Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

21. januára 2009

ČT má problém pre filmy Kráska v nesnázích či Slnečný štátČeskej Rade pre rozhlasové a televízne vysielanie prekážajú filmy Kráska v nesnázích (2006) Jana Hřebejka či Slnečný štát (2006) Martina Šulíka, ktoré odvysielala stanica ČT. Informoval o tom ...Zdieľať
BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) - Českej Rade pre rozhlasové a televízne vysielanie prekážajú filmy Kráska v nesnázích (2006) Jana Hřebejka či Slnečný štát (2006) Martina Šulíka, ktoré odvysielala stanica ČT. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz. Členovia a členky rady považujú za problematické, že vo filme Slnečný štát zaznievajú výroky "si blbá" adresované žene, ktorú takmer zrazilo auto či krik vyhodených robotníkov "svine tunelárske, hajzli".


Problém je aj so snímkou Kráska v nesnázích (2006). Vedúci úradu Petr Bartoš potvrdil, že dostali "dva podnety verejnosti". Hřebejkovmu filmu podľa rady chýba "zreteľnejší morálny apel. Divák sleduje amorálnosť konania, vzťahov a motivácií bez explicitného odsúdenia - napríklad nijak neodsúdenú krádež auta, sex rozvedených manželov, močenie do bazéna a ponúkanie vína na ochutnanie deťom ... Detský divák môže byť v konfrontácii s tak deziluzívnym obrazom reality bezbranný," cituje iDNES.cz z vyhlásenia Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie.

"To je úplne absurdné," reagoval Hřebejk. "Kráska v nesnázích predovšetkým nie je určená pre deti, navyše, za krádeže sa postavy ocitnú vo väzení. Preto považujem námietky za nezmyselné nepochopenie, ktoré na mňa pôsobí ako hlas z iných dôb či miest sveta. Filmy už desiatky rokov ukazujú nepotrestané násilie, samovraždy, nemanželský sex," dodal. ČT síce film odvysielala po ôsmej hodine večer, rada si však myslí, že sa mal na obrazovkách objaviť až po desiatej hodine večer.

Na ďalšie Hřebejkovo dielo - Horem pádem (2004) - upozornili traja ľudia. V tragikomédii sa údajne príliš často ozýva slovo "vole". Pozornosti rady neunikli ani ďalšie filmy - 100 000 dolárov na slnku z roku 1964 s Jeanom-Paulom Belmondom či Salsa (2000), ktorá zobrazuje "kopulačné pohyby tiel zakrytých perinou so zvukovým sprievodom vzdychania" a tie isté pohyby "protagonistov v spodnej bielizni".
SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komik Mike Myers vedie v nomináciách na Zlatú malinu
<< predchádzajúci článok
Domáce práce môžu ovplyvniť chuť na sex

ČT má problém pre filmy Kráska v nesnázích či Slnečný štát - diskusné fórum čitateľov