Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. augusta 2011

Európsky akciový trh rástol, japonský oslabilAkciové trhy v Európe stúpli v stredu na najvyššiu úroveň za takmer dva týždne, pretože investori sa zamerali na výsledky spoločností a využili tiež nižšiu hodnotu akcií. Tá klesla po tom, čo ...Zdieľať
burza LONDÝN 18. augusta (WEBNOVINY) - Akciové trhy v Európe stúpli v stredu na najvyššiu úroveň za takmer dva týždne, pretože investori sa zamerali na výsledky spoločností a využili tiež nižšiu hodnotu akcií. Tá klesla po tom, čo závery rokovaní francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej nenaplnili očakávania. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 vzrástol o 0,3 % na 971,8 bodu, čo je najvyššia hodnota od 5. augusta. Počas stredajšieho obchodovania však index klesol až na 955,9 bodu, pretože lídrom Francúzska a Nemecka sa nepodarilo zmierniť obavy investorov z dlhovej krízy v eurozóne. Dánsky výrobca piva Carlsberg stratil v stredu 17,5 % po tom, čo spoločnosť vykázala v druhom kvartáli pokles zisku a výhľad pre celý rok znížila o viac ako polovicu. Cena akcií farmaceutickej spoločnosti Sanofi sa zvýšila o 2,8 %, pretože Deutsche Bank zaradila túto francúzsku spoločnosť medzi 25 európskych titulov, ktoré majú pre investorov vysokú hodnotu.


Obchodovania na amerických akciových trhoch bolo v stredu zmiešané. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 0,04 % na 11 410,4 bodu, širší Standard & Poor's 500 posilnil o 0,09 % na 1 193,9 bodu, technologický Nasdaq však oslabil o 0,4 % a obchodovanie uzatvoril na úrovni 2 523,4 bodu. V stredu sa nedarilo hlavne technologickým spoločnostiam. Akcie výrobcu počítačov Dell oslabili o 10 % po tom, čo spoločnosť zverejnila opatrné vyhlásenie o vládnych výdavkoch na nové technológie. Cenu akcií firmy Dell ovplyvnil aj slabý výhľad tržieb pre tento rok. Firma Hewlett-Packard stratila v stredu 3,7 %, pretože investori sa obávajú, že výdavky na technológie by mohli v najbližšom kvartáli klesnúť aj v súkromnom sektore. "Zvyčajne nevidíme taký veľký prepad technologických spoločností, keď zvyšok trhu tak veľmi neklesá. To ukazuje, že posledné výsledky týchto firiem vyvolali obavy," povedal Nicholas Colas zo spoločnosti ConvergEx Group.

Japonská burza vo štvrtok oslabila už druhý deň v rade a klesla pod ostro sledovanú hranicu 9 000 bodov. Akciový trh totiž ovplyvnil silný japonský jen a tiež obavy, že ekonomika USA smeruje do ďalšej recesie. Hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 1,3 % na 8 943,7 bodu. Ešte v utorok bol tento index na úrovni 9 150,3 bodu. Širší Topix poklesol o 1,2 % na 767,3 bodu. "Najväčší problém pre investorov je momentálne silný jen," povedal Koichi Ogawa, analytik spoločnosti Daiwa SB Investments. Cena za akcie spoločnosti Toshiba klesli o 4,5 % a spoločnosť Hitachi stratila vo štvrtok 2,4 %.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na prejednávaní obžaloby údajných sýkorovcov strážia kukláči
<< predchádzajúci článok
V Bratislave pri Kuchajde sa ozývala streľba