Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. mája 2020

Koronavírus: Matovič reagoval na čísla nakazených, tri rómske komunity už nie sú v karanténe a v Česku otvoria aj reštaurácie (online)Za posledných šesť dní sa počet potvrdených prípadov nového koronavírusu na Slovensku zvýšil iba o 30 (sobota – 6, nedeľa – 2, pondelok – 3, utorok – 7, streda – 5, štvrtok –7) na 1404.Zdieľať
koronavírus

 

 

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

19:55 V Taliansku sa počet denných úmrtí znovu znížil. Za dnešný deň pribudlo 269 obetí a vo štvrtok 285. Počet nových prípadov koronavírusu stúpol o 1965.

19:26 Guvernér štátu New York uviedol, že v piatok na Covid-19 zomrelo 289 ľudí, čo je menej ako vo štvrtok. Školy sa vraj do konca školského roka už neotvoria.

18:49 Počet obetí vo Veľkej Británii sa zvýšil o 739 na celkových 26 097. Oznámil to minister zdravotníctva Matt Hancock. BBC uvádza, že do celkového počtu sú započítané aj úmrtia z domovov dôchodcov a sociálnych služieb.

18:20 India predĺžila prísne obmedzenia pohybu občanov o ďalšie dva týždne.

Toto bezpečnostné opatrenie, ktoré vláda zaviedla z dôvodu šírenia nového koronavírusu, malo skončiť 3. mája, no nakoniec bude platiť až do 17. mája. Informovala o tom BBC.

17:59 Ochranárka prírody Rachel Ashegbofe Ikemeh má obavy o budúcnosť ohrozených šimpanzov v Nigérii.

Ako informuje spravodajský portál BBC, populáciu decimovanú lovom a odlesňovaním teraz ohrozuje nový koronavírus.

„Šimpanzy sú veľmi zraniteľné k nákaze akýmkoľvek ochorením, ktoré majú ľudia,“ vysvetlila Ikemeh. Podľa BBC síce zatiaľ nie je známe, či sa ľudoopy môžu nakaziť koronavírusom alebo nie, ochranári však podľa možností podnikajú preventívne opatrenia.

17:32 Herec Tom Hanks, ktorý sa v polovici marca nakazil koronavírusom, sa rozhodol darovať svoju krvnú plazmu na výskum koronavírusu. Na svojich sociálnych sieťach zverejnil fotografiu, ku ktorej napísal, že odber podstúpil minulý týždeň.

16:58 V jednom z hotelov v Tokiu začali s pacientmi s koronavírusom pracovať polohumanoidné hovoriace roboty.

Robot Pepper nosí na tvári biele chirurgické rúško a okrem iného pacientom pripomína, aby si denne merali teplotu a povzbudzuje ich k tomu, aby odpočívali. Robot Whiz zase upratuje hotelové haly, aby znížil riziko nákazy. Spomínané roboty firmy SoftBank Robotics čoskoro nasadia aj v ďalších hoteloch.

16:30 Ministerstvo vnútra SR informovalo, že sa v týchto dňoch vráti na Slovensko takmer 2000 ľudí. 

Ministerstvo situáciu rieši a repatriantov prostredníctvom Facebooku žiada o trpezlivosť. Zároveň upozorňuje na možné zdržanie na hraniciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

16:00 Polícia v Trnavskom kraji priamo do poštovej schránky rozdávala letáky pre seniorov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:39 Ministerstvo obrany SR zverejnilo analýzu, ako môže Covid-19 ovplyvniť výdavky štátov na obranu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:15 Peter Goliáš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) uviedol niekoľko odporúčaní pre oživenie ekonomiky v pokrízovom období.

1. Finančne podporovať kvalitné vysoké školy, vedu a výskum. Podmienkou je spoľahlivé meranie kvality. Treba zvrátiť trend, keď zo Slovenska odchádzajú potenciálne najproduktívnejší ľudia a už sa nevracajú.

2. Systematicky zlepšovať podnikateľské prostredie.

3. Verejné investície smerovať do projektov s najvyššou hodnotou za peniaze, ktoré identifikuje Útvar hodnoty za peniaze pri MF.

