Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. apríla 2020

Koronavírus: Na Slovensku pribudli nakazení aj jedno úmrtie, schválili plán otvárania obchodov a pendleri majú s testami čakať (online)Na Slovensku sa počet prípadov nového koronavírusu blíži k 1200, za posledný deň sa zvýšil o 12 na 1174. Zomrel ďalší klient DSS a počet obetí s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 sa tak zvýšil na 13.Zdieľať

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 26 nakazených a jedno úmrtie, pre nosenie rúšok platia výnimky (online)

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte) 

21:49 Počet obetí vo Francúzsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 531 na 20 796. Testy odhalili ďalších 2667 pozitívnych prípadov a celkovo ich už v krajine od začiatku pandémie zaznamenali 158 050.

21:36 Bežná letná dovolenka pri mori či v známych turistických destináciách, na akú sú mnohí ľudia zvyknutí, tento rok nebude možná. 

21:25 Počet potvrdených prípadov v USA sa prehupol cez 800-tisíc. Ochoreniu Covid-19 už v krajine podľahlo 43 663 ľudí.

21:16 Taliansko má po prvý raz viac respirátorov ako ľudí, ktorí ich potrebujú.

21:03 Kedy je pacient vyliečený z Covid-19? Odpoveď na túto otázku zverejnilo na sociálnej sieti Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

20:48 Úrad verejného zdravotníctva SR povoľuje zasadnutia štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:35 Rakúsko ide otvárať obchody a ďalšie prevádzky podobne ako Slovensko.

19:46 Čo sa týka vonkajších športovísk, Mikas upozornil, že sa povolí športovanie v exteriéri, kde sa ľudia môžu pohybovať na väčšej ploche. Ide napríklad o tenisové či golfové ihriská, atletické dráhy alebo cyklistiku. „Nepúšťame uzavreté priestory, telocvične a kontaktné športy, všetko bude bez divákov,“ dodal. Upozornil tiež, že v obchodoch nebude povolené skúšanie odevov a obuvi.

19:39 Mikas tiež informoval, že vyhradený čas v obchodoch pre dôchodcov od 9:00 do 11:00 sa netýka lekární a benzínových púmp. Ako upozornil, obchodníci by osoby nad 65 rokov nemali do prevádzok vpustiť po 11 hodine, nejde teda len o odporúčanie, ale zákaz.

19:36 Obmedzenie na 300 metrov štvorcových podľa Mikasa platí pre pevnú plochu predajne. Väčšie obchody si teda nemôžu zmenšovať predajnú plochu a takto obchádzať opatrenie.

19:31 Podrobné informácie k prvej fáze otvárania obchodov a prevádzok budú podľa Mikasa zverejnené na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

19:22 Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok prijala predstaviteľky a predstaviteľov viacerých organizácií zastupujúcich poskytovateľov sociálnych služieb, teda ľudí, ktorí sú v prvej línii a majú najviac informácii a skúseností priamo z terénu. „To, že situácia je vážna, už všetci vieme, ale prekvapilo ma množstvo nedoriešených otázok,“ napísala okrem iného na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:09 V Česku sa počet nakazených zvýšil o 61 na 6961. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, počet vyliečených pacientov sa zvýšil na 1753. Ochoreniu Covid-19 už podľahlo 201 ľudí.

18:57 Britský premiér Boris Johnson, ktorý bol do minulého týždňa hospitalizovaný s ochorením Covid-19 v londýnskej nemocnici, sa do práce vracia len postupne a trávi dni vo svojom vidieckom sídle, kde sa zotavuje.

18:45 Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina) požiadal Ústredný krízový štáb, aby prerokoval možnosť fungovania autoškôl počas koronakrízy. Informovalo o tom v utorok ministerstvo s tým, že zároveň pripravilo zmenu vyhlášky, ktorá umožní vyučovať 100 percent teórie online.

18:33 Španielska vláda zhodnocuje, ako bude rušiť obmedzenia. Od pondelka budú môcť deti ísť na krátky čas von na ulicu. V pondelok 27. apríla chcú začať osemtýždňové testovanie 30-tisíc domácností, vďaka čomu chcú úrady zistiť, aká je imunizácia mimo nemocníc a domovov dôchodcov. V rovnaký deň chcú tiež určiť cenové limity na tvárové masky, rukavice, dezinfekčné prostriedky na ruky a iný nedostatkový tovar.

