Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

18. februára 2020

Ako umelá inteligencia ovplyvní svet hazarduV súčasnosti možno vidieť uplatňovaní technológie umelej inteligencie v mnohých oblastiach. Používajú ju Amazon, Google, pokročilé kamerové systémy, jazykové prekladače, chatboti, auto-šoférovaná auta alebo známi robotický psov od Boston Dynamics.Zdieľať
Ako umelá inteligencia ovplyvní svet hazardu

Ako možno vidieť, jej využitie je skutočne nepreberné a je len logické, že bude v budúcnosti prenikať aj do ďalších odvetví podnikania.

Prvé zmienky o umelej inteligencii nájdete v sci-fi literatúre. Písal o nej napríklad český autor Karel Čapek v diele RUR alebo Arthur C. Clarke. Reálne sa potom ako jeden z prvých zaujímal o umelú inteligenciu matematik Alan Turing, ktorý je tiež autorom notorického Turingova testu, ktorý má za cieľ preveriť, či sa nejaký systém umelej inteligencie naozaj chová inteligentne.

Krátko na to sa začali v 50 rokoch minulého tisícročia vytvárať neurónové siete, ktorých technológiu používa napríklad Googlu v jeho prekladači. Ďalšia z významných míľnikov histórie umelej inteligencie je rok 1997, kedy slávny počítač Deep Blue porazil ešte slávnejšieho ruského šachistu Garryho Kasparova. Podobný úspech slávili vývojári v roku 2016, kde ich program po prvýkrát v histórii porazil majstra sveta v ázijskej doskové hre go.

Za zmienku tiež stojí úspech pokrového programu Libratus, ktorý začal prvýkrát v histórii porážať prednej pokerové osobnosti. A to všetko vďaka analýze predchádzajúcich hier jeho protihráčov. Libratus však nie je jediný inteligentný program, ktorý ovplyvňuje budúcnosť hazardu.

Rozpoznávanie závislých hráčov

Závislosť na hazardu je celosvetový problém, s ktorým sa stretávajú milióny ľudí. Veľmi zodpovedne sa k tomu stavajú i samotná kasína, ktorá ponúka napríklad samoobmedzovací opatrenia. Kontrolovať jednotlivé hráča síce nie je možné, ale vďaka umelej inteligencii je možné analyzovať sádzacie vzorca a identifikovať závislé hráča. Akonáhle je tento hráč rozpoznaný, program dá info online kasínu, ktoré daného hráča zabanuje.

Že sa nejedná o úplné sci-fi dokazuje program BetBuddy od vývojárov hier Playtech. Ten má za úlohu nájsť vysoké rizikové správanie a informovať o ňom hráča i operátora.

Zber a analýza dát

Na internete je veľmi jednoduché sledovať dáta o jednotlivých užívateľoch. V online kasínach tomu nie je inak. Prevádzkovatelia webov starostlivo zbierajú a ukladajú dáta o každom svojom hráčmi. A umelá inteligencia by mala pomôcť tieto dáta analyzovať a ponúkať hráčom unikátne služby k jeho plnej spokojnosti. Môže sa jednať o napríklad o customizované promo akcie na online výherné automaty alebo platobné metódy.

Táto minca má však dve strany. Na jednu stranu si hráč stávkovanie užije viac, ale na stranu druhú tu potom hrozí oveľa väčšie riziko vzniku závislosti a vyššiu finančnú alebo majetkovej straty. Často sa tak tu naráža na legislatívne opatrenia zakazujúce určitý typ reklamy, bonusov a iných promo akcií. Ako príklad možno uviesť plánový zákaz platieb za hazard kreditnými kartami vo Veľkej Británii.

Zákaznícky servis a komunikácia s klientom

Analýza správanie spotrebiteľov môže tiež viesť k zefektívneniu zákazníckej podpory. Vďaka prediktívnemu rozboru behaviorálnych vzorov môžu operátori ponúknuť radu alebo pomoc, ešte pred tým, než si o ňu hráča požiada.

Pomaly, ale iste, sa tiež začínajú zavádzať chatboti, ktorí budú v blízkej budúcnosti komunikovať na takej úrovni, že nespoznáte rozdiel medzi skutočným človekom. Tento chatbot nielenže dokáže odpovedať na otázky hráča, ale tiež zaznamenať, analyzovať a odoslať k riešeniu prípadnú požiadavku. Vo výsledku to bude znamenať nezanedbateľnú úsporu nákladov prevádzkovateľa hazardných hier.

Odhaľovanie podvodníkov v land based kasínach

Od doby, čo bol vynájdený hazard, sa hráči snažia podvádzať. V dnešnej dobe sú tieto podvody oveľa viac sofistikované, než ako tomu bolo na začiatku. Rovnako pokročilé tak musí byť aj metódy odhaľovania podvodníkov. Aj k tomu sa začne a už využívajú technológie umelej inteligencie. Príkladom je napríklad kamerový systém vybavený programom na rozpoznávanie tvárí, ktorý je napojený na databázu so systémom NORA (Non-obvious relationship Awareness). Tento systém hľadá vzťahy medzi už zaregistrovanými podvodnými hráči, známymi card countery, zamestnanci kasína a novými hráčmi.

Moderné kamerové systémy môžu tiež jednoducho rozpoznať podvodné manipulácie s žetóny, kolaboráciu medzi hráčmi alebo klasické blackjack počítanie kariet. V súčasnej dobe toto všetko vykonávajú zamestnanci kasína.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
AnimeShow v Bratislave bude hostiť anglického herca J. Glovera
<< predchádzajúci článok
Film Sviňa prepísal ďalší rekord

Ako umelá inteligencia ovplyvní svet hazardu - diskusné fórum čitateľov