Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

12. júna 2020

Cyklistická sezóna sa onedlho reštartuje a tímy ešte nevedia, čo s testovaním na COVID-19Už len sedem týždňov zostáva do obnovenia cyklistickej sezóny na ceste, čo sa však rozhodne nezaobíde bez množstva obmedzujúcich faktorov v súvislosti s prevenciou pred ochorením ...Zdieľať
france_cycling_tour_de_france_53805 93d9ee745b99444e9861be749d27acac 676x449 12.6.2020 (Webnoviny.sk) - Už len sedem týždňov zostáva do obnovenia cyklistickej sezóny na ceste, čo sa však rozhodne nezaobíde bez množstva obmedzujúcich faktorov v súvislosti s prevenciou pred ochorením COVID-19.


Zatiaľ nie je k dispozícii presný zdravotnícky manuál pre jednotlivé tímy, ale navrhované testovanie cyklistov na dennej báze môže evokovať veľké problémy.

Potrebujú mobilné laboratóriá


"Budeme potrebovať mobilné laboratóriá, ktoré budú cyklistom a zamestnancom tímov k dispozícii každý deň. Ten kolotoč si ani neviem predstaviť. Bude to neustále presúvanie sa medzi mestami a hotelmi," uviedol Joost de Maeeneer, lekár belgického prokontinentálneho tímu Circus-Wanty Gobert.

Okrem praktických problémov spojených s logistikou lekár tímu Lotto-Soudal Jens de Decker upozorňuje aj na pomalé spracovanie výsledkov testov.

"Ideálne by sme mali mat testovaciu súpravu, ktorá prinesie spoľahlivé výsledky už do 10 minút po odbere vzorky. Takto to však nefunguje. V Belgicku je štandard jeden deň, kým sa spracujú výsledky. Lenže to je neskoro, keď uvážime, že o deň neskôr po odbere môžu byť cyklisti už v úplne inom meste a prípadná karanténa nemôže fungovať od začiatku. A keďže jednotliví pretekári trávia spolu v tímových autobusoch veľmi veľa času, riziko prenosu nákazy u pozitívneho človeka by bolo dosť vysoké," myslí si De Decker, cituje ho portál Velonews.

Celé družstvo do karantény


De Decker sa dotkol aj zrejme najzávažnejšieho problému. Čo s tímom, ktorého cyklista alebo zamestnanec sa nakazili?

"Podľa stále platných belgických smerníc by muselo celé družstvo do karantény na 14 dní. Rovnako neudržateľné sa javí dodatočné testovanie pozitívnych členov tímu. Každé by vyšlo jednorazovo na 59 eur," dodal De Decker.

Zrejme najlepšou prevenciou voči potenciálnym problémom je dlhodobé spoločné zotrvávanie cyklistov a zamestnancov jednotlivých tímov.

Ak sa pred pretekmi nebudú pohybovať v spoločnosti cudzích ľudí, ale len medzi sebou, riziko nákazy sa zmierni. "Som mierne optimistický, že to môže pomôcť," vravel De Maeseneer.


Zdroj: Webnoviny.sk - Cyklistická sezóna sa onedlho reštartuje a tímy ešte nevedia, čo s testovaním na COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tenisový delostrelec Ivo Karlovič servíroval esá ako na páse, teraz už servíruje aj dezerty
<< predchádzajúci článok
Skrátená sezóna F1 bude bez troch veľkých cien v Ázii, preteky definitívne zrušili

Cyklistická sezóna sa onedlho reštartuje a tímy ešte nevedia, čo s testovaním na COVID-19 - diskusné fórum čitateľov