18:24 Sociálna poisťovňa obdržala zatiaľ 6013 žiadostí o odklad splatnosti poistného za marec tohto roka. Zároveň upozorňuje živnostníkov i zamestnávateľov, aby boli pri vypĺňaní čestného vyhlásenia pozorní, pretože sa dopúšťajú chýb, ktoré spomaľujú proces ich spracovania. 

18:11 V Taliansku od začiatku pandémie na nový koronavírus pozitívne otestovali už 183 957. Za posledných 24 hodín počet obetí ochorenia Covid-19 stúpol o 534 na 24 648.

17:57 Je zbytočné, aby sa pendleri na hraniciach preukazovali výsledkami testov na Covid-19. Zhodujú sa na tom poslankyne Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (KDH/EPP) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS/EPP) aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).

17:43 Koronavírus zrušil aj tohtoročný Oktoberfest. Dosiaľ ho zrušili len počas dvoch svetových vojen, v čase hyperinflácie v Nemecku v roku 1923 a v súvislosti s dvoma epidémiami cholery v rokoch 1854 a 1873.

17:33 Vo Veľkej Británii za posledných 24 hodín stúpol počet obetí o 828 na 17 337. Nakazených pribudlo 4301 a spolu už testy ochorenie Covid-19 potvrdili u 129 044 ľuďoch.

17:21 Európska komisia schválila slovenskú schému pomoci na podporu zamestnanosti vo výške dve miliardy eur určenú na zachovanie pracovných miest a podporu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) v čase koronavírusu.

17:10 Slovenský rezort diplomacie ešte stále eviduje približne 2-tisíc žiadostí o repatriáciu.

16:36 Testovanie pendlerov je podľa premiéra Matoviča dôležité aj preto, že jeden z nich z Prievidze, ktorý pracoval poštár v Rakúsku, po návrate domov nakazil najmenej šesť ľudí.

16:33 „Po dohode s hlavným hygienikom, chcem vyzvať pendlerov, aby do pondelka počkali s testami,“ uviedol Matovič a dodal, že je to z dôvodu toho, že sa v okolitých krajinách v súvislosti s pandémiou koronavírusu zlepšila situácia. Ak sa zhorší, tak testy budú povinné.

16:28 Premiér Matovič oznámil, že na krízovom štábe schválili návrh na postupné otváranie ekonomiky a v stredu sa tak začne prvá fáza otvárania obchodov a prevádzok.

15:55 Preplácanie nájmov nie je podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) mŕtva téma a bude o nej rokovať koaličná rada.

15:39 Aktuálne informácie o koronavíruse, ktoré nie je potrebné hľadať na internete, ale budú sústredené na jednom mieste. To je ambíciou novej web stránky korona.gov.sk. V aktualizovanej a prehľadnejšej verzii ju spustil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) v spolupráci s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (NASES), Permanentným krízovým štábom a dobrovoľníkmi z IT komunity slovensko.help. Na stránke sa stále intenzívne pracuje. Agentúru SITA o tom v utorok informovalo Oddelenie komunikácie ÚPVII.

15:26 Mexické drogové kartely počas pandémie nového koronavírusu rozdávajú obyvateľom balíčky pomoci, no vláda to nemôže zastaviť. V pondelok to povedal mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a vyzval kartely, aby s tým prestali. „Nechcem ich počuť hovoriť ‘rozdávame balíčky pomoci’. Nie, bolo by lepšie prestať a myslieť na ich rodiny, tých, čo sú do týchto aktivít zapojení a čo ma teraz počúvajú alebo sa na mňa pozerajú,“ vyhlásila mexická hlava štátu.

Už v minulosti sa drogové kartely snažili získať sympatie miestnych obyvateľov darmi. Teraz sa na sociálnych sieťach objavili videá, ako jedna z dcér väzneného narkobaróna Joaquína „El Chapa“ Guzmána rozdáva balíčky s ryžou, cestovaniami, olejom na varenie a toaletným papierom, ktoré mali na sebe jeho snímku. V severnom Mexiku zase údajne rozdávali balíčky pomoci Zálivový kartel a Severovýchodný kartel.

López Obrador tiež počas svojho vyhlásenia poukázal aj na zločinecké skupiny zameriavajúce sa na krádež palív z potrubí. Takéto gangy často nechávajú malé množstvá benzínu alebo nafty miestnym farmárom, aby si získali ich podporu.

