Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

02. apríla 2020

Lekár z prvej línie prezradil, ako sa chrániť pred koronavírusom: Vždy dodržiavajte túto zásadu

Zdieľať
Lekár z prvej línie prezradil, ako sa chrániť pred koronavírusom: Vždy dodržiavajte túto zásadu

Doktor David Price z nemocnice Weill Cornell Medical Center na videu prezradil, ako sa chráni pred nákazou. Denne sa pohybuje vo vysoko rizikovom prostredí, pretože ako pneumológ dochádza do priameho kontaktu s pacientmi infikovanými koronavírusom.

Vírus sa prenáša primárne dotykom

Na virálnom videu vysvetľuje, aké návyky musí dodržiavať, aby ostal zdravý. Podľa newyorského lekára sa koronavírus primárne prenáša dotykom.

Vieme síce, že ide o kvapôčkovú nákazu, ale na to, aby sa človek nakazil, musí byť v priamom a dlhšom kontakte s infikovaným, najmenej 15 až 30 minút. Preto by sme sa mali vyhýbať uzavretým priestorom a kontaktu tvárou v tvár bez ochrannej masky.

Vírus sa však môže nachádzať aj na povrchoch či predmetoch, a na to mnohí ľudia zabúdajú. Lekárova rada preto znie: Nikdy sa rukami nedotýkajte tváre, keď ich nemáte čisté.“

Vírus sa do tela dostáva cez sliznice

Ako by to malo vyzerať v praxi? Podľa Pricea môže infekcia do tela vstúpiť cez ústa, nos či oči, čiže cez sliznice. Týchto miest by sme preto nikdy nemali dotýkať neumytými alebo nevydezinfikovanými rukami. Rovnaká zásada platí, aj keď máte na tvári rúško – nemali by ste s ho dotýkať rukami.

Podľa pneumológa majú mnohí ľudia blízky kontakt s niekým, kto je nakazený alebo sa uňho ochorenie čoskoro prejaví, a potom sa nevedomky dotýkajú tváre. Tvrdí, že jeho rada funguje v 99 percentách prípadov. Len malé percento pacientov sa totiž nakazilo bez toho, aby neurobilo nejakú hygienickú chybu.

 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Politológ: Nepredvídateľnosť je Matovičovi na škodu, úvahy o blackoute bez analýz sú prešľapom (2. 4. 2020)
 Na STU v Bratislave vyrobili unikátny respirátor na 3D tlačiarni, filter dokáže zachytiť vírus v oboch smeroch (2. 4. 2020)
 V Británií budú dezinfikovať verejné priestranstvá z dronov (2. 4. 2020)
 Právnik: V prípade pandémie môže vláda vyhlásiť iba núdzový stav (2. 4. 2020)
 Facebook zavádza v čase pandémie novú funkciu, ktorá umožní ľuďom vzájomne si pomáhať (2. 4. 2020)
 Koronavírus: Matovič sa obáva Veľkej noci a vláda rokuje s bankami, v Španielsku je už viac ako 10-tisíc obetí (online) (2. 4. 2020)
 Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny (1. 4. 2020)
 Minister Heger predstavil „Lex koronu“, opatrenia majú pomôcť podnikateľom v náročnom období (1. 4. 2020)
 LEKÁR RADÍ: Som kardiovaskulárny pacient: čo mám robiť v čase pandémie? (1. 4. 2020)
 Koronavírus: Slovensko už má viac ako 400 prípadov a zrejme aj prvú obeť, Matovič sa vzdáva platu a nevylúčil "blackout" (online) (1. 4. 2020)nasledujúci článok >>
„Hercule Poirot mi vliezol pod kožu,“ tvrdí herec Ján Kožuch
<< predchádzajúci článok
Na koronavírus zomrela džezová legenda Ellis Marsalis Jr.

Lekár z prvej línie prezradil, ako sa chrániť pred koronavírusom: Vždy dodržiavajte túto zásadu - diskusné fórum čitateľov