Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

20. júla 2020

Experimentálna vakcína vyvolala ochrannú reakciu na koronavírus, má ľahšie vedľajšie účinkyExperimentálna vakcína proti koronavírusu, na ktorej pracujú vedci z Oxfordskej univerzity, dokázala v prvotných testoch vyvolať ochrannú imunitnú reakciu u stoviek zaočkovaných ľudí.Zdieľať
vakcína

Britskí výskumníci začali v apríli s testovaním na asi tisícke ľudí, pričom polovica z nich dostala experimentálnu vakcínu. Cieľom testov v takomto počiatočnom štádiu je vyhodnotenie bezpečnosti a zistenie toho, aký druh imunitnej reakcie látka vyvolá. Zatiaľ však nevedia povedať, či vakcína skutočne chráni.

Vakcína spúšťa obe zbrane imunitného systému

V štúdii, ktorú publikovali v pondelok v magazíne Lancet, vedci uvádzajú, že ich experimentálna vakcína proti ochoreniu COVID-19 vyvolala u ľudí vo veku 18 až 55 rokov dvojitú imunitnú reakciu, ktorá pretrvala najmenej dva mesiace po ich imunizácii.

Takmer u všetkých vidíme dobrú imunitnú reakciu,“ skonštatoval Adrian Hill, riaditeľ Jennerovho inštitútu na Oxforde. Vakcína podľa neho veľmi dobre spúšťa obe zbrane imunitného systému – vytváranie protilátok aj reakciu T-lymfocytov.

Vakcína vyvolávala ľahšie vedľajšie účinky, ako horúčku, zimnicu alebo bolesť svalov. Tie sa u ľudí zaočkovaných proti koronavírusu objavovali častejšie, ako u kontrolnej skupiny s vakcínou proti meningitíde.

Zaviazali sa vyrobiť dve miliardy dávok

Podľa Hilla pritom ďalej pokračujú rozsiahlejšie testy zamerané na vyhodnotenie efektívnosti vakcíny, na ktorých sa zúčastňuje asi 10-tisíc ľudí vo Veľkej Británii a tiež účastníci z Juhoafrickej republiky a Brazílie. Ďalšia štúdia, do ktorej by sa malo zapojiť okolo 30-tisíc ľudí, by sa mala už čoskoro začať v Spojených štátoch.

Dostatok údajov, ktoré by mali ukázať, či je vakcína vhodná na masové očkovacie kampane, by mali mať vedci podľa Hilla do konca roka.

Vakcína podľa neho vyvolala u ľudí vytvorenie zhruba rovnakej hladiny protilátok, akú majú ľudia, ktorí prekonali COVID-19, a dúfa, že ochranu navyše by mohla poskytnúť reakcia T-lymfocytov. Imunitnú reakciu by mohli posilniť dve dávky vakcíny. Tie v rámci klinických testov podávali s odstupom štyroch týždňov.

Oxford spolupracuje s farmaceutickou firmou AstraZeneca, ktorá sa zaviazala vyrobiť dve miliardy dávok.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Francúzi sa vrátili k povinným rúškam v obchodoch i bankách, ignoranti budú pokutovaní (20. 7. 2020)
 Koronavírus: V nedeľu vykonali iba 24 testov, COVID-19 potvrdili jednému pacientovi (20. 7. 2020)
 Covid-19 spôsobil nepresné predpovede počasia, problémy sú aj pri včasných varovaniach meteorológov (20. 7. 2020)
 Česko hlási rekordný počet aktívnych prípadov Covid-19, podľa epidemiológa stále nejde o druhú vlnu (19. 7. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli len traja nakazení, z ochorenia sa vyliečili ďalší ľudia (19. 7. 2020)
 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlási rekordný prírastok nakazených koronavírusom. Vyše štvrť milióna za deň (19. 7. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 11 nakazených a nikto sa nevyliečil (18. 7. 2020)
 Moravskosliezsky kraj opäť zavádza obmedzenia a pendleri budú musieť absolvovať testy na koronavírus (17. 7. 2020)
 Koronavírus: Máme ďalších 14 pacientov s COVID-19, najviac zo západu (17. 7. 2020)
 Koronavírus: V stredu u nás pribudlo 24 pacientov s COVID-19 (16. 7. 2020)nasledujúci článok >>
Prieskum odhalil najobľúbenejšiu potravinu Slovákov, pivo je na druhom mieste
<< predchádzajúci článok
Veľká Británia pozastavila pre kontroverzný zákon dohodu s Hongkongom o vydávaní páchateľov

Experimentálna vakcína vyvolala ochrannú reakciu na koronavírus, má ľahšie vedľajšie účinky - diskusné fórum čitateľov