Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. augusta 2006

Centrálna banka v auguste úrokové sadzby nezmenilaNárodná banka Slovenska (NBS) v augusta úrokové sadzby nezmenila. Podľa guvernéra centrálnej banky Ivana Šramka sa totiž ešte posledné sprísnenie menovej politiky z minulého mesiaca nepremietlo ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Národná banka Slovenska (NBS) v augusta úrokové sadzby nezmenila. Podľa guvernéra centrálnej banky Ivana Šramka sa totiž ešte posledné sprísnenie menovej politiky z minulého mesiaca nepremietlo do úrokovej politiky bánk a spotrebiteľského správania. Banková rada (BR) NBS okrem toho skonštatovala, že aktuálny makroekonomický vývoj sa zásadne neodlišuje od očakávaní centrálnej banky a tak zmena určenej výšky úrokových sadzieb v súčasnosti nie je potrebná. Za rozhodnutie ponechať v auguste úrokové sadzby nezmenené pritom hlasovali piati členovia BR, proti nehlasoval nikto.

"Dôvody na ďalšie sprísňovanie menovej politiky však trvajú," skonštatoval Šramko. BR NBS podľa neho na základe zhodnotenia aktuálneho makroekonomického vývoja skonštatovala, že naďalej pretrvávajú inflačné riziká. Celkový vývoj inflácie je síce zatiaľ v súlade s očakávaniami centrálnej banky, stále sú však riziká zo strany nákladových, ale aj dopytových faktorov. "V ďalšom období bude potrebné, aby sa menové podmienky sprísňovali," dodal guvernér centrálnej banky.

Na medzibankovom devízovom trhu sa podľa Šramka situácia v auguste stabilizovala. "Vplyvom devízových intervencií centrálnej banky v júni a v júli, ktoré boli zamerané na zmiernenie volatility výmenného kurzu ovplyvnenej regionálnym vývojom a domácou politickou situáciou, sa znížili oficiálne devízové rezervy," konštatoval guvernér. Ich objem je však podľa neho dostatočný na krytie viac ako trojnásobku priemerného mesačného dovozu za šesť mesiacov. Tento indikátor však nemusí vždy odrážať výšku reálneho objemu finančných prostriedkov potrebných na vykonávanie zahraničného platobného styku. "Preto sa NBS rozhodla, že bude súčasne publikovať aj modifikovaný indikátor krytia skutočného dovozu rezervami NBS, kde výšku dovozu predstavuje objem realizovaných platieb za dovozy z bankovej štatistiky. Použitím tejto metodiky sa zreálni úroveň krytia dovozu oficiálnymi devízovými rezervami," dodal Šramko.

BR NBS v piatok rozhodla, že limitná úroková sadzba pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre zostáva na úrovni 4,5 % p.a., jednodňová refinančná reposadzba zotrvá na 6,0 % p.a. a jednodňová sterilizačná reposadzba zostáva nezmenená na úrovni 3,0 % p.a. Naposledy menila NBS základné úrokové sadzby pred mesiacom, kedy limitná úroková sadzba pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre na základe rozhodnutia BR NBS vzrástla z pôvodných 4,0 % p.a. na 4,5 % p.a., jednodňová refinančná reposadzba išla hore z 5,0 % p.a. na 6,0 % p.a. Jednodňová sterilizačná reposadzba zostala v júli nezmenená na úrovni 3,0 % p.a.

Centrálna banka menila základné úrokové sadzby v ekonomike trikrát v tomto roku. Od začiatku roka totiž BR NBS odhlasovala predtým zvýšenie sadzieb vždy zhodne o 50 bázických bodov vo februári a neskôr v máji.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od začiatku roka AquaCity zaznamenalo 30 % nárast návštevnosti
<< predchádzajúci článok
Izrael sa dopustil genocídy, za akú by sa nehanbil ani Hitler