Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. mája 2012

Múka a cestoviny pre chudobných skončia v rukách polícieMinister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v rámci programu potravinovej pomoci. “Všetky skutočnosti, ktoré máme k dispozícii, ...Zdieľať
potravinova pomoc BRATISLAVA 16. Mája (WEBNOVINYA) - Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v rámci programu potravinovej pomoci.


“Všetky skutočnosti, ktoré máme k dispozícii, naznačujú, že tu je vážne podozrenie z podvodu pri nakladaní s múkou a cestovinami,” povedal na stredajšej tlačovej konferencii premiér Robert Fico.

Podozrivé je podľa jeho slov predovšetkým podpísanie dodatku k zmluve s konzorciom firiem Euromills po páde vlády Ivety Radičovej, ktoré múku a cestoviny pre najodkázanejšie osoby vyrobila.

Týmto dodatkom sa totiž rozšíril počet skladov, do ktorých mala byť potravinová pomoc dodaná, keď sa sklady spoločností združených v konzorciu Euromills zadefinovali ako distribučné sklady.

Zároveň mala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) na základe dodatku vykonať v období od 27. februára do 9. marca v skladoch kontrolu vyrobených potravín, avšak nikto z agentúry ju v tomto termíne nevykonal. To malo za následok, že sa zmluva považovala za splnenú.

"Je tam osobitne ustanovenie o fikcii doručenia. Pokiaľ si do konca februára PPA neprevezme múku a cestoviny nastáva fikcia doručenia. Ako keby tých 3500 ton bolo doručených,“ dodal Fico. Rezort však v súčasnosti nevie, či bolo týchto 3 500 ton vôbec v skutočnosti vyrobených. Štát tak mal mať následne povinnosť vrátiť spoločnosti Euromills zábezpeku vo výške 1,2 mil. eur. O zmrazenie tejto sumy už požiadalo ministerstvo pôdohospodárstva.

Podľa šéfa agrorezortu Jahnátka je za túto kauzu zodpovedný exminister Zsolt Simon. "Podľa môjho názoru za celým týmto podvodom je Zsolt Simon. Jeho nominant Haraj (bývalý riaditeľ PPA, pozn. red.) je podpísaný pod dodatkom, jeho nominant Haraj si neprišiel z neznámych dôvod prevziať túto dodávku. Neviem si predstaviť, ako by si mohol šéf PPA dovoliť takéto vážne lapsusy bez súhlasu svojho nadriadeného, ktorým bol Zsolt Simon,“ uzavrel Jahnátek.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nezamestnanosť vo Veľkej Británii klesla
<< predchádzajúci článok
Jurský obytný park v časti piatej etapy výstavby kolauduje

Múka a cestoviny pre chudobných skončia v rukách polície - diskusné fórum čitateľov