Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. septembra 2023

Jankovská sa má opäť postaviť pred súd, začne prejednávať kauzu známu ako FatimaOkresný súd Žilina by vo štvrtok 28. septembra mal začať prejednávať kauzu známu ako Fatima, kde obžalobe čelí aj bývalá štátna ...Zdieľať
p8194105 676x507 27.9.2023 (SITA.sk) - Okresný súd Žilina by vo štvrtok 28. septembra mal začať prejednávať kauzu známu ako Fatima, kde obžalobe čelí aj bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská.


Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu s tým, že termíny pojednávaní sú vytýčené aj na 2. novembra a 7. decembra. Doteraz dokazovanie vo veci vykonával Okresný súd v Trnave.

Obžalovaná však vo veci podala ústavnú sťažnosť. Na základe následného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR bola vec pridelená žilinskému súdu. Dokazovanie tak bude musieť byť vykonané odznovu.

Ústavná sťažnosť


Ústavný súd SR v náleze z 30. marca tohto roku skonštatoval, že Najvyšší súd SR pri rozhodnutí o presunutí trestnej veci známej ako Fatima týkajúcej sa bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej z Okresného súdu v Trenčíne na Okresný súd v Trnave porušil jej práva.

ÚS SR preto uznesenie zrušil a vrátil najvyššiemu súdu na ďalšie konanie. Monika Jankovská v ústavnej sťažnosti namietala porušenie práva na prejednanie veci zákonným sudcom, a tiež porušenia jej základného práva na prejednanie veci nezávislým a nestranným súdom.

Zmena súdu


Dôvodom bolo, že napadnuté uznesenie vydal senát Najvyššieho súdu SR, ktorého súčasťou bola Ivetta Macejková. Tá mala byť podľa Moniky Jankovskej z rozhodovania vylúčená.

Podľa ústavného súdu, „ak vo veci sťažovateľky rozhodovala sudkyňa, u ktorej možno mať pochybnosti o jej nestrannosti, takýmto uznesením najvyššieho súdu došlo k porušeniu základných práv sťažovateľky".

Najvyšší súd SR totiž ešte v roku 2021 odňal kauzu Fatima Okresnému súdu Trenčín a pridelil ju Okresnému súdu Trnava. Dôvodom bolo, že Monika Jankovská v minulosti pôsobila na trenčianskom súde ako sudkyňa.

Kauza Fatima


...sa týka vydierania svedka Michala Vidu. Ten pôvodne od roku 2015 hovoril o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, Petra Vaska a ďalších ľudí. V roku 2018 však otočil a svoje výpovede úplne zmenil. Dôvodom podľa neho bolo, že Monika Jankovská a Peter Vasko sa mu vyhrážali dlhoročným väzením. Okrem Moniky Jankovskej a jej svata Petra Vaska je v tejto kauze obžalovaný aj bývalý funkcionár Národnej kriminálnej agentúry Róbert Krajmer. 
Zdroj: SITA.sk - Jankovská sa má opäť postaviť pred súd, začne prejednávať kauzu známu ako Fatima © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jeseň v avione prinesie súťaže aj obľúbený swap detských vecí
<< predchádzajúci článok
Jeden z posledných prieskumov pred voľbami neposlal do parlamentu OĽaNO, SNS a ani kollárovcov