len čiastočnú imunitu. „Z koronavírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie, vieme, že sa nimi môžeme nakaziť opakovane, a to bez ohľadu na to, že sa každý rok nemenia ako vírus chrípky,“ vysvetľuje odborník, podľa ktorého si telo imunitu uchová ešte 2-3 roky a po nich je organizmus voči infekcii znova vnímavý.

To však neznamená, že ochorenie bude mať opäť ťažký priebeh, lebo čiastočná ochrana telu ostáva aj po prekonaní vírusu. „Z nebezpečného vírusu sa môže stať len obyčajné prechladnutie, ktoré sa objavuje opakovane,“ predpokladá.

Každý desiaty sa nakazí dotykom

Podľa profesora Drostena je pravdepodobnosť nákazy v exteriéri oveľa menšia ako v interiéri, pretože aerosólové častice sú v pohyblivej vzduchovej mase lepšie rozptýlené a majú menší dosah. Dodržiavať preventívne opatrenia a odstup je však nevyhnutné aj vonku.

Riziko tiež predstavuje telesný kontakt, napríklad podanie ruky. Podľa britských vedcov sa zhruba 10 percent infikovaných nakazilo prostredníctvom dotyku s povrchom, na ktorom bol zachytený vírus. Preto je dôkladná hygiena rúk nevyhnutná.

V zime môže nastať ďalší „lockdown“

Vedec zároveň nevylúčil príchod druhej vlny pandémie po lete. Ak pribudne veľa nakazených, v zimných mesiacoch by mohlo by dôjsť k ďalšiemu „lockdownu“. Podľa virológa sme svedkami historickej pandemickej etapy, o ktorej budeme hovoriť ešte ďalšie desaťročia, podobne ako o španielskej chrípke.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vedci objavili vstupnú bránu koronavírusu do tela. Je ňou náš nos (29. 4. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má rekord v testovaní, polícia rieši incident v rómskej osade a prijímačky na stredné školy nebudú (online) (29. 4. 2020)
 Slovensko bude možno súčasťou koridoru pre dovolenkovanie v Chorvátsku (29. 4. 2020)
 Brusel dal Slovensku zelenú, na boj proti koronakríze môže použiť ďalšie stovky miliónov z eurofondov (28. 4. 2020)
 National Pandemic Alarm: Vláda bojuje úspešne s vírusom, Čaputová a Matovič si vedú najlepšie (28. 4. 2020)
 Rakúsko zverejnilo termín, kedy otvorí reštaurácie a plánuje sprístupniť aj hotely (28. 4. 2020)
 Aká je šanca na dovolenku v Chorvátsku? Vedci zistili, či letné teploty zničia koronavírus (28. 4. 2020)
 Ochorenie COVID-19 si na Slovensku vyžiadalo ďalšiu obeť. Išlo o klientku DSS v Pezinku (28. 4. 2020)
 Koronavírus môže mať oveľa viac obetí, tvrdia experti. V štatistikách našli dôkaz, ktorý bije do očí (28. 4. 2020)
 Koronavírus: Zomreli dvaja klienti DSS, dohodári dostanú SOS dotáciu a pendleri nebudú potrebovať test (online) (28. 4. 2020)



nasledujúci článok >>
Naď podpísal rozkazy, ktorými sa rušia mimoriadne povýšenia politikov. Povýšený bol napríklad Andrej Danko (SNS) do hodnosti kapitána
<< predchádzajúci článok
Vedci objavili vstupnú bránu koronavírusu do tela. Je ňou náš nos