15:13 Koronavírusom sa nakazilo sedem zamestnancov nemocnice v Nových Zámkoch.

14:58 V Česku sa vo štvrtok začne plošné testovanie na ochorenie Covid-19, ktorého cieľom je zmapovať jeho výskyt v rámci celého obyvateľstva. Testovanie bude trvať 14 dní a zapojiť by sa doň malo až 27-tisíc ľudí. Výsledky by mali byť známe začiatkom mája, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

14:36 V Španielsku pre pandémiu koronavírusu zrušili aj tradičný beh s býkmi v Pamplone. Informovala o tom BBC. Festival kontroverznej španielskej kratochvíle San Fermín, ktorý spopularizoval Ernest Hemingway vo svojom románe Slnko aj vychádza (1926), priláka každoročne asi milión zvedavcov. Od roku 1910 prišlo počas tradičných behov o život 16 ľudí, pričom zatiaľ posledné úmrtie zaznamenali v roku 2009.

Beh s býkmi, Pamplona
Tradičný beh s býkmi v španielskej Pamplone. Foto: SITA/AP.

14:22 V rukách polície skončil muž, ktorý kradol počas karantény. Ako informovala trenčianska krajská polícia, 57-ročný muž mal nariadenú karanténu, pretože mal príznaky ochorenia Covid-19. Čakanie na výsledky si spestril návštevou obchodného centra, kde kradol.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:15 Počet obetí v Španielsku sa zvýšil o 430 na 21 282. Ochorenie Covid-19 testy odhalili u ďalších 3968 ľuďoch a spolu sa ich tak novým koronavírusom v krajine nakazilo 204 178.

14:01 Prezidentka Zuzana Čaputová uvítala, že po týždňoch prísnych bezpečnostných opatrení už poznáme aj kontúry ich postupného uvoľňovania. Zvlášť ocenila, že uvoľňovanie opatrení bude závisieť od epidemiologického vývoja a že v konečnom dôsledku ho môžeme aj my všetci ovplyvňovať svojim správaním.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:43 Facebook odstraňuje udalosti o protestoch proti zákazu vychádzania. 

13:28 Vedci vyvíjajú nový test na koronavírus, ktorý je rýchly, jednoduchý, lacný a spoľahlivý. Výsledky prinesie do jednej hodiny a na jeho uskutočnenie nie je potrebné laboratórium.

13:11 Ústredný krízový štáb bude v utorok od 15:00 rokovať o postupnom otváraní ekonomiky a obchodov.

12:54 Taliansky premiér Giuseppe Conte v utorok potvrdil, že krajina by mohla začať uvoľňovať obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu 4. mája. Zároveň však odmietol nádeje niektorých na úplné uvoľnenie opatrení, ktoré patria k najprísnejším spomedzi západných demokracií.

12:39 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že všetky dostupné dôkazy svedčia o tom, že zdrojom nového koronavírusu sú netopiere a nebol upravený a vyrobený v laboratóriu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Koronavírus: Na Slovensku máme takmer 1200 prípadov, pre rúška platia výnimky a dôchodcom skrátia čas na nákupy (online)

12:04 Na Slovensku je v súvislosti s novým koronavírusom hospitalizovaných 207 pacientov. „U 82 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené, u 125 sa čaká na výsledky testov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. „Na JIS je sedem pacientov, jeden na umelej pľúcnej ventilácii,“ dodala.

11:56 Bližšie informácie o nových prípadoch na Slovensku

 • muž, 27 rokov, okres Levice
 • muž, 36. Martin
 • žena, 21, Martin
 • muž, 36, Námestovo
 • muž, 39, Partizánske (v karanténnom stredisku Svidník)
 • muž, 31, Poprad
 • muž, 31, Prievidza
 • muž, 33, Prievidza
 • muž, 35, Prievidza
 • muž, 57, Prievidza
 • muž, 62, Prievidza
 • muž, 73, Prievidza
 • muž, 80, Prievidza
 • dievčatko, 1, Prievidza
 • žena, 23, Prievidza
 • žena, 32, Prievidza
 • žena, 47, Prievidza
 • žena, 49, Prievidza
 • žena, 59, Prievidza
 • žena, 83, Prievidza
 • chlapček, 1, Ružomberok
 • muž, 34, Šaľa
 • muž, 56, Šaľa
 • žena, 51, Šaľa
 • žena, 69, Šaľa
 • žena, 49, Vranov nad Topľou (v karanténnom stredisku Pezinok)

11:52 V pondelok na Slovensku otestovali  2694 ľudí, celkový počet negatívnych výsledkov je 48 229.

