Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. septembra 2010

Zomrel prekladateľ a šansoniér Rudolf PellarFoto: Ilustračné foto SITA, AP BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Prekladateľ z angličtiny, šansoniér a herec Rudolf Pellar dnes zomrel vo veku 87 rokov. Portál Lidovky.cz o tom informovala rodina zosnulého. Rudolf Pellar ...Zdieľať
sviecka Foto: Ilustračné foto SITA, AP BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) – Prekladateľ z angličtiny, šansoniér a herec Rudolf Pellar dnes zomrel vo veku 87 rokov. Portál Lidovky.cz o tom informovala rodina zosnulého.


Rudolf Pellar sa narodil v Púchove, vyrastal na Vysočine a gymnázium vyštudoval v Brne. Pôvodne chcel študovať češtinu a nemčinu, po uzavretí vysokých škôl na začiatku okupácie išiel na konzervatórium. V roku 1946 začal pôsobiť v divadlách v Jihlave, Přerove a Opave.

Po príchode do Prahy sa však viac uplatnil na hudobnej scéne. Spolupracoval s rôznymi orchestrami a hudobnými skupinami, naspieval mnoho šansónov. Počas normalizácie mal zákaz verejného vystupovania v rozhlase i filme, a preto sa spolu s manželkou Lubou začal intenzívne venovať prekladateľskej činnosti. Rudolf Pellar sa podpísal pod niekoľko desiatok titulov najmä od anglických a amerických, ale aj nemeckých autorov.

S manželkou preložili napríklad diela J. D. Salingera. Spolu získali v roku 1997 za prekladateľské dielo Štátnu cenu. Ešte predvlani vystúpil na Open Air Music Festivale Trutnov. V rokoch 1970 až 2001 vyučoval šansónový spev na konzervatóriu v Prahe. Zahral si vo filmoch Divotvorný klobouk (1952) alebo Kliatba bratov Grimmovcov (2005).

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zlodeji ukradli maľby od Angelosa Giallinasa
<< predchádzajúci článok
Video: Nový čínsky koncept autobusovej dopravy

Zomrel prekladateľ a šansoniér Rudolf Pellar - diskusné fórum čitateľov