Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

22. septembra 2021

EÚ podpísala dohodu o nákupe prvého prípravku na liečbu COVID-19



Podľa EK očkovanie aj naďalej zostáva najsilnejšou zbraňou proti šíreniu nového koronavírusu a jeho novším variantom, lieky však zohrajú rozhodujúcu úlohu v reakcii na COVID-19.



Zdieľať
EÚ podpísala dohodu o nákupe prvého prípravku na liečbu COVID-19

Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že podpísala rámcovú zmluvu o verejnom obstarávaní s americkou farmaceutickou spoločnosťou Eli Lilly na dodávku monoklonálnych protilátok na liečbu pre pacientov nakazených koronavírusom. Protilátky sú v súčasnosti predmetom priebežného hodnotenia Európskej agentúry pre lieky (EMA). EK spresnila, že 18 členských štátov už podpísalo dohodu o spoločnom obstarávaní na 220.000 dávok tohto liečiva od firmy Eli Lilly.


Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v tejto súvislosti uviedla, že v súčasnosti je viac ako 73 percent dospelej populácie EÚ úplne zaočkovaná, pričom toto číslo by sa malo stále zvyšovať. Zároveň však dodala, že očkovacie látky nemôžu byť jedinou reakciou na COVID-19, lebo infekcia sa stále šíri.

"Musíme pokračovať v prevencii vakcínami a zároveň zabezpečiť, aby sme ľudí mohli liečiť liekmi. Dnešným podpisom ukončujeme naše tretie obstarávanie a plníme svoj záväzok uľahčiť pacientom s ochorením COVID-19 prístup k najnovším liekom," uviedla komisárka.

Podľa EK očkovanie aj naďalej zostáva najsilnejšou zbraňou proti šíreniu nového koronavírusu a jeho novším variantom, lieky však zohrajú rozhodujúcu úlohu v reakcii na COVID-19. Pomáhajú zachraňovať životy, urýchľujú dobu rekonvalescencie, skracujú dobu hospitalizácie a v konečnom dôsledku zmierňujú záťaž národných systémov zdravotnej starostlivosti.

Výrobok od firmy Eli Lilly je kombináciou dvoch monoklonálnych protilátok (bamlanivimab a etesevimab) na liečbu pacientov s koronavírusom, ktorí nepotrebujú kyslík, ale sú vystavení vysokému riziku závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Európska komisia v rámci dohôd o spoločnom obstarávaní doteraz uzatvorila takmer 200 zmlúv na rôzne lekárske protiopatrenia v kumulatívnej hodnote viac ako 12 miliárd eur. Podľa rámcovej zmluvy o spoločnom obstarávaní uzatvorenej s firmou Eli Lilly môžu členské štáty v prípade potreby kúpiť kombináciu bamlanivimabu a etesevimabu, a to hneď ako dostane buď podmienené povolenie na uvedenie na jednotný európsky trh od EMA, alebo povolenie na núdzové použitie v jednotlivých členských štátoch eurobloku.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ak nebude vyhlásený núdzový stav, obce nemôžu obmedziť prevádzkový čas podnikov ani nočnú slobodu pohybu (21. 9. 2021)
 Arcibiskup Babjak mal pozitívny test na koronavírus, v Prešove celebroval omšu s pápežom Františkom (20. 9. 2021)
 Opatrenia v sociálnych zariadeniach sa musia zhodovať s COVID automatom, ale môžu byť aj prísnejšie (20. 9. 2021)
 Od pondelka máme na Slovensku štyri bordové okresy, počet červených sa zvýšil na 27 a zelené ostali len štyri (20. 9. 2021)
 Pribudlo 742 ľudí s pozitívnym PCR testom z celkových 6785 otestovaných (19. 9. 2021)
 Koronavírus: Vo štvrtok na Slovensku pribudlo 902 nových prípadov koronavírusu (17. 9. 2021)
 Tisícky nezaočkovaných francúzskych zdravotníkov dočasne prepustili (17. 9. 2021)
 Taliansko schválilo povinné covid pasy na všetkých pracoviskách (17. 9. 2021)
 Polícia bude opäť náhodne kontrolovať hranice, vláda chce zabrániť šíreniu koronavírusu (16. 9. 2021)
 Koronavírus: Z celkovo 4067 PCR testov bolo 370 pozitívnych (pozit. 9,09 %). (16. 9. 2021)



nasledujúci článok >>
Austrálske Melbourne zasiahlo silné zemetrasenie, evakuovali nemocnicu i niekoľko výškových budov (video)
<< predchádzajúci článok
Budú v Trenčíne povolené hazardné hry? Mestských poslancov čaká rozhodovanie