Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. februára 2020

Na ISS dorazila britská komunikačná anténa, na Zem bude prenášať video, hlas aj dátaKapsula Cygnus v utorok priviezla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) náklad, ktorý obsahoval aj britskú komunikačnú anténu. Columbus Ka-band (COLKa) Terminal ...Zdieľať
space_station 8bed26ca89aa4adcaf9abcad3fb11aba 676x411 19.2.2020  - Kapsula Cygnus v utorok priviezla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) náklad, ktorý obsahoval aj britskú komunikačnú anténu.


Columbus Ka-band (COLKa) Terminal z dielne MDA UK je prvým britským "priemyselným príspevkom" pre ISS a umožní astronautom vysokorýchlostné spojenie s vedcami a rodinou na Zemi.

Zariadenie o niekoľko týždňov nainštalujú zvonka na laboratórium Columbus Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Novinka zaručí Európe väčšiu nezávislosť


"V súčasnosti sprostredkúvajú komunikáciu s Columbusom americké satelity, ktoré prioritne využívajú USA. Vďaka novinke získa Európa určitú nezávislosť," povedal pre BBC News zástupca MDA UK David Kenyon.

Libby Jackson z Britskej vesmírnej agentúry pre BBC News uviedla, že nová anténa poteší najmä vedcov.

"Množstvo vedeckých dát, ktoré prichádzajú na Zem, je značne obmedzené. Vedci musia čakať mesiace na všetky fotografie a ďalšie informácie, ktoré prichádzajú na hard diskoch. Je to ako čakanie na diskety, ktoré sme posielali poštou. Vďaka tomuto budú môcť získať vedci všetky dáta v reálnom čase," objasnila.

Nové zariadenie má veľkosť chladničky


Nové zariadenie s veľkosťou chladničky bude na Zem prenášať video, hlas aj dáta prostredníctvom satelitov, ktoré sa nachádzajú vyššie ako ISS.

Zamestnanci MDA UK zostavili zariadenie vo vesmírnom areáli v Harwelli, pričom použili súčiastky z Talianska, Kanady, Nórska, Belgicka, Francúzska a Nemecka.


Zdroj: Webnoviny.sk - Na ISS dorazila britská komunikačná anténa, na Zem bude prenášať video, hlas aj dáta © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella letel v roku 1999 do vesmíru, kde pracoval na projekte Štefánik
<< predchádzajúci článok
Bojnický zámok: Múzeum Bojnice je otvorené aj počas jarných prázdnin

Na ISS dorazila britská komunikačná anténa, na Zem bude prenášať video, hlas aj dáta - diskusné fórum čitateľov