11:47 Za posledný deň (pondelok) počet prípadov nového koronavírusu na Slovensku stúpol o 26 na 1200. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, pribudlo aj jedno úmrtie pacientky, ktorá bola hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici Bratislava. „Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na Covid-19 tak stúpol na 14,“ dodala.

11:31 Svetová jednotka Novak Djokovič bude mať v prípade zavedenia povinnej vakcinácie dilemu.

11:15 Mesto Žilina pokračuje v dezinfekcii verejných priestorov a miest, ktoré môžu byť potenciálnym zdrojom ochorenia Covid-19.

11:02 Vedci z univerzity v škótskom Aberdeene využili svoje zručnosti z vývoja systémov na podporu života pre vesmírne misie s ľudskou posádkou a vytvorili pľúcny ventilátor, ktorý by mal pomôcť pacientom s novým koronavírusom vo vážnom stave.

10:43 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala pred unáhleným uvoľňovaním obmedzení, pretože by mohlo viesť k opätovnému nárastu prípadov nákazy. Vlády musia ostať ostražité, aby zabránili šíreniu koronavírusu, a uvoľňovanie obmedzení musí byť postupné.

10:26 V Centre sociálnych služieb Domov pod Tatrami v Batizovaciach otestovali v pondelok na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 všetkých klientov a zamestnancov zariadenia. Stalo sa tak v súvislosti s prvým prípadom výskytu ochorenia Covid-19 a úmrtia klientky zariadenia, ktoré spadá pod prešovskú župu.

 

10:15 Polícia upozornila na nezmyselný hoax o tajnom pokyne premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:00 V Česku už otestovali 178 617 ľudí, z nich 6914 malo pozitívny výsledok. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, ochoreniu Covid-19 už podľahlo 196 ľudí a 1597 sa vyliečilo.

9:38 Ministerstvo zdravotníctva pokračuje v praktických informáciách pre pacientov, tentokrát sa zameralo na to, ako v čase koronakrízy fungujú zubné ambulancie.

 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:24 Všetky výsledky testov na koronavírus v Seniorcentre Staré Mesto sú negatívne. Testovanie uskutočnili po tom, čo bol jeden zamestnanec pozitívny na ochorenie Covid-19.

9:12 Počet obetí nového koronavírusu sa prehupol cez 170-tisíc, ochorenie Covid-19 už testy odhalili u takmer 2,5 milióna ľuďoch. Vyliečilo sa viac ako 652-tisíc pacientov.

Koronavírus, svet

9:00 Americká ropa sa prepadla na historické dno.

Cena ropy prvýkrát v histórii klesla do záporného páska. Májový kontrakt na ropu West Texas Intermediate (WTI) v pondelok uzatvoril na hodnote – 37,63 USD za barel.

To znamená, že producenti za odobranú ropu kupujúcim zaplatia. Na začiatku roka sa ropa WTI pohybovala okolo úrovne 60 USD za barel. Severomorská ropa Brent zlacnela o takmer 9 % na 25,57 USD za barel.

Dopyt po rope sa prepadá v dôsledku obmedzení ekonomiky súvisiacich s pandémiou koronavírusu. Ropné firmy sa preto snažia zbaviť komodity za akúkoľvek cenu, aby im ropa nezostávala na skladoch.

8:53 Nemecko poskytlo lôžka v nemocniciach a liečebnú starostlivosť už 229 pacientom s koronavírusom z iných európskych krajín.

8:38 Ozbrojené sily SR na sociálnej sieti Faceboook informovali, že prvých 40 sanitárov počas núdzového stavu, ktorých výcvik v ostatných týždňoch prebehol v martinskej Základni výcviku a mobilizačného doplňovania, začalo od pondelka plniť úlohy v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:21 Veľká Británia sa chystá použiť krv osôb, ktoré porazili koronavírus, na liečbu pacientov s týmto ochorením. Ľudí, ktorí sa z ochorenia Covid-19 zotavili, preto odborníci vyzývajú, aby prišli darovať krv a oni mohli túto terapiu otestovať.