4. Bojovať proti korupcii a zneužívaniu moci. Čelné funkcie verejných inštitúcií aj štátnych firiem obsadzovať v otvorených výberových konaniach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:47 Európska komisia navrhne pred letnou sezónou ďalšie opatrenia na postupnú obnovu cestovného ruchu v EÚ. Tie by mali umožniť bezpečnú prevádzku turistických zariadení v celej Európskej únii, prioritou je spoločný prístup a zachovanie spravodlivej rovnováhy medzi záujmami cestovných kancelárií a spotrebiteľmi.

14:22 Vysokoškoláci sa pýtajú, prečo sa automaticky predpokladá, že majú podmienky na online štátnice, ak študenti maturitných ročníkov nemali vhodné podmienky na online maturity. „Prečo nám nedokážu ohodnotiť bakalárske / diplomové práce bez toho, aby sme ich museli online obhajovať? Nie každý študent vysokej školy totižto má vybavenie na to, aby bez problémov absolvoval online obhajobu / online štátnu skúšku,“ píše sa v petícii.

13:57 Univerzita Komenského (UK) v Bratislave pripravuje internáty, ktoré poslúžia ako karanténne zariadenie. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR určilo totiž univerzitu ako subjekt hospodárskej mobilizácie. Rektor UK Marek Števček tak vyhlásil stav pohotovosti a univerzita v súčasnosti pripravuje internáty v súlade s pokynmi krízového štábu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

„V rámci vykonávania tohto opatrenia určený subjekt poskytne ubytovanie a stravovanie fyzickým osobám, ktorým bola nariadená povinná karanténa, ako aj ďalšie podporné služby pre prevádzku karanténneho zariadenia,“ uvádza sa v príkaze.

Ako ďalej uviedla hovorkyňa univerzity, študenti, ktorí na internátoch ostali, budú od osôb v karanténe fyzicky oddelení. „V tejto fáze nevieme odpovedať na ďalšie otázky, keďže presný postup implementácie tohto príkazu bude závisieť od požiadaviek krízového štábu. Ďalší priebeh činností v určených zariadeniach ďalej už nie je v kompetencii univerzity,“ uzavrela Miller.

13:30 O uvoľnení karantény v Krompachoch už informoval aj Úrad verejného zdravotníctva SR.

V troch rómskych komunitách v Krompachoch uvoľnili karanténu

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:16 Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková na sociálnej sieti Facebook informovala, že karanténa v troch rómskych komunitách v Krompachoch sa pre takmer 2000 obyvateľov ruší. „Výsledky testov potvrdili, že ľudia v týchto komunitách sú zdraví a riziko ďalšieho šírenia nákazy koronavírusu sa nepotvrdilo,“ uviedla.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:08 Letecká spoločnosť Wizz Air pokračuje v pozastavení letov na Slovensko a zo Slovenska. Ako aerolínie v piatok informovali, lety zostanú pozastavené do 14. mája v dôsledku predĺženia existujúcich cestovných obmedzení, ktoré oznámili slovenské úrady.

12:54 V Česku predstavili pravidlá a hygienické podmienky pre ďalšiu vlnu uvoľňovania opatrení. Ako na Twitteri informuje minister zdravotníctva Adam Vojtěch, všetky majú spoločný menovateľ – rúška, častá hygiena, dezinfekcia rúk a dodržiavanie bezpečného odstupu.

Česko, opatrenia

12:37 Pre slovenských žiakov študujúcich v zahraničí od 1. mája neplatí povinná štátna karanténa.

 

12:22 Akciový trh v USA vo štvrtok klesol v reakcii na pribúdajúce správy o vážnych hospodárskych dopadoch pandémie koronavírusu. Počet nových nezamestnaných v USA, ktorí požiadali o štátnu podporu v dôsledku koronakrízy, už prekročil hranicu 30 miliónov. Podľa niektorých odhadov sa miera nezamestnanosti v USA v apríli vyšplhala až na 20 percent. To by bolo najviac od hospodárskej krízy z 30. rokov minulého storočia.

