Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

05. decembra 2020

Kapsula opustila japonskú sondu Hajabusa 2, na Zem privezie vzorky z ďalekého asteroiduJaponská sonda Hajabusa 2 v sobotu vypustila malú kapsulu, ktorá na Zem privezie vzorky vzdialeného asteroidu a môže tak prispieť k pochopeniu vzniku slnečnej sústavy a životu na našej planéte. Uviedla to ...Zdieľať
japan_asteroid_80258 bbb3f51260aa43498bc1be695eaeed8e 676x451 5.12.2020  - Japonská sonda Hajabusa 2 v sobotu vypustila malú kapsulu, ktorá na Zem privezie vzorky vzdialeného asteroidu a môže tak prispieť k pochopeniu vzniku slnečnej sústavy a životu na našej planéte. Uviedla to tamojšia vesmírna agentúra JAXA.

 

 

Sonda má ďalší cieľKapsula s priemerom 40 centimetrov úspešne opustila sondu počas operácie, ktorá si vyžadovala dôslednú kontrolu. Dopadnúť by mala v nedeľu v odľahlej oblasti Woomera v Austrálii.

Hajabusa 2 opustila asteroid Ryugu, vzdialený približne 300 miliónov kilometrov, zhruba pred rokom. Po vypustení kapsuly sa vzdialila od Zeme a zachytila fotografie očakávaného "vesmírneho balíčka".

Jej ďalším cieľom je iný vzdialený asteroid s označením 1998KY26. Odlet kapsuly sledovali Japonci aj na verejných priestranstvách.

 

 

Organické vzorky


Austrálsky odborník na vesmírne kamene Trevor Ireland, ktorý vo Woomere čaká na príchod kapsuly, verí, že vzorky budú podobné meteoritu, ktorý spadol pred vyše 50 rokmi v austrálskej Viktórii.

Vedcov zaujímajú najmä organické vzorky spod povrchu asteroidu, ktoré neboli ovplyvnené žiarením vo vesmíre alebo inými faktormi.


Zdroj: Webnoviny.sk - Kapsula opustila japonskú sondu Hajabusa 2, na Zem privezie vzorky z ďalekého asteroidu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Historický kostol, ktorého „zvon slobody“ oznamuje aj inauguráciu prezidenta USA, zničil požiar
<< predchádzajúci článok
IMT Smile vydávajú výberovku Aj to je život, B strana a rarity & Live

Kapsula opustila japonskú sondu Hajabusa 2, na Zem privezie vzorky z ďalekého asteroidu - diskusné fórum čitateľov