Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. septembra 2021

Pápež František prišiel do Prešova v predstihu, pred svätou liturgiou pozdravil z papamobilu tisíce ľudí (video+foto)Gréckokatolíckym pozdravom Sláva Isusu Christu, ale aj zvolaniami ´Radosť srdca prezrádza, Svätý Otec prichádza´ či ´Svätý Otče vitajte, požehnanie nám dajte´ privítalo zhruba 40-tisíc veriacich v ...Zdieľať
pope_slovakia_80660 83277721b41d419ca0ca32a9019828d4 676x451 14.9.2021  - Gréckokatolíckym pozdravom Sláva Isusu Christu, ale aj zvolaniami ´Radosť srdca prezrádza, Svätý Otec prichádza´ či ´Svätý Otče vitajte, požehnanie nám dajte´ privítalo zhruba 40-tisíc veriacich v Prešove pápeža Františka.


Svätý Otec dorazil do metropoly Šariša po rannom leteckom presune z Bratislavy do Košíc a následne na miesto konania utorkovej svätej liturgie na priestranstve pri Mestskej športovej hale už necelých desať minút pred plánovanou 10. hodinou. Pápež následne veriacich pozdravil a požehnal z papamobilu, ktorým prešiel pomedzi jednotlivé sektory.

Liturgia má pôvod v Antiochii


Od 10:30 Svätý Otec predsedá archijerejskej svätej liturgii pred Mestskou športovou halou v Prešove. Slávená je na plátne s ostatkami blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča. Zároveň v oltári sú vložené aj relikvie ďalších blahoslavených gréckokatolíkov - hieromučeníka Vasiľa Hopka a rehoľného kňaza Metoda Dominika Trčku.

Svätý Otec v Prešove celebruje Božskú liturgiu Jána Zlatoústeho, ktorá je najviac používanou liturgiou v gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého Kríža, ktorý pripadá práve na 14. september. Katolíci ním vyjadrujú úctu sv. Krížu, na ktorom bol umučený a zomrel Ježiš Kristus.Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, liturgia sv. Jána Zlatoústeho má svoj pôvod v Antiochii. Svätý Ján Zlatoústy ju zrevidoval v 4. storočí a postupne bola v Konštantínopole upravená do dnešnej podoby. „Slávime ju každý deň v roku okrem dní, ktoré majú trúchliaci charakter, akými sú dni Veľkého pôstu. Vtedy túto radostnú liturgiu neslávime. Desaťkrát do roka tiež namiesto nej slávime liturgiu sv. Bazila Veľkého,“ uviedol Pavlišinovič.

Liturgická farba je červená


Počas sviatku Povýšenia úctyhodného a životodarného kríža nad celým svetom, ktorý sa slávi 14. septembra, je predpísaná zdržanlivosť od mäsa. Celá liturgia je prepojená s krížom, ktorý dominuje aj liturgickému priestoru pred mestskou halou v Prešove. Liturgická farba je červená. „To, že má liturgia aj prívlastok archijerejská, znamená, že jej bude predsedať archijerej – veľkňaz, v našom prípade Svätý Otec František, hlava katolíckej cirkvi, apoštol Peter, ktorý príde povzbudiť svojich bratov a sestry vo viere,“ dodal hovorca.


Slávnostný sprievod sa začal o 10:30. Na jeho čele niesol kríž, za ním išli diakoni s kadidelnicami, kňazi, preláti pápežského sprievodu, košickí a bratislavskí vladykovia. Po nich nasledovala asistencia, ktorá drží v rukách trikirion a dikirion – svietniky, ktorými archijerej požehnáva na štyri svetové strany, zvolávajúc Božie požehnanie.

Za nimi išiel v sprievode prešovský arcibiskup metropolita Ján a Svätý Otec František spolu so svojimi ceremoniármi. Po príchode k oltáru si ho Svätý Otec uctil bozkom a odišiel na svoje miesto – hornoje sidališče – kráľovský trón, z ktorého bude požehnávať prítomný ľud.
 