Výdavky amerických spotrebiteľov v marci klesli o 7,5 percenta, čo tiež odzrkadľuje silnejúci vplyv pandémie koronavírusu. Výdavky spotrebiteľov tvoria 70 percent ekonomickej aktivity v USA. Vzhľadom na to, že sa predpovedá ich ďalšie prudké oslabovanie, analytici prognózujú, že americký hrubý domáci produkt sa za apríl až jún zmenší o 40 percent, čo by bol najväčší pokles v histórii.

Index S&P 500 klesol o 0,9 % na 2 912,43 bodu, Dow Jones o 1,2 % na 24 345,72 bodu a Nasdaq o 0,3 % na 8 889,55 bodu. Za celý apríl sa hodnota indexu S&P 500 zväčšila o 12,7 %, čo bol najväčší mesačný prírastok od roku 1987. Vzostup z minulého mesiac naštartovali rozsiahle opatrenia na podporu ekonomiky, ku ktorým pristúpil Federálny rezervný systém (Fed) a Kongres.

12:09 Rusko v piatok znova zaznamenalo rekordný denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom, a to takmer 8 000. Celkový oficiálny počet potvrdených prípadov je tak v krajine už 114 431. Nakazených je však v Rusku pravdepodobne oveľa viac, pretože nie všetci sa nechávajú testovať a ruské testy sú údajne len na 70 – 80 percent presné.

Zdravotnícke orgány zaznamenali v najmenej piatich ruských regiónoch nárast prípadov zápalu pľúc. V Moskve, kde je zhruba polovica všetkých ruských prípadov ochorenia Covid-19, všetky respiračné infekcie pravdepodobne spôsobil nový koronavírus, uvádza Federálna služba pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok (Rospotrebnadzor).

Pozitívny test na koronavírus mal aj premiér Michail Mišustin. Ten vo štvrtok oznámil, že bude v izolácii a s prezidentom Vladimirom Putinom zostane v kontakte pri riešení kľúčových otázok. Jeho povinností sa dočasne ujme prvý vicepremiér Andrej Belousov.

11:50 Poradca britskej vlády Chris Whitty varuje, že druhá vlna koronavírusu môže byť závažnejšia ako tá súčasná ak by prišla v zime. Povedal to pre The Telegraph.

11:38 Košická župa plánuje otestovať celkovo 1200 zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb.

11:21 Zákaz civilných letov predĺžili do 14. mája.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:09 Festival Colours of Ostrava odložili júl 2021. Koronavírus zasiahol aj maďarský festival Sziget. Ten sa tiež tento rok neuskutoční, pretože maďarská vláda predĺžila zákaz konania veľkých podujatí do 15. augusta. Organizátori obľúbeného podujatia v súčasnosti pracujú na vyriešení detailov s ticketingovými partnermi. Všetky detaily podľa svojich slov oznámia hneď, ako to bude možné. Sziget sa mal konať od 5. do 11. augusta v Budapešti. Na podujatí sa mali predstaviť napríklad Dua Lipa, Calvin Harris, Kings of Leon, The Strokes, Mark Ronson, Khalid, FKA Twigs, Foals či Diplo.

10:22 Sedmička aj srdiečko, nové číslo infikovaných na Slovensku potešilo aj premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

10:45 Aj nemocnice siete Svet zdravia sa postupne vracajú k plánovaným operačným výkonom. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:31 V dôsledku pandémie koronavírusu by mohlo v Anglicku na rakovinu zomrieť ročne o takmer 18-tisíc ľudí viac než doteraz.

10:05 Hlohoveckí policajti asistovali pri testovaní na Covid-19 a dohliadali na verejný poriadok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:50 Najviac nových prípadov ochorenia Covid-19 pribudlo v Bratislavskom kraji – päť. Po jednom pozitívnym teste na nový koronavírus majú Banskobystrický a Košický kraj.

Koronavírus, kraje, Slovensko

9:41 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 176 ľudí. Z nich u 52 pacientov bolo ochorenie Covid-19 potvrdené, a päť sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventilácie je pripojený jeden pacient.

