Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. februára 2007

Na rezorte zahraničia sa neuplatňuje lustračný zákonMinisterstvo zahraničných vecí (MZV) Slovenskej republiky neuplatňuje lustračný zákon pri preverovaní kandidátov na veľvyslanecký post, uviedol pre agentúru SITA hovorca rezortu Ján Škoda. ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. februára (SITA) - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) Slovenskej republiky neuplatňuje lustračný zákon pri preverovaní kandidátov na veľvyslanecký post, uviedol pre agentúru SITA hovorca rezortu Ján Škoda. Ministerstvo neskúma, či niektorý z kandidátov figuruje na zoznamoch ŠtB a pre MZV je rozhodujúca previerka Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), dodal Škoda.

Riaditeľ kancelárie NBÚ Ivan Goldschmidt uviedol pre agentúru SITA, že úrad skúma prípadné bezpečnostné riziká kandidáta na veľvyslanecký post a riadi sa pritom príslušným zákonom. Dodal, že zákon chápe rizikovosť kandidáta inak ako médiá. Zákon presne špecifikuje formu a charakter spolupráce s bezpečnostnými a spravodajskými zložkami, ktoré sú nezlučiteľné s výkonom veľvyslaneckej služby a podľa toho NBÚ určí, či je kandidát vhodný alebo nevhodný na post ambasádora. V súvislosti so zväzkami ŠtB žiada NBÚ informácie od Ústavu pamäti národa, spoluprácu s vojenskými spravodajskými službami preveruje v spolupráci s Ministerstvom obrany SR, pripomenul Goldschmidt. Ak kandidát figuruje na nejakých zoznamoch a táto skutočnosť nekoliduje so zákonom, NBÚ nemôže kandidáta označiť za rizikového, pripomenul Goldschmidt.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predsedníčkou Štatistického úradu SR sa stala Ľ. Benkovičová
<< predchádzajúci článok
Jadrový reaktor uzavreli po úniku vody

Na rezorte zahraničia sa neuplatňuje lustračný zákon - diskusné fórum čitateľov