V látke sú zašité čiastočky Gojdiča


Ďalšou časťou svätej liturgie je liturgia katechumenov, počas ktorej sú prednášané viaceré krátke prosby v ekténiach. Sú to striedavé modlitby diakona a ľudu, počas ktorých Svätý Otec pristupuje k tetrapódu, miestu pred hlavným oltárom, kde je k úcte vyložený svätý kríž, ako je zvykom gréckokatolíkov pri sviatku Povýšenia čestného kríža. Následne sa prednášajú čítania z Nového zákona a homília so Svätým Otcom.

Do ďalšej časti slávenia, ktorou je liturgia veriacich, sa vstupuje cherubínskou piesňou. Nasleduje prenesenie darov zo žertveníka na oltár, kde je umiestený antimenzion, plátno s vyobrazením snímania Ježiša Krista z kríža a jeho ukladanie do hrobu, so všitými relikviami prešovských mučeníkov.

„V látke sú zašité čiastočky, ostatky Petra Pavla Gojdiča. Bude položená pod vrchnou plachtou a na týchto ostatkoch sa bude sláviť svätá liturgia. Súčasťou oltárnej konštrukcie, v zásuvke, budú inštalované ostatky blaženého Vasiľa Hopka, pomocného prešovského biskupa a blahoslaveného Metoda Dominika Trčku, rehoľného kňaza redemptoristov,“ povedal Pavlišinovič. Pri svätej liturgii bude použitá aj čaša a diskos, na ktorých slávil sväté liturgie blahoslavený biskup Pavel Peter Gojdič.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
 

Klokočovskej Bohorodičke odovzdá korunky


Pred modlitbou Otče náš odznejú prosby v rôznych jazykoch, a to cirkevnoslovanskom, rusínskom, maďarskom, rómskom a ukrajinskom. „Je to obraz toho, že cirkev pozostáva z mnohých národov a národností, ktoré sa spoločne modlia,“ vysvetlil Pavlišinovič. Po modlitbe bude nasledovať sväté prijímanie, pričom ako prvý prijíma eucharistiu Svätý Otec František. Nasledujú biskupi, kňazi, diakoni a následne sa podáva eucharistia zhromaždenému ľudu.

Na záver svätej liturgie udelí Svätý Otec František záverečné požehnanie a vykoná prepustenie. Celá slávnosť sa zakončí slávnostným sprievodom, pred ktorého začiatkom Svätý Otec ešte podíde k ikone Klokočovskej Bohorodičky, kde sa krátko pomodlí a odovzdá nové korunky pripravené na túto slávnosť, ktoré už pred pár týždňami požehnal vo Vatikáne.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pápež František prišiel do Prešova v predstihu, pred svätou liturgiou pozdravil z papamobilu tisíce ľudí (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Svätý Otec prišiel do Prešova, zúčastní sa na božskej liturgii (14. 9. 2021)
 Ohlasy zahraničných médií na návštevu pápeža na Slovensku (14. 9. 2021)
 Stretnutie s pápežom v Prešove komplikujú problémy so vstupenkami. Veriaci musia poslať COVID pass (13. 9. 2021)
 Pápež František sa stretol aj s Róbertom Bezákom, udialo sa to mimo hlavný program (13. 9. 2021)
 Pilot lietadla s pápežom Františkom pred pristátím v Bratislave urobil dve otočky (foto) (13. 9. 2021)
 Celý prejav pápeža, ktorý predniesol v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave (13. 9. 2021)
 V záhrade prezidentského paláca predniesol pápež František svoj príhovor. (13. 9. 2021)
 Prezidentka darovala pápežovi chlieb ako symbol spájania (13. 9. 2021)
 Na podujatia s pápežom sa prvý týždeň prihlásilo 20 000 ľudí (23. 8. 2021)
 S pápežom Františkom sa na Slovensku budú môcť stretnúť iba zaočkovaní (20. 7. 2021)nasledujúci článok >>
Na súde s Trnkom prehrávali odposluchy, ktoré vznikli odpočúvaním v jeho aute (video)
<< predchádzajúci článok
Nová služba v dm – expresné vyzdvihnutie v ľubovoľnej predajni dm opäť bližšie k svojim zákazníkom