Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. augusta 2010

Islam nepodnecuje násilie, myslia si AmeričaniaVäčšina Američanov pochybuje o tom, že islam je náchylnejší na podnecovanie násilia v porovnaní s inými náboženstvami. Celkový obraz o moslimskej viere medzi obyvateľmi ...Zdieľať
iracki moslimovia Foto: SITA/AP

WASHINGTON 25. augusta (WEBNOVINY) - Väčšina Američanov pochybuje o tom, že islam je náchylnejší na podnecovanie násilia v porovnaní s inými náboženstvami. Celkový obraz o moslimskej viere medzi obyvateľmi Spojených štátov sa však za posledných päť rokov mierne zhoršil. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnili v utorok.

Štúdia sa dostala na verejnosť v čase, keď obyvatelia Spojených štátov vášnivo debatujú o tom, či by neďaleko miesta teroristických útokov z 11. septembra 2001 mala stáť mešita. Proti tomuto názoru sa v prieskume vyjadrilo 51 percent Američanov, zatiaľ čo za vybudovanie islamského svätostánku v blízkosti Ground Zero sa vyslovilo 34 percent opýtaných.

Pokiaľ ide o samotný pohľad Američanov na islam, 42 percent respondentov nezdieľa názor, že by toto náboženstvo podnecovalo násilie, pričom opačný názor má 35 percent opýtaných. Voči moslimskej viere majú negatívny postoj predovšetkým prívrženci Republikánskej strany, starší a menej vzdelaní Američania.
Prieskum uskutočnil inštitút Pew Research Center prostredníctvom telefonických rozhovorov na vzorke 1003 náhodne vybraných respondentov od 19. do 22. augusta.

SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Arabčina bude pre izraelské deti povinná
<< predchádzajúci článok
Generál kritizoval Obamovu stratégiu v Afganistane

Islam nepodnecuje násilie, myslia si Američania - diskusné fórum čitateľov