8:03 Repatrianti umiestnení v karanténnom centre v Gabčíkove už nemajú problém s internetovým pripojením. Práve zabezpečenie spojenia s rodinami a svetom prostredníctvom internetu bola najčastejšia požiadavka ubytovaných v prvých týždňoch fungovania tohto zariadenia. Ako agentúru SITA informoval veliteľ centra Zoltán Tánczos, problém vyriešil jeden z mobilných operátorov dátovými SIM kartami.

7:41 Niekoľko stoviek ľudí protestovalo na juhu Ruska proti prísnym opatreniam zameraným na boj s novým koronavírusom. Demonštranti sa zhromaždili pred sídlom regionálnej vlády vo Vladikavkaze, hlavnom meste republiky Severné Osetsko, a vypískali miestneho predstaviteľa, keď sa davu prihovoril a snažil sa ľuďom vysvetliť, že karanténne opatrenia sú nevyhnutné na zastavenie šírenia nákazy. Niekoľkých organizátorov protestu zadržala polícia.

7:25 Firma Amazon nainštalovala vo svojich skladoch po celom svete termokamery s cieľom monitorovať, či zamestnanci nemajú príznaky infekcie novým koronavírusom. Zariadenia dokážu zmerať telesnú teplotu. Táto technológia je rýchlejšia ako teplomery, ktoré spoločnosť používala predtým.

V USA hlásia prípady nákazy medzi zamestnancami vo viac ako 50 skladoch Amazonu. Pracovníci sa pritom sťažujú, že je takmer nemožné dodržiavať od seba bezpečnú vzdialenosť. Hovorca firmy pre BBC News uviedol, že denné meranie telesnej teploty zamestnancov je ďalším preventívnym opatrením na podporu ich zdravia a bezpečia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že meranie teploty môže viesť k falošným podozreniam na infekciu a nie je efektívne ani u ľudí, ktorí nemajú žiadne symptómy.

7:11 Ministerstvo financií na sociálnej sieti Facebook zverejnilo ako sme na tom s pomocou pre firmy v porovnaní s inými krajinami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:54 Muž strávil 44 rokov vo väzení, zomrel krátko pred prepustením na Covid-19. Nemal žiadne symptómy ochorenia, ktoré spôsobuje nový koronavírus.

6:39 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v pondelok podvečer predstavil štyri fázy otvárania obchodov a prevádzok.

Plán otvárania obchodov na Slovensku má štyri fázy, prvá sa začne v stredu 22. apríla (video)

6:24 Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyzýva ľudí, aby kupovali slovenské výrobky a v čase koronakrízy tak podržali našich potravinárov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:12 Od utorka 21. apríla platia výnimky pre nosenia rúška, už nie je povinné vždy a všade.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Cestovanie po Európe nie je podľa Kurza reálne, Rakúšanom odporúča domáce destinácie (21. 4. 2020)
 Situácia s Covid-19 bude závisieť od zodpovednosti Slovákov, vyhlásila prezidentka Čaputová (21. 4. 2020)
 Superrýchly test vám do hodiny ukáže, či máte koronavírus a dá sa urobiť aj doma (21. 4. 2020)
 Slovenská armáda spúšťa centrum na riadenie operácie Corona, na požiadavky bude reagovať rýchlejšie (21. 4. 2020)
 Tenisová jednotka Djokovič odmieta prípadné povinné očkovanie športovcov na koronavírus (21. 4. 2020)
 Zubári počas pandémie Covid-19 ošetrujú len bolestivé prípady, pacienti sa však musia objednať (21. 4. 2020)
 Ako dlho trvá, kým sa človek úplne vylieči z Covid-19? Vedci si všimli podivný jav (21. 4. 2020)
 Už vyše 200 potenciálnych liečiv proti Covid-19 našla slovenská umelá inteligencia (21. 4. 2020)
 Koronavírus: Pribudli nakazení a zomrel ďalší klient DSS. Matovič predstavil štyri fázy otvárania obchodov a prevádzok (online) (20. 4. 2020)
 V Česku otvárajú psie salóny, hodinárstva aj povolia svadby do 10 ľudí. Začínajú s prvou fázou uvoľnovania obmedzení (20. 4. 2020)nasledujúci článok >>
Greenpeace kritizuje programové vyhlásenie vlády, ktoré neobsahuje konkrétne kroky na riešenie klimatickej krízy
<< predchádzajúci článok
NAKA zasahuje u bývalého šéfa hmotných rezerv Kajetána Kičuru