Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. augusta 2010

Generál kritizoval Obamovu stratégiu v AfganistaneOznámenie prezidenta Baracka Obamu o začiatku sťahovania amerických vojsk z Afganistanu v júli 2011 dáva povstalcom z Talibanu nádej, že vojnu v krajine môžu vyhrať. V utorok to ...Zdieľať
obama Foto: SITA, AP

WASHINGTON 25. augusta (WEBNOVINY) - Oznámenie prezidenta Baracka Obamu o začiatku sťahovania amerických vojsk z Afganistanu v júli 2011 dáva povstalcom z Talibanu nádej, že vojnu v krajine môžu vyhrať. V utorok to vyhlásil vysoko postavený americký generál pôsobiaci ako hlavný veliteľ námorných jednotiek USA. "Istým spôsobom si myslíme, že v súčasnosti pravdepodobne dávame nášmu nepriateľovi obživu," vyhlásil James Conway po návrate z Afganistanu.

Najnovšie generálove vyhlásenia s najväčšou pravdepodobnosťou v USA ešte viac rozprúdia debatu o Obamovej stratégii v rámci vojny v Afganistane. Zákonodarcovia predovšetkým z radov Republikánskej strany termín sťahovania vojsk z krajiny už dlhšie kritizujú a označujú ho za priskorý.

Conway si myslí, že v niektorých častiach Afganistanu budú miestne jednotky schopné nastoliť poriadok, predovšetkým v južných oblastiach to však podľa neho bez podpory Američanov tak skoro nepôjde. Ide hlavne o provincie Helmand a Kandahár, ktoré Conway označuje za "semeništia" Talibanu. Povstalci budú podľa neho sklamaní, keď zistia, že americká armáda sa domov ani po júli 2011 odtiaľ nechystá.

Podľa pozorovateľov sú generálove slová len ďalším dôkazom o pretrvávajúcich rozdieloch v názoroch na afganskú vojenskú stratégiu medzi príslušníkmi americkej armády a predstaviteľmi Bieleho domu. Tie naposledy vyvrcholili po zverejnení článku časopisu Rolling Stone, v ktorom dnes už bývalý veliteľ ozbrojených zložiek v Afganistane Stanley McChrystal kritizoval viacerých členov Obamovej administratívy.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Islam nepodnecuje násilie, myslia si Američania
<< predchádzajúci článok
RUMUNSKO: Poslanci schválili protikorupčný zákon

Generál kritizoval Obamovu stratégiu v Afganistane - diskusné fórum čitateľov