Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

18. mája 2020

Návrat detí do škôl môže byť časovanou bombou. Achillovou pätou je skrytý prenos koronavírusuZávery novej štúdie vedcov zverejnenej v magazíne The Lancet Infectious Diseases varujú pred prílišným nadšením z uvoľňovania opatrení. Ich Achillovou pätou môže byť skrytý prenos nákazy.Zdieľať
Návrat detí do škôl môže byť časovanou bombou. Achillovou pätou je skrytý prenos koronavírusu

Najnovší výskum nemeckých odborníkov potvrdil predchádzajúce zistenia o šírení vírusu SARS-Cov-2. Pacienti sú zrejme pre okolie infekční ešte predtým, ako sa u nich objavia prvé príznaky, tvrdia vedci.

 

Názory vedcov na otváranie škôl sa rôznia

V čase uvoľňovania opatrení je diskutabilný najmä návrat detí do škôl. Na začiatku pandémie si odborníci mysleli, že sú deti pred nákazou lepšie chránené a poväčšine nemajú typické príznaky Covid-19, prípadne majú len mierny priebeh ochorenia a pre okolie nie sú nebezpečné.

Množia sa však aj prípady zápalových symptómov, ktoré lekári spájajú s koronavírusom a tzv. Kawasakiho chorobou, ktorá môže v malom percente prípadov končiť smrťou alebo trvalými zdravotnými následkami.

Podľa Theguardian.com sa názory vedcov na otváranie škôl rôznia. Niektorí hovoria, že sú deti rovnako infekčné ako dospelí a oponenti zasa, že majú v porovnaní s dospelými lepšiu imunitnú výbavu a nákaza je u nich menej pravdepodobná.

Problémom je najmä nedostatok štúdií, ktoré by infekčnosť detí vo vzťahu k okoliu preskúmali. Ochorenie síce prekonajú ľahšie ako dospelí, to však neznamená, že dospelých nemôžu nakaziť a naopak.

Zaujímavý príklad z Talianska

Alasdair Munro z University Hospital Southampton sa prikláňa k návratu detí do škôl a odvoláva sa na štúdiu z talianskeho mesta Vó. „Úrady tam testovali 80 % populácie a uviedli, že 2,8 % malo pozitívny test. Dôležité je to, že sa nenakazilo ani jedno dieťa mladšie ako desať rokov a bolo to tak aj po druhom testovaní, ktoré vykonali o dva týždne neskôr. Množstvo detí pritom žilo v domácnostiach s nakazenými osobami,“ vyhlásil Munro.

Iné štúdie z Islandu, Nórska a Južnej Kórey potvrdili nízky počet nakazených detí. Opačné výsledky však publikoval britský Národný štatistický úrad (ONS), ktorý pri testovaní 10-tisíc obyvateľov v rámci Británie nenašiel žiadne dôkazy o rozdieloch medzi vekovými skupinami v súvislosti s pozitívnymi testami.

Nemecký expert sa obáva vzniku nových ohnísk

Je tiež otázne, ako sa deti podieľajú na šírení vírusu. Výskum, ktorý viedol nemecký expert na koronavírus Christian Drosten v berlínskej nemocnici Charité, v tejto oblasti nepreukázal žiadne významné odlišnosti medzi rôznymi vekovými kategóriami. „Deti môžu byť rovnako infekčné ako dospelí,“ uviedol v závere a odporučil neotvárať školské zariadenia.

Kirsty Short z University of Queensland vo svojom výskume zistila, že len v málo prípadoch (8 %) prinesú do domácnosti vírus práve deti.

Munro navrhol, aby školy otvárali postupne. „Nerozumiem, prečo sa ľudia tak boja. Stále nepoznáme rolu detí v celkovom šírení tohto vírusu. Avšak vyzerá to tak, že je oveľa menšia, ako v prípade dospelých,“ povedal.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ekonomické dopady koronakrízy sa zatiaľ neprejavili na počte nezamestnaných, rozdané dávky však prekračujú rozpočet Sociálnej poisťovne (18. 5. 2020)
 Koronavírus: Matovič predstavil 4. fázu uvoľňovania opatrení. Otvoria sa obchodné centrá, kiná aj školy a škôlky (online) (18. 5. 2020)
 Koronavírus spôsobuje, že krv je „lepkavejšia“. Tretinu vážne chorých s Covid-19 ohrozuje nebezpečná komplikácia (17. 5. 2020)
 Boris Johnson tvrdí, že svet možno nikdy nebude mať vakcínu proti Covid-19 (17. 5. 2020)
 Slovensko podľa Pellegriniho potrebuje plošnú pomoc, Remišová uvažuje o poukážkach pre domácnosti (17. 5. 2020)
 Vyzerá to na ďalšie výraznejšie uvoľnenie obmedzení, vyhlásil premiér Igor Matovič (17. 5. 2020)
 Remišová dátum spustenia inteligentnej karantény neprezradila, Pellegrini hovorí o týždňoch (17. 5. 2020)
 Sociálna poisťovňa dostala doteraz zo štátneho rozpočtu pomoc vo výške 370 miliónov eur (17. 5. 2020)
 Laboratóriá odhalili na Slovensku jeden nový prípad ochorenia COVID-19, nikto nezomrel (17. 5. 2020)
 Rakúsko ruší kontroly na vybraných hraničných priechodoch, týka sa to aj Slovenska (17. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Matovičova komunikácia sa nezmenila, ale Kollár mu začína byť bližšie ako liberáli z SaS
<< predchádzajúci článok
Ekonomické dopady koronakrízy sa zatiaľ neprejavili na počte nezamestnaných, rozdané dávky však prekračujú rozpočet Sociálnej poisťovne

Návrat detí do škôl môže byť časovanou bombou. Achillovou pätou je skrytý prenos koronavírusu - diskusné fórum čitateľov