Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. januára 2021

Agresívni muži v Kapitole mali v pláne zavraždiť zvolených predstaviteľov, uviedol to FBIDav podporovateľov dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý minulý týždeň násilne vtrhol do sídla ...Zdieľať
capitol_breach_social_media_extremism_18667 295f208e930a4c239906604bb0ba75f6 676x451 15.1.2021 (Webnoviny.sk) - Dav podporovateľov dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý minulý týždeň násilne vtrhol do sídla amerického Kongresu a spôsobil tam nepokoje, chcel "zajať a zavraždiť zvolených úradníkov".


V súdnych dokumentoch týkajúcich sa prípadu jedného z účastníkov, Jacoba Chansleyho, to uvádzajú federálni prokurátori.

Zanechal odkaz


Chansley je Arizončan, ktorý počas nepokojov vynikol tým, že bol polonahý, mal pomaľovanú tvár a na hlave chlpatú čiapku s rohmi. Po tom, ako vyšiel na pódium, na ktorom bol chvíľu pred ním viceprezident Mike Pence, podľa prokurátorov zanechal politikovi odkaz: "Je to len otázka času, spravodlivosť prichádza".

"Silné dôkazy, vrátane Chansleyho vlastných slov a činov v Kapitole, podporujú to, že úmyslom výtržníkov v Kapitole bolo zajať a zavraždiť zvolených úradníkov vo vláde Spojených štátov," uvádzajú prokurátori v správe, v ktorej vyzývajú sudcu, aby muža udržal za mrežami. Pojednávanie o väzbe by sa malo podľa plánov uskutočniť ešte dnes.

Vyšetrovanie plánov


Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vyšetruje, či niektorí výtržníci plánovali uniesť členov Kongresu a zadržiavať ich ako rukojemníkov. Sústreďuje sa pritom na mužov, ktorých bolo vidno s plastovými putami a slzným sprejom.

Podobné podozrenie vyjadrili prokurátori aj v prípade bývalého dôstojníka vzdušných síl, ktorý mal podľa nich takéto putá, pretože mal v úmysle "vziať si rukojemníkov". Ministerstvo spravodlivosti však dosiaľ verejne nezverejnilo žiadne špecifické dôkazy o sprisahaniach ani nevysvetlilo, ako by ich výtržníci vykonali.

Na žiadosť prezidenta


Chansley, ktorý si hovorí QAnon šaman a bol dlhodobo účastníkom Trumpových zhromaždení, sa vzdal do rúk FBI v sobotu vo Phoenixe. Vyšetrovateľom povedal, že prišiel do Kapitolu "na žiadosť prezidenta, aby všetci patrioti prišli 6. januára 2021 do hlavného mesta".

Muž čelí obvineniam z občianskych nepokojov, marenia úradného konania, výtržníctva v neprístupnej budove a demonštrácií v budove Kapitolu.

Dav násilných podporovateľov Trumpa vtrhol do sídla Kongresu, keď počítal hlasy Zboru voliteľov, aby potvrdil volebné víťazstvo Joea Bidena. Nepokoje si vyžiadali evakuáciu členov Snemovne reprezentantov a Senátu. Udalosti si vyžiadali päť mŕtvych.


Zdroj: Webnoviny.sk - Agresívni muži v Kapitole mali v pláne zavraždiť zvolených predstaviteľov, uviedol to FBI © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podvodníci rozposielajú ďalší podozrivý mail, tentokrát imitujú Tatra banku
<< predchádzajúci článok
Lavrík a predstavitelia kultúrnej obce napísali premiérovi list, upozorňujú ho najmä na jeho komunikačný štýl

Agresívni muži v Kapitole mali v pláne zavraždiť zvolených predstaviteľov, uviedol to FBI - diskusné fórum čitateľov