9:34 Vo štvrtok laboratória otestovali 5150 ľudí a dobrou správou je, že nepribudlo žiadne úmrtie. Slovensko tak eviduje 23 úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19.

9:30 Počet potvrdených prípadov na Slovensku sa zvýšil o sedem na 1404.

9:05 Občania, ktorí sa v aktuálnej situácii pandémie koronavírusu ocitli bez príjmu, môžu žiadať o dotáciu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Okruh žiadateľov sa tak rozširuje aj o tých, ktorí z rôznych dôvodov nemajú nárok na príspevok z projektu „Prvá pomoc“.

8:44 Počet vyliečených pacientov vo svete sa prehupol cez milión. Viac ako 234-tisíc ľudí ochoreniu Covid-19 podľahlo a testy nový koronavírus potvrdili už u viac ako 3,3 milióna osôb.

Koronavírus, svet, štatistiky

8:31 Americký prezident Donald Trump vraj disponuje informáciami, ktoré mu dávajú vysokú mieru presvedčenia, že nový koronavírus má pôvod vo Virologickom ústave v čísnkom Wu-chane. Informovala BBC.

7:57 Dopad prijatých korona-opatrení na Slovensku bude pre sektor hotelov, reštaurácií a kaviarní (horeca) hrozivý.

7:28 V Česku schválili nové výnimky pre nosenie rúšok. Ako informuje minister zdravotníctva Adam Vojtěch od piatku ho nemusia mať napríklad deti do sedem rokov v materských školách a detských skupinách. Ani na Slovensku už nie sú rúška povinné vždy a všade – platí šesť výnimiek.

7:14 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa obáva, že vývoj slovenskej ekonomiky bude ešte horší, ako predpokladá Národná banka Slovenska. „To sú katastrofálne čísla, to si bežný človek nevie predstaviť, ani možno bežný ekonóm,“ uviedol pred štvrtkovým rokovaním vlády. Hlavnou témou na Slovensku tak už podľa Sulíka nie je boj proti koronavírusu, ale boj za oživenie našej ekonomiky. Aj preto vníma šéf rezortu hospodárstva vyjadrenia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) o skoršom otváraní prevádzok ako veľmi dobrú správu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Česku už idú otvárať kiná, divadlá aj reštaurácie a do škôl sa vrátia deviataci (1. 5. 2020)
 V troch rómskych komunitách v Krompachoch uvoľnili karanténu (1. 5. 2020)
 Povinná štátna karanténa od mája so zmenami a pendleri nemusia mať potvrdený negatívny test na Covid-19 (1. 5. 2020)
 CELÉ ZNENIE: Zmeny v karanténnych opatreniach: TOTO platí od 1. mája (1. 5. 2020)
 Čína popiera, že koronavírus vytvorili v laboratóriu a dané tvrdenia považuje za výmysly (30. 4. 2020)
 Boj proti Covid-19 sa zmenil na boj za oživenie ekonomiky, Sulík hovorí o katastrofálnych číslach (30. 4. 2020)
 Pred sto rokmi zúrila španielska chrípka aj v Košiciach. V Uhorsku zabila vyše 50-tisíc ľudí (30. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo len päť nakazených, Matovič je pripravený otvárať ďalšie prevádzky (online) (30. 4. 2020)
 Gastroprevádzky bijú na poplach, viaceré budú pre koronakrízu vo vážnych existenčných problémoch (30. 4. 2020)
 Slovensko bude možno súčasťou koridoru pre dovolenkovanie v Chorvátsku (29. 4. 2020)nasledujúci článok >>
CELÉ ZNENIE: Zmeny v karanténnych opatreniach: TOTO platí od 1. mája
<< predchádzajúci článok
Zloženie ústavného súdu má prejsť reformou, o sudcoch by mohol rozhodnúť aj prezident

Koronavírus: Matovič reagoval na čísla nakazených, tri rómske komunity už nie sú v karanténe a v Česku otvoria aj reštaurácie (online) - diskusné fórum čitateľov