Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. februára 2007

Úspešní športovci by mali dostávať špeciálny dôchodokŠportovci, ktorí získali zlatú medailu na olympiáde, paralympiáde alebo majstrovstvách sveta, by mali dostávať osobitný dôchodok. Po päťdesiatke im chce štát dávať dvojnásobok aktuálnej ...Zdieľať

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) - Športovci, ktorí získali zlatú medailu na olympiáde, paralympiáde alebo majstrovstvách sveta, by mali dostávať osobitný dôchodok. Po päťdesiatke im chce štát dávať dvojnásobok aktuálnej minimálnej mzdy. Podľa Stanislava Kosorina zo sekcie štátnej starostlivosti o šport na ministerstve školstva by nárok na dôchodok mali všetci žijúci športovci, ktorí získali najcennejší kov na vybraných súťažiach. "Išlo by aj o športovcov, ktorí uspeli ešte ako československí reprezentanti," dodal Kosorin. Do úvahy tak prichádza 46 športovcov. Predpokladá sa, že zo štátnej kasy vyplatia na týchto dôchodkoch 12 miliónov korún počas rokov 2008-2010. Kosorin pripomenul, že ide len o legislatívny zámer zákona o športe, ktorý nie je konečný a môže sa upraviť. Momentálne je v pripomienkovom konaní.

V novom zákone chcú sprehľadniť aj finančné toky v športe. Podľa predloženého materiálu v súčasnosti sa peniaze rozdeľujú na základe nejasných kritérií. Chýba tiež jasné usporiadanie organizácií, ktoré sa zaoberajú športovou činnosťou. Ich štruktúra ešte viac spôsobuje "neprehľadný systém využívania podpory športu z verejných zdrojov." Šport by si mal finančne prilepšiť aj vďaka odvádzaniu polovice finančných výťažkov z lotérií a hazardných hier. Odhaduje sa, že v rokoch 2008 až 2010 by išlo o 800 miliónov korún. Z licenčných poplatkov za prevádzkovanie hracích strojov by sa mohlo získať približne 750 miliónov korún. Nová legislatíva chce upraviť aj sponzorstvo a obchodovanie s televíznymi prenosovými právami.

Štát má snahu zákonom bojovať aj proti dopingu. Okrem iného plánuje pretransformovať Antidopingový výbor SR a zriadiť z neho Antidopingovú agentúru ako príspevkovú organizáciu. Fungovať by mala od 1. januára 2008. Riaditeľa agentúry by mal menovať minister školstva. Členmi agentúry budú dopingoví kontrolóri s osobitnými právomocami pre odber látok z tela športovcov. Súčasťou tohto úradu bude aj dopingové laboratórium.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Liberalizácia obchodu sa nesmie diať na úkor chudobných štátov
<< predchádzajúci článok
Predsedníčkou Štatistického úradu SR sa stala Ľ. Benkovičová

Úspešní športovci by mali dostávať špeciálny dôchodok - diskusné fórum čitateľov