Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. novembra 2020

Konzílium odborníkov neodporúča 2. kolo, navrhujú cielené testovanie



Alternatívou by podľa odborníkov mohlo byť aj testovanie úzkych kontaktov pozitívnych z prvého kola testovania.



Zdieľať
Konzílium odborníkov neodporúča 2. kolo, navrhujú cielené testovanie

Konzílium odborníkov neodporúča druhé kolo celoplošného testovania na Slovensku. Testovanie antigénovými testami odporúčajú v okresoch, kde sa pri prvom kole celoplošného testovania potvrdila najvyššia pozitivita, teda 1,5 percenta a vyššie. Vyplýva to zo stanoviska konzília, ktoré má TASR k dispozícii.


Ako alternatívu odporúča spomínané cielené testovanie v ohniskách a testovanie rizikových skupín obyvateľstva v zmysle možného šírenia nákazy. Ide najmä o pacientov pri prijímaní do nemocníc, zdravotníckych pracovníkov, zariadenia sociálnych služieb a centrá pre deti a rodinu. Tiež ľudí bez domova, ozbrojené sily a ozbrojené zbory, osoby vo výkone trestu a odňatia slobody, osoby v resocializačných zariadeniach a členov policajného zboru, zamestnancov inštitúcií ministerstva vnútra a žiadateľov o azyl. Ďalej osoby s medzinárodnou ochranou a iné skupiny migrujúcich osôb.

Odporúčajú aj testovanie úzkych kontaktov pozitívnych z prvého kola testovania. Navrhujú testovať i ľudí prichádzajúcich na Slovensko zo zahraničia, pričom odporúčajú znížiť počet hraničných priechodov.

Rovnako odporúčajú testovať zamestnancov strategických podnikov, kľúčových pre chod hospodárstva, akými sú energetika, potravinárstvo, poľnohospodárstvo, štátna a verejná správa. Ďalej učiteľov a žiakov škôl v najviac postihnutých okresoch, ako aj zamestnancov veľkých firiem.

"Na zabezpečenie nami navrhovaných opatrení odporúčame vytvoriť mobilné odberové tímy pre potrebu testovania v objektoch/prevádzkach, ak povaha prevádzky nedovoľuje testovať v stabilných MoM," píše sa v stanovisku konzília.

Odborníci tiež okrem iného odporúčajú posilniť RÚVZ a tým vyhľadávanie kontaktov pozitívnych osôb. Za účinný prostriedok zachytenia rizikových osôb považujú samodohľadávanie kontaktov. Odporúčajú tiež vyzývať pozitívne osoby, aby samy informovali svoje úzke kontakty, že majú zostať 10 dní v karanténe, sledovať svoj zdravotný stav a v prípade príznakov kontaktovať svojho praktického lekára.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 M.Kollár: Ak treba ďalšie testovanie,štát to zvládne i bez samospráv (2. 11. 2020)
 Môže zamestnávateľ žiadať negatívny test na COVID-19? Kým štátne úrady sa hádajú, právnici na to majú jasný názor (2. 11. 2020)
 Druhé kolo celoplošného testovania v Bratislave nie je potrebné, starostka Čahojová hovorí o hazarde s dôverou ľudí (1. 11. 2020)
 Celoplošné testovanie na Slovensku – výsledky (1. 11. 2020)
 Naď v RTVS zopakoval, že plošné testovanie mohlo odhaliť len tretinu nakazených. (1. 11. 2020)
 Negatívne certifikáty z celoplošného testovania „rozhádali“ Matovičovu vládu s úradom na ochranu osobných údajov (1. 11. 2020)
 ONLINE: Celoplošné testovanie v nedeľu prebieha pokojne, funguje 98 % odberných miest (1. 11. 2020)
 Matovič: Druhé kolo plošného testovania určite bude (1. 11. 2020)
 Celoplošné testovanie: V sobotu sa pretestovalo vyše 2,5 milióna ľudí. Jedno percento je pozitívne (1. 11. 2020)
 Bratislava: Záujem o celoplošné testovanie v nedeľu je zatiaľ nízky, prázdno je aj na drive-in miestach (1. 11. 2020)



nasledujúci článok >>
Trnavská automobilka funguje po testovaní v štandardnom režime, koronavírus sa vo firme nerozšíril
<< predchádzajúci článok
Nemecko vstupuje do čiastočného lockdownu, okrem škôl zostanú otvorené aj kaderníctva